czwartek, 1 października 2015

Szkolenie psa – od czego zacząć?

Szkolenie psa zaczynamy już w momencie, gdy trafia do naszego domu. Pierwsze zasady (np. nauka sikania czy zakaz gryzienia butów) powinny być wprowadzone niemal natychmiast. Warto wiedzieć od czego zacząć, by nawiązać pozytywne relacje z psem i nauczyć go podstawowych komend.

szkolenie maltańczyka

Szkolenie zawsze rozpoczynamy od siebie


Przed rozpoczęciem szkolenia wyznaczmy swoje cele. Określmy, czego właściwie chcemy nauczyć, jak możemy to zrobić i jakie metody będą najskuteczniejsze. Przygotujmy atrakcyjne nagrody dla pupila i pomyślmy o zakupie klikera. Im lepiej przygotujemy się do nauki, tym lepsze efekty osiągniemy. Nie rozpoczynajmy szkolenia na tzw. czuja. W ten sposób bardzo łatwo popełnić najróżniejsze błędy.   Zasięgnijmy opinii osób bardziej doświadczonych i porządnie przygotujmy się do każdej sesji szkoleniowej.

Pamiętajmy też, że psy świetnie rozpoznają nasze emocje. Z łatwością zauważą, że jesteśmy podrażnieni, podenerwowani czy zestresowani. Dlatego tak ważne jest zachowanie cierpliwości. Nie rozpoczynajmy szkolenia w momencie, gdy mamy zły humor – z nauki i tak nic nie wyjdzie.

Poszukiwanie najlepszego motywatora


Szkolenie powinno być dla psa atrakcyjną formą spędzania czasu z właścicielem. To moment na pogłębienie wzajemnych relacji i dobrą zabawę. Przed rozpoczęciem szkolenia oceńmy, co najbardziej lubi nasz pies. Atrakcyjna nagroda za prawidłowo wykonane ćwiczenie będzie dla niego bardzo zachęcająca.

Większość psiaków nie wykonuje poleceń z chęci przypodobania się właścicielowi. Ich główną motywacją jest otrzymanie odrobiny kiełbaski czy ulubionego kawałka owocu (przecież nikt nie lubi pracować za darmo). Zatem nie szczędźmy nagród za dobrze wykonane polecenia. Szczenięta są z reguły łakomczuchami, wykorzystajmy to w naszym szkoleniu i nagradzajmy przysmakami. Im smaczniejszy będzie kąsek, tym większa motywacja do ćwiczeń.
Szkolenie wymaga czasu

Efekty nigdy nie przychodzą natychmiast. Każda komenda i polecenie powinny być trenowane, aż do uzyskania perfekcji. Mały szczeniak potrzebuje kilku krótkich sesji szkoleniowych dziennie. Nie warto go nadmiernie przemęczać długimi treningami. Przy dłuższym wysiłku intelektualnym może się zwyczajnie znudzić i zniechęcić do nauki. Zatem dobrym pomysłem będą trzy krótkie szkolenia dziennie.

Wskazówka: Naukę jednej komendy stosujemy do czasu, gdy szczenię w pełni ją opanuje. Nie uczymy kilku komend na raz, bowiem wprowadzimy tylko niepotrzebny chaos i sami utrudnimy sobie zadanie.

Gdzie szkolić?


Na początek warto zacząć w spokojnym, cichym miejscu. Dzięki temu pies skupi na nas całą swoją uwagę. Pierwsze komendy posłuszeństwa wprowadzamy w domowym zaciszu. Gdy pies nauczy się je wykonywać, powtarzamy naukę na zewnątrz. Trzymajmy się przy tym zasady, że szkolenie powinno być urozmaicone. Nie uczmy psa stale w jednym miejscu. Wprowadzajmy nowe otoczenie – salon, jadalnie, kuchnie, park itp. Dzięki temu nauka będzie bardziej atrakcyjna i skuteczniejsza.
Pamiętajmy też, że podczas szkolenia na zewnątrz pies będzie bardziej rozproszony. Odgłosy przechodniów czy jadących samochodów początkowo stanowią pewne utrudnienie. Dlatego warto uczyć psa skupiania uwagi na opiekunie. Nasze szkolenie będzie miało sens jedynie wtedy, gdy pies zacznie wykonywać polecenia w każdym miejscu. Nic nie da nam komenda „wróć” jeśli szczeniak wykonuje ją jedynie w domu, a na dworze nie zwraca na nas uwagi.
szkolenie psa
Nela podczas nauki komendy "zostań".Zniecierpliwiony Kolo uciekł z kadru :)


Zaangażowanie domowników


Najefektywniejsze szkolenie to takie, w które włącza się cała rodzina. Warto, by wszyscy domownicy wiedzieli, jak stosować daną komendę. Szkolenie wykonywane przez kilka osób będzie dla psa znacznie atrakcyjniejsze i zbliży go do wszystkich domowników. Dzięki wspólnemu treningowi łatwiej ustalić hierarchię w domu. Psiak musi być posłuszny wobec każdego domownika.

Poza tym, zaangażowanie całej rodziny może być świetnym sposobem na wspólne spędzenie wolnego czasu.

Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK

i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.




Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!

14 komentarzy:

  1. Jakich smakołyków używacie podczas tresury?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz używamy bezzbożowych smaczków Brit Care, ale często jako nagroda występują tez małe kawałeczki owoców. Kolo i Nela je uwielbiają :)

      Usuń
  2. Mam sunię 7 tygodniową jest u nas 3dni , bardzo ładnie załatwia się na podkład , ale poznając nas i dom zaczyna podgryzać również przedmioty np nogi od krzesła i stoliki . zaczęliśmy klaskać i mówić Nie . Poproszę o poradę jak najbardziej skuteczne ją dyscyplinować i jakie przysmaki w nagrodę mogę dawać takiemu maluchowi. Hodowca karmił ja royalem starterem ,ja kupiłam za waszą radą brit z jagnięcina i po malutku będę ją przestawiać.powiedzcie proszę jakiej firmy kupić mokrą karmę dla szczeniąt 7 tyg bo u hodowcy royala mieszali karmy. Ale widzę że on się drapie i myślę że może mieć alergię na kurczaka.i chciałam kupić bez kurczaka .poradzicie proszę . Pozdrawiam serdecznie Ilona

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym wieku podgryzanie przedmiotów jest bardzo częste. Na początku trzeba zabezpieczyć wszystkie kable i elementy, które stanowią zagrożenie dla psa. nóżki czy wystające kable można posmarować lakierem do paznokci - takim przeciwko obgryzaniu. Jest gorzki i skutecznie zniechęca psy do lizania i gryzienia posmarowanego nim przedmiotu. Innym pomysłem będzie wysmarowanie nóżek i mebli sokiem z cytryny.

      Ja zawsze dyscyplinuje używając słowa "nie wolno", ale jeśli piesek nie zwraca na to uwagi to można też użyć puszki wypełnionej kilkoma monetami. W momencie, gdy zauważymy, że piesek zaczyna gryźć potrząsamy energicznie puszką i mówimy komendę dyscyplinującą. Taki nagły hałas powinien zwrócić uwagę nawet najbardziej niesfornego psiaka.

      Co do nagród - na początek nagrodą mogą być właśnie granulki karmy, później można dołączyć kawałki owoców lub kupić jakieś gotowe przysmaki.

      Ogólnie odradzam łączenie karm mokrych i suchych. Oba produkty mają inny czas trawienia w żołądku i nie poleca się ich mieszać. Decydujemy się albo na żywienie karmą suchą, albo mokrą. Jeśli piesek faktycznie ma alergię na kurczaka to po jakimś czasie podawania Brit Care z jagnięciną objawy powinny ustąpić.

      Powodzenia :)

      Usuń
  3. witam, a vo zrobic jak moj 8 tygodniowy szczeniak sika ładnie na matę ale kupki juz tam nie chce robic i zalatwia sie gdzie popadnie? prosze o podpowiedz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 8 tygodniowy szczeniak jest jeszcze bardzo mały i nawet sam nie w pełni kontroluje swoje odruchy. Robi po prostu tam, gdzie mu się zachcę. Warto uczyć wszystkiego od podstaw. Tutaj jest cały artykuł na ten temat http://bialymaltan.blogspot.com/2015/09/jak-nauczyc-psa-czystosci.html

      Usuń
  4. Witam serdecznie. Nasz Tobi ma lekko jakby popekane naczynka w oczach. Co moze byc przyczyna. Leje sie mu z oczu. Pozatym kiedy najlepiej rozpoczac kapiele szczeniaczka ( urodzony jest 16 grudnia 2017) Obecnie ma dlugie juz wlosy i myslalam go obciac u fryzjera i zafundowac mu pierwsza kapiel. Jakie najlepsze przekaski dla pieska aby go nagradzac za dobre osiagniecia jak zrobi siku na mate itd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zaczerwienienie oczu może być spowodowane suchym powietrzem w domu. Niedawno Kolo miał podobny problem, dostał kropelki od weterynarza i problem zniknął. Na początek można stosować zwykłe krople nawilżające dla ludzi, jeśli to nie pomoże to warto udać się do weterynarza.

      Kąpiele można spokojnie rozpocząć już po 3 szczepieniu. Trzeba tylko zadbać o dobre wysuszenie wszystkich kłaczków. Jest to szczególnie ważne w taką zimną pogodę jak teraz.

      Co do przekąsek - trzeba szukać po składach czegoś bez zbóż i kurczaka. My aktualnie używamy ciasteczek oCanis z koniną.

      Usuń
  5. Bardzo dużo zależy od rasy pieska... Niektóre rasy w starszym wieku bardzo trudno poddają się szkoleniom.

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam , mam 9 tygodniową suczkę Tosię , jest bardzo niespokojna i bardzo nas gryzie po stopach nie bardzo mozem6 sobie z tym poradzić. Do tego nauczyła się spać na łóżku i nie chce nigdzie indziej spać, piszczy pod drzwiami zeb6 ja wpuścić .Tosię mamy drugi niecaly tydzien i karmię ja Rohan Cani starter ,na jaką karma najlepiej zmienić i gdzie można ją kupić? Proszę o pomoc z góry bardzo dziękuję. Pytań nasuwa się bardzo dużo ale to może kolejnym razem. Serdecznie pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam, mam 9 tygodniową suczkę Tosię,jaką najlepsza będzie dla niej karma , obecnie podaje Royal Canin starter bo tak mi polecił hodowca.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie istnieje jedna karma, która dobrze sprawdzi się u wszystkich psiaków. Trzeba samemu testować. Może dobrze sprawdzi sie np. karma Brit Care Puppy, można ją kupić w sklepach internetowych, będzie taniej niż w stacjonarnym sklepie zoologicznym.

      Usuń

art