niedziela, 13 września 2015

Czy maltańczyk jest psem dla mnie?


To pierwsze pytanie, które nasuwa się na myśl podczas wyboru wymarzonej rasy psa. Wybór nie jest tak oczywisty jak mogłoby się wydawać, bowiem maltańczyk z pewnością nie jest psem dla każdego. Zakup szczeniaka to obowiązek na wiele długich lat – zatem warto rozważyć wszystkie za i przeciw.


Przyjaciel na zawsze

Maltańczyki to psy, które szczególnie przywiązują się do swoich właścicieli. Jeśli raz skradniemy jego serce, z pewnością zostaniemy w nim już na zawsze. Małe białe przytulaski mają w sobie ogrom pozytywnych emocji, które chętnie przenoszą na cały otaczający je świat. Będą naszymi kompanami w domu i na spacerach, a nawet w sklepie. Chętnie zwiedzą z nami każde miejsce i zrobią wszystko, by być blisko nas.

Przyjacielskie usposobienie maltańczyków jest też widoczne w kontaktach z obcymi ludźmi i zwierzętami. Psiaki są z reguły bardzo ufne i kontaktowe. Chętnie przywitałyby wszystko co się rusza, a spotkania z innym przedstawicielem psowatych są dla nich szczytem radości. Maltańczyk świetnie dogada się nawet z kotem, a co za tym idzie, nadaje się dla osób, które już posiadają w domu inne zwierzęta.


Nie koniecznie obrońca 

Kruche ciałka maltańczyków z pewnością nie nadają się do obrony naszego mienia – chyba, że chcemy przepędzić intruza uroczym spojrzeniem naszego pupila. Maltese nie mają walecznego serca, jednak gdy wypatrzą jakieś zagrożenie z pewnością nas zaalarmują. Nie są to psy bojowe. W obliczu zagrożenia przeważnie chowają się za nogami właściciela, poszukując u niego ratunku (oczywiście istnieją też bardziej odważne wyjątki).


Szkolenie

Każdy pies wymaga przynajmniej podstawowego szkolenia, które pomoże mu się odnaleźć w nowym środowisku. Na szczęście maltańczyk jest bardzo inteligentny i łatwy do ułożenia. Nie przejawia cech dominacyjnych, a co za tym idzie świetnie nadaje się dla osób początkujących i dla dzieci. Proste komendy typu „siad”, „leżeć, „waruj” czy „zostaw” załapie w kilka chwil. Przy odpowiednim nagradzaniu możemy nauczyć go wielu widowiskowych sztuczek. Szkolenie może być świetną zabawą zarówno dla naszego pupila, jak i dla nas samych.


Pielęgnacja

Nie ukrywajmy, piękna szata maltańczyków wymaga regularnej pielęgnacji. Włos musi być regularnie szczotkowany. Pielęgnacje warto rozpocząć od samego początku. Dzięki temu nauczymy pupila czym jest szczotka, grzebień czy wacik kosmetyczny. Dobry hodowca będzie przyzwyczajał szczeniaki do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu maluch potraktuje je jako coś oczywistego i z radością podda się każdej pielęgnacji.

Regularne czesanie to oczywiście nie wszystko. Maltańczyk wymaga też kąpieli i oczyszczania oczek. Charakterystyka tych czynności pielęgnacyjnych jest tak obszerna, że opiszemy ją w odrębnym wpisie.


Czy maltańczyk jest psem dla mnie?

Jeśli masz trochę wolnego czasu, chcesz posiadać przyjemnego i łatwego w ułożeniu psa do towarzystwa to maltańczyk jest psem dla Ciebie. To wspaniała, kontaktowa rasa, która szybko podbija serca osób w każdym wieku. Maltańczyk to wierny przyjaciel oraz kompan na dobre i złe. Jednak uwaga – kontakt z maltusiami silnie uzależnia .

Jeśli zdecydujesz sie na maltańczyka, przygotuj się na taki uroczy widok każdego ranka
mały maltańczykBrak komentarzy:

Prześlij komentarz