wtorek, 22 września 2015

Jak przygotować dom na przybycie szczeniaka?

Nadchodzi ta wymarzona chwila, w której szczeniak trafia do naszego domu. Od tego momentu to my będziemy odpowiedzialni za jego prawidłowy rozwój oraz bezpieczeństwo. Do tej chwili warto się dobrze przygotować i odpowiednio zabezpieczyć nowe lokum.

szczeniak w domuZaczynamy przygotowaniaNa wstępie musimy zaznaczyć pewną prawidłowość, która będzie pomocna w odpowiednim przygotowaniu domu. Każdy szczeniak intensywnie poznaje świat. Owe poznawanie objawia się gryzieniem, lizaniem oraz wypróbowywaniem każdego nowego przedmiotu. Wykorzystajmy to i obejrzyjmy dom z perspektywy psa. Zwróćmy uwagę na wszystkie zakamarki, które będą dla niego dostępne.
Zabezpieczamy przewody i kable elektryczneTo podstawa zabezpieczenia każdego domu. Umieśćmy przewody w miejscach niedostępnych dla szczeniaka lub odpowiednio je ukryjmy. W niektórych domach znajduje się okablowanie, którego nie da się tak łatwo zamaskować ani podnieść. Wtedy nasuwa się pytanie – co zrobić? Mamy dwie możliwości. Po pierwsze – zabezpieczamy kable specjalnymi wężami ochronnymi. Po drugie – sprawiamy, że przewody przestają być atrakcyjne. Osobiście polecamy metodę drugą. Węże ochronne wyglądają mało elegancko i nie zapewniają pełnej ochrony. Silniejszy szczeniak potrzebuje kilku minut na ich przegryzienie oraz rozprawienie się z kablami. Dlatego znacznie skuteczniejsze jest zniechęcenie go do gryzienia. Najprostszym sposobem będzie posmarowanie kabli lakierem przeciwko obgryzaniu paznokci. Lakier jest bezbarwny i nie pozostawia po sobie śladu na kablach. Jego gorzki, bardzo intensywny smak skutecznie eliminuje chęć lizania oraz gryzienia. Odstraszający dla szczeniąt będzie też sam zapach specyfiku.

Pamiętajmy też, że w przypadku zostawienia szczeniaka samego w domu, wszystkie kable elektryczne powinny być odłączone od prądu.

Ukrywamy małe przedmioty pozostające w zasięgu szczeniaka


Co warto ukryć? Wszystko co pozostaje w zasięgu szczeniaka i nadaje się do połknięcia, zniszczenia bądź przewrócenia. W pierwszej kolejności zajmijmy się koszami na śmieci. Nawet pełne papierków i folii będą dla szczeniaka interesującą, cieszącą podniebienie ucztą. Równie ważne będzie ukrycie detergentów oraz środków czystości. Rządny wrażeń psiak z chęcią wypróbuje nasze szampony, kremy, a nawet mydło. Nie trzeba chyba dodawać, że takie eksperymenty mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia.

nieszczący szczeniak

Pamiętajmy o domowych roślinach


Upewnijmy się, że nasze domowe rośliny nie są trujące dla psów. Zwróćmy uwagę na wszystkie kwiatki, nawet te niedostępne dla szczeniaka. Pamiętajmy, że nawet jeden opadnięty liść trującej rośliny może stanowić zagrożenie dla zdrowia pupila. Najsilniej trujące kwiaty np. oleander, mogą być śmiertelne lub powodować trwale uszkodzenia narządów wewnętrznych psa. Średnio toksyczna roślinność nie powoduje bezpośredniego zagrożenia życia czworonogów. Jednak jest w stanie wywołać choroby układu trawiennego,

Przemyślmy kwestię zabezpieczenia podłogi


Co prawda dywan nie zagrozi bezpieczeństwu żadnego szczeniaka. Jednak warto go schować dla własnego komfortu. Mały pies nie potrafi jeszcze kontrolować swoich potrzeb, a nauka sikania na dworze jest dopiero przed nami. Psiaki chętnie załatwiają swoje potrzeby na miękkich nawierzchniach, a zapach moczu jest trudny do usunięcia. Dlatego na początku warto usunąć z pomieszczeń wszystkie chłonące wilgoć dywany i wykładziny. Rozłożymy je dopiero wtedy, gdy szczeniak nauczy się podstaw czystości.

A może klatka Kennelowa?


Nasze psy ich nie używają, jednak w wielu przypadkach klatka kennelowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Umiejętnie stosowana może być dla psa bezpiecznym, a zarazem chętnie odwiedzanym azylem. Klatki kennelowe świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy szczeniak pozostaje sam w domu przez kilka godzin dziennie. Dzięki niej zyskujemy pewność, że psiak nie zrobi sobie krzywdy podczas testowania wytrzymałości domu.

Ważne – nigdy nie zmuszajmy psa do korzystania z klatki kennelowej. Nasz pupil musi sam polubić to miejsce i traktować je jako bezpieczne schronienie. Jeśli nasz pupil nie polubi klatki, to trzymanie go w niej nie jest wskazane.

Zabawki dla psa


Dom przyjazny czworonogom to miejsce pełne bezpiecznych zabawek. Przed przybyciem szczeniaka warto przygotować kompletną wyprawkę, którą opisaliśmy w tutaj. Pamiętajmy, że większość szczeniąt gryzie z powodu swędzenia dziąseł. Dlatego zalecamy kupno różnego typu gryzaków, kongów i piłeczek, które złagodzą uczucie swędzenia. Atrakcyjne zabawki uchronią przed zniszczeniem nasze meble oraz obuwie.

radosny pies
1 komentarz:

  1. Ja zakupiłam barierkę, którą montuje się bez wiercenia między drzwiami aby oddzielic salon ( nie mam tam drzwi) na czas, aż pies przestanie sikać i się zadomowi. Wydzielę mu na początek duży przedpokój i kuchnię ( tylko gdy nie będzie mnie w domu) Klatka do mnie nie przemawia.

    OdpowiedzUsuń