poniedziałek, 28 września 2015

Czym karmić psa, żeby zadbać o jego zdrowie?

Czworonogi mogą być karmione na wiele sposobów. W ofertach handlowych znajdziemy dziesiątki (o ile nie setki) gotowych karm – a każdy producent twierdzi, że to właśnie jego produkt jest najlepszy. Do wyboru mamy karmy suche oraz karmy mokre. Możemy też samodzielnie komponować posiłki, gotować je, lub stosować dietę BARF. I tu pojawia się pytanie, który sposób karmienia będzie najlepszy dla naszego psa?
karma dla psa


Karmy suche


Cieszą się największą popularnością. Są łatwo dostępne, nie wymagają zbyt dużego zaangażowania, ani czasochłonnego przygotowania posiłków. W ofertach producentów znajdziemy wiele godnych polecenia karm. Niektóre z nich zaspokoją wszystkie potrzeby żywieniowe czworonogów. Niestety „dobra karma” nie oznacza „tania”. Główny składnik tańszych produktów to zboża – które nie są należycie trawione przez psi organizm. Żywienie najtańszymi karmami wywołuje niedobory w psim organizmie i z pewnością nie jest dla niego zdrowe. Czasem spotykamy się ze stwierdzeniem „ta karma smakuje mojemu psu, wiec jest dobra”. Nic bardziej mylnego. Większość ludzi też lubi Fast-foody, ale takie posiłki są dla nas zdrowe? Warto wiedzieć, że w składzie niektórych karm znajdziemy polepszacze smaku (niektórzy sugerują nawet dodawanie substancji uzależniających). Nic zatem dziwnego, że psiak chętnie zjada tanią karmę, nafaszerowaną polepszaczami, zbożem i składnikami niewiadomego pochodzenia.


Zatem jak wybrać dobrą suchą karmę? Dobra karma to taka, która zawiera przynajmniej 20 % mięsa (najlepiej w postaci mączki mięsnej). Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować skład karmy, Mięso powinno znajdować się na samym początku listy. Więcej o tym, jak czytać skład karm znajdziecie tutaj

Uwagi – suche karmy są bardzo kaloryczne (średnio 380 kcal w 100 g produktu). Warto je dawkować zgodnie z zaleceniami producenta. Podawanie zbyt dużych porcji może się przyczynić do zwiększenia wagi psa (a w konsekwencji do otyłości).
Unikajmy też karm rozsypywanych z dużych worków. Co prawda mogą być nieco tańsze, jednak pozostawione w otwartych opakowaniach szybko ulegają zwietrzeniu.

Minusy suchych karm – w wielu suchych karmach znajdują się konserwanty i sztuczne barwniki. Skład niektórych produktów jest tworzony w sposób niejasny, co często utrudnia nam wybór.

Karmy mokre


To rozwiązanie dla właścicieli bardziej wybrednych czworonogów. Karmy mokre posiadają przyjemny zapach i konsystencje, która zachęca psy do jedzenia. Niektóre mokre karmy mają świetny skład, jednak ich cena w poróżnianiu z produktami suchymi jest nieco wyższa.

Uwagi: około 20 % karmy mokrej stanowi woda. Oznacza to, że porcje jedzenia powinny być nieco większe niż w przypadku karm suchych. Warto stosować się do zaleceń podanych przez producenta i nie przekarmiać psa.

Minusy mokrej karmy – miękka konsystencja karmy nie oczyszcza psich zębów, co może powodować osadzanie się kamienia nazębnego.

dieta barf

BARF


iologicznie odpowiednie surowe jedzenie. Dieta najbliższa naturalnemu żywieniu wilków. Wymaga od właściciela zgłębienia wiedzy dotyczących składników pokarmowych i suplementów diety. Umiejętnie stosowana przynosi bardzo dobre efekty. Właściciel sam wybiera surowe produkty, a co za tym idzie w pełni kontroluje jakość psich posiłków. Dzięki stosowaniu diety BARF unikamy niekorzystnych dodatków, barwników i substancji chemicznych, które znajdują się w gotowych karmach.

Uwagi: Głównym składnikiem diety BARF jest surowe mięso, podroby oraz kości (obejmujące do 80 % psiej diety). Pozostałe 20 % to surowe warzywa i owoce (podawane w postaci rozdrobnionej papki). Skomponowanie zbilansowanego posiłku nie jest jednak takie proste. Dlatego tajniki diety BARF zostaną opisane w osobnym poście.

Minusy diety BARF – początki mogą być dla właściciela dość trudne, a przygotowanie posiłków czasochłonne.

Jedzenie gotowane


Na początku zaznaczmy, że nie chodzi tu o resztki ze stołu. Gotowane jedzenie dla psów nie może zawierać soli, pieprzu, kostek rosołowych ani innych powszechnie stosowanych przypraw.
Posiłki komponujemy z 1/2 mięsa, 1/4 wypełniacza (np. kasza, makaron, ryż), 1/4 warzyw lub owoców. Wielkość porcji powinna być uzależniona od wielkości psa, jego wieku, a także aktywności fizycznej. Ciekawym (w naszym przekonaniu niezbędnym) dodatkiem do posiłków mogą być oleje (np. z łososia), które dostarczają kwasów omega 3 i omega 6.

Uwagi: psom nigdy nie podajemy gotowanych kości. To podstawa, o której trzeba zawsze pamiętać.

Minusy jedzenia gotowanego – posiłki poddane obróbce termicznej tracą dużo witamin i wartości odżywczych. Zbilansowanie pełnowartościowego, gotowanego posiłku jest bardzo trudne (znacznie trudniejsze niż przy diecie BARF). Jeśli zdecydujecie się na tą formę żywienia, pamiętajcie o regularnych badaniach weterynaryjnych i odpowiedniej suplementacji.


A Wy czym karmicie swoje psy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz