wtorek, 15 marca 2016

Nasz skarb narodowy, czyli polskie rasy psów

Na świecie znajduje się ponad 400 ras psów, uznanych przez FCI. Jednak czy wiecie, że pięć z nich pochodzi z Polski? Moim zdaniem są to absolutnie wyjątkowe rasy, które zasługują na szczególną uwagę. Niektóre z nich zaskakują swoją niecodzienną urodą, inne charakterem. Mało znane wśród polaków podbijają serca mieszkańców europy zachodniej. Jesteście ciekawi, o jakie rasy chodzi? Zapraszam do przeczytania całego postu.


Gończy Polski


To najmłodsza, polska rasa psów. Gończy Polski jest wiernym, podatnym na tresurę towarzyszem. Jego cechą charakterystyczną jest łagodny, bardzo zrównoważony charakter. Większość Gończych Polskich z nieufnością podchodzi do osób obcych, dzięki czemu nadaje się do stróżowania. Jako przedstawiciel grupy psów myśliwskich wymaga sporej dawki ruchu. Jednak jest niekłopotliwym towarzyszem zarówno w dużym domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. Przy odpowiednim właścicielu staje się wspaniałym, podatnym na tresurę kompanem. Moim zdaniem jego ogromną zaletą jest duża odporność i brak skłonności do dziedziczenia chorób.
gończy polski

Polski Owczarek Nizinny (PON)


To rasa, która od dawna zamieszkiwała polskie tereny wiejskie. Pierwotnie był to pies stróżujący i zaganiający stada owiec. Piękne, gęste futro to znak rozpoznawczy PON-ów – niepohamowanych łasuchów o nieco indywidualnym usposobieniu. Polski Owczarek Nizinny jest obecnie przyjaznym pupilem domowym. Nie oddala się, uwielbia dzieci, pilnuje właściciela i jest wyjątkowo przyjazny dla znanych mu ludzi. Do obcych podchodzi z pewnym dystansem i nieufnością. Bardzo szybko się uczy, ale nie jest ślepo posłuszny. Przed wykonaniem danej komendy najpierw przekalkuluje, czy naprawdę warto. Dlatego wymaga coraz to nowszych, atrakcyjnych bodźców szkoleniowych. W naszym kraju Polski Owczarek Nizinny nie cieszy się oszałamiającą sławą. Jednak jego niesamowite usposobienie, odwaga i wspaniały charakter zostały docenione w krajach skandynawskich. PON jest tam chętnie wybierany jako pies ratowniczy oraz sportowy.

polski owczarek nizinny


Chart Polski


To dość stara rasa psów myśliwskich. Pierwotnie były hodowane w królewskich dworach. Polowanie z Chartem Polskim było uznawane za świetną rozrywkę dla wyższej klasy społecznej. Nie przywiązywano zbytniej uwagi do wyglądu tych zwierząt. Znacznie ważniejsze były umiejętności, szybkość, siła i sprawność, które ułatwiały polowanie na dziką zwierzynę. Dziś Chart Polski to pies smukły, muskularny i silny. Posiada wspaniały, niezależny charakter. Z reguły jest łagodny i posłuszny - jednak przejawia też silne instynkty terytorialne. Wymaga odpowiedzialnego właściciela, który posiada już odpowiednie doświadczenie. Jedno jest pewne – Nidy nie będziesz władcą Charta Polskiego. Możesz być jedynie jego przyjacielem i kompanem.

chart polski


Ogar Polski


To kolejna rasa psów myśliwskich. Ogar Polski posiada wspaniały, przyjazny charakter. Świetnie dogaduje się w kontakcie z właścicielem i jest stosunkowo łatwy do ułożenia. Jego pierwotny temperament pojawia się dopiero na łonie natury. Silny instynkt gonienia, wytrzymałość, a także determinacja czynią z niego wyjątkowo skutecznego łowcę.  Mimo wszystko jest to zwierzak, który świetnie czuje się w domu i mieszkaniu. Jeśli zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu i bodźców, odwdzięczy się posłuszeństwem oraz ogromnym przywiązaniem.

ogar polski


Owczarek PodhalańskiTo biały, mocno zbudowany pies o wyjątkowej sile i wytrwałości. Pierwotnie był wykorzystywany przez górali do pilnowania i zaganiania owiec. Ponoć jego biały kolor stanowił duże ułatwienie, pomagając szybko odróżnić psa od podkradających się wilków. Podhalańczyk ceni sobie swobodę, nieograniczoną przestrzeń i dużą dawkę ruchu. Z pewnością będzie wspaniałym towarzyszem dla osób aktywnych, lubiących długie, piesze wędrówki. Jego nieocenioną zaletą jest łagodny charakter, cierpliwość oraz opanowanie. Podhalańczyk nie będzie demolował nam domu, ani flancował kwiatów w ogrodzie. Z radością wystąpi w roli naszego opiekuna, strażnika i przyjaciela. Owczarki Podhalańskie z reguły są bardzo kontaktowe. Lubią przebywać w grupie, a ich największym nieszczęściem jest skazanie na samotność. Dlatego (moim zdaniem) jest to rasa dla osób, które mają czas, możliwość oraz chęci na bardzo częsty kontakt z pupilem.

owczarek podhalański

Moim zdaniem każda z polskich ras jest wyjątkowa i możemy być z nich dumni. A Wam jak sie podobają? Macie jakieś doświadczenie z tymi rasami?

16 komentarzy:

 1. Mi osobiście najbardziej z tej piątki podoba się Podhalan. Mam słabość do takich miśków, a na sam jego widok miękną mi kolana :D
  Pozdrawiam! :))

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem dumna ze wszystkich polskich ras. Prawie same myśliwce! :D Najbardziej podoba mi się Chart polski, lecz tylko z wyglądu, nie podoba mi się jego charakter. Natomiast podhalański to wspaniały pies z wyglądu i charakteru.

  fastyork.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mam do nich sentyment, bo te psy są takie "nasze", polskie.
  Aczkolwiek po za tym punktem jakoś nie przekonuję się do tych psów, to tak jakby nie mój styl. Niezależność charta, popęd myśliwski u psów gończych.. Nie, zdecydowanie nie jest to mój typ.
  Moje psie ideały pochodzą z za oceanu, ewentualnie z bliskiego zachodu, w końcu tam rozpoczęto hodowlę m.in. Rottweilerów czy Dobermanów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podhalański przebija wszystkie ;D Jest piękny, na drugim miejscu postawiłabym gończego na trzecim ogara, na czwartym PON a na ostatnim charta, jakoś nie podobają mi się charty ;P

  ---------------------------
  swiatsary.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne psy - jednak żaden z nich do mnie tak naprawdę nie trafia, niestety :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Tina ma 2 dobrych psich przyjaciół i są to właśnie PON i gończy polski :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Gończy to mój faworyt,uwielbiam te psy :) Ale Podhalany też są cudne :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkie są przepiękne <3 Najbardziej spodobał mi się Owczarek Nizinny :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chart koniecznie :D szkoda że Whippety nie są polską rasą :/ post bardzo fajny oby takich więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cudowne POLSKIE psiaki. Bardzo podoba mi się ten chart, ale i podchalan fajny :D Psa w typie Gończego Polskiego ma moja ciocia.
  ---------------------------------------------------
  Oczami Blue Merle

  OdpowiedzUsuń
 11. Najbardziej urzekł mnie Podhalan ;) Jego charakter i wygląd - nic, tylko kochać. Moja koleżanka hoduje Gończe Polskie, też piękne psy.
  Są to ''nasze'' rasy, ale szczerze powiedziawszy na gustuję raczej w zdecydowanie innych ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Super, że przy takim ogromnym wyborze ras pamiętasz o tych naszych, polskich :)

  http://z-zycia-owczarka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Są śliczne,a mnie najbardziej się podoba polski owczarek nizinny. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystkie rasy są piękne i powinniśmy być z nich dumni. Dobrze, że napisałaś takiego posta, bo wielu ludzi nawet nie wie, że mamy swoje psiaki, a przecież jest to nasza duma narodowa! :) Polski Owczarek Nizinny jest taki oooch! Od razu kojarzy mi się z górami i owieczkami :D
  Pozdrawiam ciepło, wesołych świąt i zapraszam na http://czarnekudelki.blogspot.com/ :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Polskiej rasy raczej nie kupię, ale zniżki na wystawy to świetny pomysł na zwiększenie ich popularności. Z tego co wiem od posiadaczki (zmarłego już) gończego, te psy są bardzo pojętne a ich umaszczenie bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 16. Gończy Polski to pies z mojej listy "Psów, które chciałabym kiedyś mieć" są piękne! Pozdrawiamy! www.przygodylilo.blogspot.com ♥

  OdpowiedzUsuń