piątek, 3 lutego 2017

Kiedy kąpać szczeniaka i jakich szamponów używać?

Pierwsza kąpiel psa to nie lada wyzwanie do którego warto się dobrze przygotować. Musimy pamiętać o wielu ważnych zasadach, zapewnić pupilowi komfort i sprawdzić, by czynności pielęgnacyjne nie kojarzyły mu się z okropną karą. Dlatego na naszym blogu rusza cykl postów poświęconych tej znienawidzonej przez niektóre czworonogi czynności.  W pierwszej części odpowiemy na pytanie, kiedy kąpać szczeniaka oraz jakich szamponów używać.

kiedy kąpać psa


Kiedy kąpać szczeniaka?


To dość kontrowersyjne pytanie i właściwie nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi.  Niektórzy twierdzą, że pierwsza kąpiel psa nie powinna odbywać się wcześniej niż przed ukończeniem 6 miesiąca życia. Owe stanowisko podzielają też niektórzy weterynarze (chyba coraz mniej liczni). Trudno jednak wyobrazić sobie sytuację, w której pierwsza kąpiel szczeniaka maltańczyka odbywa się dopiero po upływie pół roku od narodzin. Okrywa włosowa takiego psiaka nie nadawałaby się w ogóle do czesania, a codzienna pielęgnacja sprawiałaby psu zwyczajny ból. Trudno też wyobrazić sobie tak późną kąpiel w przypadku psów, które upodobały sobie bieganie po kałużach, czy tym bardziej tarzanie się w różnego typu śmierdzących nieczystościach.
Za wcześniejszą kąpielą przemawia także możliwość wyrobienia w psie odpowiednich nawyków i przyzwyczajenie go do wodnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ostateczna decyzja o pierwszej kąpieli powinna należeć do właściciela. Jednak warto przyjąć żelazną zasadę: pełnej kąpieli szczeniaka nie rozpoczynamy przed ukończeniem pełnego cyklu szczepień. Wcześniej możemy jedynie miejscowo podmywać szczeniaka.

Jaki szampon dla szczeniaka warto wybrać?


Szampon dla szczeniaka powinien być łagodny i pozbawiony silnych substancji zapachowych. Warto zainwestować w produkt, który nie narusza warstwy lipidowej skóry. Wybór konkretnego szamponu zależy oczywiście od rodzaju sierści. Szampon dla szczeniaka maltańczyka, shih tzu, czy yorka powinien delikatnie nawilżać, odżywiać i ułatwiać rozczesywanie szaty. Dla tych ras szczególnie polecam:

Szampon i odżywka K9 Aloe Vera – nadają się zarówno dla psów dorosłych jak i szczeniąt. Dobrze oczyszczają i są łagodne dla skóry. Recenzjęi sposób użycia szamponu K9 znajdziecie tutaj.

Szampon i odżywka Chris Christensen Day to Day – bardzo fajna, łagodna seria kosmetyków, która nadaje się dla szczeniąt. Pozostawia delikatnie nawilżoną, czystą i jedwabiście gładką szatę. Odżywka ułatwia rozczesywanie. Recenzja produktu znajdziecie klikając tutaj

Odżywka MD10 Super Hydration – nawilża włos po kąpieli, dodaje mu blasku i bardzo ułatwia rozczesywanie. Jednocześnie ogranicza kołtunienie się okrywy. Jednak największą zaletą odzywki MD10 Super Hydration jest brak konieczności spłukiwania. Preparat nakładamy na wilgotny włos i rozczesujemy. Dla szczeniaków, które nie są jeszcze zaprawione w bojach kąpielowych będzie to świetna alternatywa dla odżywek wymagających spłukiwania. Recenzję odżywki MD10 znajdziecie tutaj.

Gdzie kąpać psa?


kąpiel maltańczyka

To kolejne często zadawane pytanie. Moim zdaniem małego psa najbezpieczniej będzie wykąpać w wannie lub kabinie prysznicowej, przy użyciu bieżącej wody. Niektórzy polecają kąpiele w misce, jednak wiąże się to z jednym podstawowym problemem – spłukiwaniem. Pamiętajmy, że każdy szampon musi być bardzo dokładnie spłukany. Źle spłukana okrywa będzie lepiąca, mało estetyczna i szybko „złapie” kolejne zabrudzenia.



Podobnie nie polecam także kąpieli szczeniaka w umywalce. Może i wygląda to fajnie, a jednocześnie oszczędza nasz kręgosłup… ale… wystarczy chwila nieuwagi, a nieszczęście gotowe. Trudno oczekiwać, że mały, ciekawy świata pies będzie stał cierpliwie w jednym miejscu. Nasza Nela jest już dorosła, a nadal potrafi niespodziewanie wyskoczyć z kąpieli jak rybka z wody (swoją drogą moje próby złapania pokrytego pianą szczura muszą wyglądać dość komicznie). Strach pomyśleć, co stałoby się ze szczeniakiem, który w pewnym niespodziewanym momencie postanowiłby wyfrunąć sobie z wysokiej umywalki.

Mokry pies siedzi w domu.

Oczywistym jest, że w okresie zimowym świeżo wykąpany pies nie może wychodzić na dwór. Najlepszym pomysłem będzie wykąpać pupila dopiero po ostatnim spacerze. My trzymamy się tego sposobu pomimo, że Kolo i Nela zaakceptowały w końcu brzęczącą nad ich uszami suszarkę. W końcu lepiej zapobiegać niż leczyć ewentualne zapalenie uszu lub przeziębienie.
Nasza zasada = mokry pies siedzi w domu -  obowiązuje także w środku lata. Wydawałoby się, że w ciepłe dni nasz mokry psiak może bez problemu wysuszyć się na dworze. Nic bardziej mylnego. Biały, mokry maltańczyk kontra trawa i suchy piach kompletnie ze sobą nie współpracują. Wystarczy kilka pogoni za  piłką lub wykopanie niewielkiego dołka, a pupil wraca do domu bardziej brudny niż przed kąpielą. Dlatego nawet w lato warto zadbać o to, by dokładnie wysuszyć okrywę psiaka przed wyjściem na zewnątrz. Dla nas pewną alternatywą w słoneczne dni jest wyjście na balkon. Tam białe mogą skakać i bawić się bez ograniczeń – a jednocześnie bez ubrudzenia białego futra. Oczywiście wszystko pod kątrolą - w ciepły dzień nie trudno o przegrzanie, dlatego we wszystkim musimy zachować umiar.

suszenie maltańczyka


W następnych częściach cyklu kąpielowego pojawi się:
Jak kąpać szczeniaka maltańczyka, yorka shih tzu i jak go odpowiednio przygotować - KLIK
Jak przyzwyczaić psa do suszarki. KLIK

Mam nadzieję, że nasz cykl okaże się pomocny.

Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK

i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.


Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!



21 komentarzy:

  1. Przydatny post dla tych co mają szczeniaki które akurat wymagają kąpieli, ja Neli nie kąpałam gdy była szczeniakiem - jedynie sobie nad jeziorem pobrodziła i tyle, nie było konieczności kąpania w szamponach :)

    OdpowiedzUsuń
  2. My pierwszą kąpiel mieliśmy zdecydowanie wcześniej niż po ukończeniu szóstego miesiąca życia, bo Vasco to mały ogrodnik i ciągle do domu wraca brudny :D Jeśli chodzi o miejsce kąpieli to zazwyczaj do wanny wkładam miskę i do miski psa, a po myciu Vasco już nie wychodzi na dwór.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny i przydatny post, szczególnie dla osób które posiadają rozbrykane i lubiące się brudzić szczeniaki :)

    Pozdrawiamy i zapraszamy do nas!
    http://z-zycia-owczarka.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny artykuł, szczególnie dla nowych właścicieli którzy pierwszy raz mają szczeniaka ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja ogólnie Daisy kąpię w domu baaardzo rzadko, jakoś raz na dwa lata, albo coś w tym stylu, więc jako szczeniak nie była kąpana. Ale w przypadku psów długowłosych jest inaczej, więc na pewno ich właścicielom przyda się ten post :).

    OdpowiedzUsuń
  6. Interesujący post, dla właścicieli szczeniaków. Moja Pepa ma już ten okres za sobą. Zawsze ją kąpię w wannie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Weterynarz, do której chodzę z psem twierdzi, że psa można kąpać od młodego. Jednak psa myjemy wtedy, kiedy jest brudny, ponieważ zwierzę samo się myje. Jednak nie powinniśmy mu dawać takich "psich" szczoteczek do zębów, po prostu trzeba dać kość, ale nie z drobiu, bo te są łamliwe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety w przypadku małych ras (ze skłonnością do odkładania się kamienia nazębnego), zwykłe kości do gryzienia często okazują się niewystarczające.

      Usuń
  8. mogę prosić o polecenie jakiegoś szamponu wybielającego by używać na przemian z polecanym K9 oraz coś na okolice oczu wybielające?od kiedy takich specyfiko1w mogę używać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My co pewien czas używamy szamponu kW i jestem z niego bardzo zadowolona. Więcej info o kosmetyku znajdziesz w osobnym artykule http://bialymaltan.blogspot.com/2017/04/kw-szampon-do-biaej-siersci-i-balsam.html

      Usuń
    2. Z kolei do usuwania przebarwień na pyszczku i pod oczami używam Tropiclean http://bialymaltan.blogspot.com/2017/01/skuteczny-preparat-na-zacieki.html#more

      Zarówno szamponu jak i tropiclean można używać już po pełnej kwarantannie poszczepiennej. Jednak trzeba uważać żeby tropiclean nie dostał się do oczu. Jeśli nie masz jeszcze zbyt dużej wprawy to na sam początek można spróbować np. z płynem Artero - nie wymaga spłukiwania, więc cała pielęgnacja jest dzięki temu uproszczona.

      Usuń
  9. Czy odżywki też się używa podczas kąpieli szczeniaków? Czy mam wykąpać mojego pieska w samym szamponie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej byłoby wprowadzać odżywki już od pierwszych kąpieli. U szczeniaczków świetnie sprawdzają się odżywki, które nie wymagają spłukiwania. Dzięki temu skracamy czas pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych.

      Usuń
  10. nie uzywalam odzywki i teraz zauwazylam,ze na lapkach porobily sie takie koltuny.jakim preparat pomoze w usunieciu ich?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niewielkie kołtuny można rozplątać przy pomocy mąki ziemniaczanej. Nanosimy odrobinę mąki na kołtun i rozplątujemy palcami, następnie delikatnie rozczesujemy. Przy dużych kołtunach niestety trzeba wspomóc się nożyczkami i trochę je porozcinać.

      Usuń
  11. a jaka odzywke Pani poleca ? najlepiej bez splukiwania. wiem,ze gdzies o tym czytalam, ale zeby nie przeszukiwac znowu bloga pytam tutaj.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z odżywek bez spłukiwania polecam PSH Argan Oil. Polecam też rozbiórki w sklepie Lili, można nabyć tam najpotrzebniejsze kosmetyki dla maltusi, a sprzedawca zawsze dobrze doradzi http://lilisklep.pl/pl/c/Perfumy/25

      Usuń
    2. super dziekuje. mam jeszcze pytanie. moja sunia to mala zarloczka...wiecznie glodna..:)dostaje karme natures protection dla bialych ras,ale mam problem z przysmaczkami. zjada wszystko, ale co dawac,zeby nie powodowac zaciekow? niestety borykam sie z tym problemem.

      Usuń
    3. Przysmakiem mogą być nawet granulki karmy :) Warto wybrać produkt bez zbóż. My używamy przysmaków Orijen.

      Usuń
    4. a jaka karme podaje Pani swoim psiakom? ja przerobilam juz acane brit care , kazda je chetnie moja sunia, ale poczytalam o tej natures dla bialych ras - miala dobre opinie, tez ja chetnie zjada, jest fajna jesli chodzi o wielkosc granulek...jaka jest Pani opinia ?

      Usuń
    5. O Natures Protection pisałam w osobnym poście :) http://bialymaltan.blogspot.com/2020/09/natures-protection-white-dog-karma-dla.html#more

      Usuń

art