poniedziałek, 19 października 2015

Moje TOP 5 ras psów

Na wstępie zaznaczę, że uwielbiam wszystkie psy – bez względu na ich wielkość, umaszczenie, wygląd czy wielorasowość. Jednak istnieje kilka typów czworonogów, które od wielu lat wzbudzają we mnie nieskrywany zachwyt.

Zapraszam do lektury.

Miejsce 1 Akita Inu


Akita Inu

To psy o bardzo ciekawym usposobieniu oraz wyjątkowym wyglądzie. Posiadają silny charakter i wymagają odpowiedzialnego, doświadczonego właściciela. Niegdyś były wykorzystywane jako psy myśliwskie. Stąd ich hart ducha, waleczność oraz zawziętość. Akity lubią dominować, dlatego wymagają sporo konsekwencji w szkoleniu. Z reguły nie przepadają za innymi zwierzakami i przejawiają nieufność wobec obcych (dzięki czemu sprawdzają się jako psy stróżujące). Przy odpowiedniej socjalizacji stają się bardzo sympatycznymi, a także oddanymi kompanami.

Miejsce 2 Siberian HuskyTej rasy psów chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Husky to kolejny indywidualista, który robi to, co akurat uważa za słuszne. Posiada silny instynkt łowiecki nad którym ciężko zapanować. Ma też skłonności do ucieczek i wymaga intensywnego ruchu. Rzadko spotykam husky idące spokojnie na luźnej smyczy – gdy zobaczę taki widok, jestem pod ogromnym wrażeniem umiejętności właściciela. Siberiany posiadają mocno zakorzeniony instynkt ciągnięcia, a nauczenie ich chodzenia na luźnej smyczy jest naprawdę bardzo trudne.

Mimo swego uporu Husky to wspaniały pies rodzinny. Z łatwością nawiązuje kontakt z dziećmi  oraz osobami starszymi. To bardzo zdrowa i odporna rasa, nieobciążona chorobami genetycznymi.

Miejsce 3 Puli


Puli

To jedna z trudniejszych ras psów, które wzbudzają moje zainteresowanie. Puli ma skłonności do dominacji oraz niski stopień posłuszeństwa -  co w połączeniu z nieumiejętnym szkoleniem może tworzyć mieszankę wybuchową. Bez wątpliwości jest to rasa polecana jedynie osobom z dużym doświadczeniem. Puli klasyfikują się w grupie psów pasterskich. Mogą być nieufne w stosunku do obcych ludzi i zwierząt, jednak nie przejawiają bezzasadnej agresji.

Charakterystyczną cechą tej rasy jest szata. Kłębki sierści filcują się i zakręcają w unikalne dredy. Nie jest to przypadek. Grube dredy były kiedyś dobrym izolatorem, zabezpieczającym Puli zarówno przed zimnem jak i gorącem.

Miejsce 4 Cavalier king charles spanielCavalier

To zdecydowanie najłagodniejsza i najłatwiejsza do ułożenia rasa psów z mojej listy. Cavaliery (podobnie jak maltańczyki) należą do IX grupy FCI – psów ozdobnych i do towarzystwa. Są bardzo łagodne, przyjacielskie i posłuszne. Dobrze dogadują się zarówno z innymi zwierzętami, dziećmi, osobami dorosłymi jak i z ludźmi starszymi. Cavalier king charles spaniel to wspaniały, wierny członek rodziny. Jego wrodzona łagodność oraz wyjątkowy wygląd sprawiły, że psy tej rasy są coraz częściej wykorzystywane w dogoterapii.

Przyznaje, że chciałam kiedyś posiadać Cavaliera. Niestety odstraszyła mnie niedomykalność zastawki mitralnej (ciężka choroba serca). Szacuje się, że pomiędzy 1, a 2 rokiem życia na chorobę zapada ok. 20 % cavalierów. Wśród pięcioletnich przedstawicieli tej rasy choruje już 50 % populacji. Z każdym kolejnym rokiem życia zwierzęcia wzrasta ryzyko wystąpienia choroby. Dlatego średnia długość życia psów tej rasy to zaledwie 9 do 11 lat.

Miejsce 5 Bulterier
Teriery typu bull od zawsze wzbudzają skrajne emocje. Przez lata pojawiło się wiele bardzo niesprawiedliwych mitów i sloganów w stylu „pies morderca”. Co prawda, bulteriery to dość uparta i trudna w prowadzeniu rasa. Jednak opowieści o ich agresji są mocno przesadzone. W rzeczywistości dobrze socjalizowany i umiejętnie prowadzony bulterier może być bardzo łagodnym, a jednocześnie wiernym przyjacielem. Aż szkoda, że tak urocza rasa psów często przyciąga osoby, chcące posiadać agresywne i groźne stworzenia. W rękach tak nieodpowiedzialnego właściciela, żaden pies nie będzie zbyt stabilny emocjonalnie.

Z oczywistych względów na liście nie znalazły się maltańczyki - dla mnie są całkowicie poza jakąkolwiek skalą:)


Jak podoba Wam się moje top 5? I jakie rasy psów należą do Waszych ulubionych?


10 komentarzy:

 1. Bulteriery.. <3

  Ja chyba nie potrafiłabym wyodrębnić tylko pięciu, ponieważ istnieje bardzo dużo ras psów, które postawiłabym ex aequo na miejscu pierwszym. Z pewnością na mojej liście zagościłyby sportowe owczarki i teriery typu bull. Chociaż wszystkie psy cenię i szanuję, to akurat owczarki i TTB najbardziej przykuwają moją uwagę. Jest w nich "to coś", co mogę określić jako cecha bliska ideału.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miałam problemy z wytypowaniem miejsca 1.
   Z początku myślałam, żeby stworzyć własne top 10 - byłoby łatwiej wybrać. Ale nie chciałam zanudzić czytelników :)

   Usuń
 2. Mi najbardziej z tych wymienionych podoba się husky.Są to niesamowite psy i przyznaję,że chciałabym takiego mieć.Moja ulubiona rasa psów to labradory i husky.:)
  all-about--dogs.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie potrafię wybrać tej 5 - mój zachwyt wzbudzają wszystkie psy nastawione na pracę (oprócz bc) z człowiekiem oraz ttb i "rasy agresywne"

  OdpowiedzUsuń
 4. Cavalier king charles spaniel to mój ulubieniec. Też myślałam o posiadaniu takiego właśnie pieska. Trafiła się jednak Pepa i jestem szczęśliwa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja uwielbiam wszystkie psiaki, rasowe i "mieszane rasy", ale mam swoją ulubioną, dopasowaną do mnie rasę, z którą życie najlepiej mi się układa, są to oczywiście rottki ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiem,że trochę spóźnione,ale wreszcie zaobserwowała Pani bloga.Bardzo mi się podoba i na pewno zostanę tutaj na dłużej.:)
  all-about--dogs.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. mam cavaliera od 4 lat kocham ją a ona chyba mnie jest cudowna i bardzo kochana

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny artykuł, moja skala jest podobna :)
  gdyby ktoś był zainteresowany, to zapraszam także na mojego (narazie raczkującego) bloga
  racjonalnieozwierzetach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń