czwartek, 24 września 2015

Sprawdź ile lat miałby Twój pies, gdyby był człowiekiem

zegarWiele osób chciałoby wiedzieć w jakim wieku jest ich pies. Czy jest młodzieńcem, naszym rówieśnikiem? A może powolutku wchodzi w wiek seniora? Odpowiedź na te pytania znajdziemy w dzisiejszym poście.

Kilka podstawowych informacji


Nie istnieje żaden jednoznaczny przelicznik psiego wieku na ludzki. Porównania mają charakter orientacyjny. Szybkość rozwoju i starzenia się naszych czworonożnych przyjaciół zależy od wielu czynników (np. od żywienia, predyspozycji genetycznych). Warto wiedzieć, że psy małych ras znacznie szybciej dojrzewają, a jednocześnie wolniej się starzeją i żyją dłużej. Większe czworonogi z początku rozwijają się nieco wolniej, jednak proces ich starzenia postępuje znacznie intensywniej. Dlatego w przeliczniku wieku psa dokonaliśmy podziału na pięć kategorii.

ile lat ma piesprzelicznik wieku psa

Dlaczego psy większych ras żyją krócej?


Maleńki maltańczyk może przeżyć w dobrym zdrowiu około 14 lat Z kolei przeciętna długość życia psów dużych ras (np. Tosa Inu) to ok. 10 lat. Dlaczego psy większych ras żyją krócej? Do dziś nikt nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najnowsze odkrycia niemieckich naukowców świadczą o tym, że w organizmach większych czworonogów znajduje się silniejsze stężenie hormonu wzrostu (im większa rasa, tym więcej hormonu potrzebnego do rozwoju szczenięcia). Najprawdopodobniej to właśnie hormon wzrostu przyspiesza procesy starzenia się psiego organizmu. Na szczęście w organizmach małych czworonogów stężenie hormonu wzrostu jest znacznie niższe. Dzięki temu możemy cieszyć się nimi przez kilkanaście ludzkich lat.

Czy można wydłużyć życie psa?


W wielu przypadkach tak. Nasz czworonożny przyjaciel z pewnością będzie żył dłużej, jeśli zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu i zagwarantujemy prawidłowe żywienie. Dobra kondycja psa to podstawa jego poprawnego samopoczucia. Kondycja fizyczna powinna iść w parze z kondycją psychiczną. Zadbajmy o komfort naszego czworonoga, uczmy go nowych sztuczek i uatrakcyjniajmy czas na spacerach. Dobrym pomysłem będą też systematyczne kontrole weterynaryjne oraz podawanie dodatkowych suplementów witaminowych (szczególnie w przypadku, gdy pupil żywi się nie najlepszej jakości karmą).


"Pies może złamać Ci serce tylko raz. 
Dopiero w momencie, kiedy jego własne przestanie bić..."

.

2 komentarze:

  1. Teraz już wiem, że moja Pepa ma 24 lata :). Dziękuję za miły komentarz na moim blogu i zapraszam do zaglądania :)))

    OdpowiedzUsuń
  2. No to wyszło że Vega ma 12 lat, a Chilli ma lat 38.

    OdpowiedzUsuń