środa, 31 marca 2021

Ciastka przeciwkleszczowe z czystkiem. Czy to możliwe? PRZEPIS

Kleszcze to zmora każdego posiadacza psów. Nic dziwnego w tym, że każdej wiosny poszukujemy skutecznych sposobów walki z tym problemem. W sprzedaży znajdziemy wiele godnych uwagi preparatów na kleszcze, jednak żaden nie daje 100 % zabezpieczenia. Dlatego dobrym pomysłem okazuje się dodatkowe wspomaganie ich działania. Dziś pokażę Wam prosty przepis na ciastka przeciwkleszczowe, które możecie wykonać w zaciszu własnego domu.


Czym są ciastka przeciwkleszczowe dla psa?


Tak naprawdę to zwykłe ciacha dla psa, stanowiące wariacje naszego podstawowego przepisu, który publikowałam kilka lat temu jak zrobić błyskawiczne ciastka dla psa.

W najnowszej modyfikacji wykorzystałam czystek, który stanowi naturalną ochronę przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Wiele osób dodaje go do karmy w celu zwiększenia odporności pupila lub łagodzenia objawów alergii. Naturalny czystek nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia naszych pupili, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Brzmi niemal tak, jakby był stworzony dla maltusi, nieprawda?

Czystek stosuje od kilku lat w sezonie kleszczowym. W poprzednich latach dodawałam go do karmy, jednak psiaki coraz częściej go pomijały. Pomysł na ciastka przeciwkleszczowe jest sposobem na pewne urozmaicenie i wprowadzenie dodatkowej atrakcji. Niezaprzeczalnym atutem wynikającym z tego rozwiązania jest fakt, że poddany obróbce termicznej czystek uwalnia większą liczbę substancji i okazuje się bardziej skuteczny (nie bez znaczenia jest stosowany u ludzi w formie herbatek).

Czy czystek pomaga w walce z kleszczami? 


Czystek jest coraz częściej stosowanym ziołem, które znajduje zastosowanie zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Regularne spożycie naparów czy preparatów z czystkiem zmienia zapach skóry. Efekt jest niewyczuwalny przez człowieka, jednak może działać odstraszająco na kleszcze i komary. Dzięki temu zjawisku czystek został uznany za jeden ze skuteczniejszych, naturalnych i co ważne w pełni bezpiecznych metod walki z pasożytami.

Wskazówka: Ciastka z poniższego przepisu nie mogą stanowić jedynej ochrony przeciw kleszczom. Możemy traktować je jako sposób na dodatkowe, w pełni bezpieczne dla psa odstraszenie intruzów i zmniejszenie ryzyka ataku kleszcza. Do podstawowego zabezpieczenia służą kropelki spot on (najlepiej na bazie fipronilu) lub obroże przeciwkleszczowe.

Składniki na ciastka przeciwkleszczowe

500 gram mielonego mięsa – ja wykorzystałam mięso jagnięce,
2 jajka od kur z wolnego wybiegu,
80 g mielonego lnu,
20 g mielonego czystka,

Czas i temperatura pieczenia

200 stopni przez pół godziny.



Sposób przygotowania ciastek dla psa


Sposób przygotowania ciastek jest maksymalnie uproszczony, a cały przepis może posłużyć jako baza do dalszych wariacji. Możecie dodawać inne składniki, które podpasują Waszemu pupilowi.

Wszystkie składniki wrzucamy do większej miski i dokładnie łączymy w jedną masę. Mozemy wyrabiać je tak samo jak mięsko przeznaczone na kotlety mielone.

W kolejnym etapie wykładamy masę na zabezpieczoną papierem do pieczenia blachę. Delikatnie ugniatamy tak, aby masa miała grubość 1 - 2 cm (wedle Waszego uznania).



Ostatni krok to pokrojenie masy na mniejsze kawałki. W ten sposób wyznaczycie wielkość ciastek. Krojenie możecie też wykonać po pieczeniu, ale będzie to trochę trudniejsze.

Gotowe do upieczenia ciastka dla psa wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i pieczemy przez 30 minut.

Po upieczeniu wyjmujemy blachę z piekarnika i czekamy do wystygnięcia. Następnie zdejmujemy ciastka z blachy, rozdzielamy je i umieszczamy w chłodnym miejscu.


Jak podawać ciastka przeciwkleszczowe?


Efekt dodatkowej ochrony przed kleszczami zyskamy jedynie przy regularnym podawaniu ciastek. Normalnie czystek dodaje się do karmy każdego dnia. W wersji z ciastkami działamy w dokładnie ten sam sposób. Możemy podawać po kilka ciastek dziennie – pamiętając o systematyczności.

Co pewien czas można zmieniać źródło mięsa w ciastkach lub dodawać ewentualne dodatki, które urozmaicą ich smak. Ciastka mogą być podawane w formie przysmaku, dodane do karmy czy podane jako super nagroda podczas szkolenia – macie tu pełną dowolność, a przy okazji zyskujecie smakołyki z dobrze znanym, zdrowym składem. 


Jako dodatkową, naturalną ochronę możecie zastosować także olejki eteryczne. Do najczęściej wykorzystywanych należy olejek z drzewa herbacianego i olejek z szałwii. Wystarczy lekko go rozcieńczyć i nanieść na sierść bezpośrednio przed spacerem w lesie lub po polach. My stosujemy spray Sora Lotion – ludzki preparat dedykowany do odstraszania wszy. Niestety nie zawsze o nim pamiętam, jednak po jego zastosowaniu bezpośrednio przed spacerem psy nigdy nie przyniosły do domu żadnego kleszcza – mogę zatem śmiało polecić go jako dodatkowy sposób ochrony przed kleszczami.

----------------------------------------------------------------
Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK
i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.
Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!




7 komentarzy:

  1. https://maltipoolove.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. bialymaltan to mój ulubiony blog o psach znalazłem na nim bardzo dużo wartościowych informacji .
    Ostatnio natknąłem się na kurs https://bit.ly/3mbBM5v dotyczący trenowania psa jako że mój pies sprawiał dużo problemów
    kurs stał się bardzo pomocny .

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak sobie w ogóle dajecie radę z kleszczami? U ans jest mega wysyp. Niestety tabletka to jedyny ratunek. Szukanie tych diabelskich stworzeń w sierści malamuta to szukanie igły w stogu siana... Tragedia:( Czy ktoś kiedyś coś wymyśli na te kleszcze... ?

    Pozdrawiamy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym roku stawiamy na czystek i kropelki spot on. W tamtym roku mieliśmy czystek i Foresto dla całej ekipy - też fajnie się sprawdziła. Ale fakt, w tym roku już widzieliśmy kleszcze na psiakach, zanim zdążyłam je zabezpieczyć.

      Usuń
    2. Ja też przedwczoraj znalazłam kleszcza u mojej maltusi ale na szczęście nie zdążył się wbić... na pewno wykorzystam ten przepis <33

      Usuń
  4. Oooj trzeba dbać o to, by psiaki nie miały kleszczy, bardzo fajny wpis, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Nie sądziłam, że czystek ma takie właściwości. Ciasteczka na pewno moja Luna pochłonie od razu ;) My używamy sprawdzonego sprayu przeciw kleszczom https://johndog.pl/produkt/spray-na-pchly-i-kleszcze-do-stosowania-na-zewnatrz-pomieszen-tropiclean/ i do tej pory nie mieliśmy z tymi stworzeniami do czynienia. Ale chętnie wypróbuję twój przepis dla wzmocnienia działania antykleszczowego ;)

    OdpowiedzUsuń

art