wtorek, 19 kwietnia 2016

Jak usunąć zacieki pod oczami maltańczyka?

Rudawe zacieki to zmora większości maltańczyków. Szacuje się, że ponad 95 % przedstawicieli tej rasy psowatych posiada problem z nadmiernym łzawieniem. Dlatego tak często pojawia się pytanie, jak usunąć zacieki? Jakie preparaty na zacieki stosować? I jak powinna wyglądać pielęgnacja oczu maltańczyka. W poście opowiem Wam, jak wygląda to z naszej perspektywy.





Łzawiące oczy maltańczyka


Dlaczego oczy maltańczyka łzawią? Istnieje wiele teorii, które próbują odpowiedzieć na to pytanie. Znalezienie właściwej odpowiedzi jest pierwszym krokiem do wyeliminowania problemu zacieków. Jakiś czas temu czytałam, że łzawienie oczu to dość powszechny problem u psów z krótką kufą (maltańczyki, shih tzu, pekińczyki). Jednak to właśnie śnieżnobiała szata maltańczyka sprawia, że każde, nawet najmniejsze odbarwienie jest od razu widoczne.

Łzawienie oczu może pojawić się z wielu powodów. Jednak do najczęściej występujących należą:


  • Alergia – wiele maltańczyków posiada skłonność do alergii. Charakterystyczne drapanie i zwiększona produkcja łez to jeden z najbardziej widocznych objawów.
  • Niewłaściwa dieta – poniekąd powiązana z alergiami. Zacieki u maltańczyka mogą pojawiać się po podaniu karm z kurczakiem i zbożem. Delikatny układ pokarmowy źle radzi sobie także z konserwantami i sztucznymi barwnikami.
  • Bakterie i drożdżaki - uwielbiają ciepłe i wilgotne miejsca. Przy optymalnych warunkach namnażają się w błyskawicznym tempie, czego efektem są rude zacieki pod oczami.
  • Genetyka – tutaj akurat nic nie poradzimy, możemy jedynie eliminować na bieżąco powstające zacieki łzowe.
  • Zatkanie kanalików łzowych – wiele osób stawia tą przyczynę jako pewnik. Zatkanie kanalików łzowych wiąże się z koniecznością wykonania zabiegu weterynaryjnego i nie gwarantuje pełnego wyeliminowania problemu. Dlatego (moim zdaniem) na udrożnianie kanalików łzowych możemy się zdecydować dopiero wtedy, gdy wszystkie inne potencjalne przyczyny łzawienia zostaną wyeliminowane.
Oczy maltańczyka mogą też łzawić z bardziej naturalnych powodów, których nie sposób uniknąć. Są nimi:
  • Wymiana zębów mlecznych.
  • Cieczka.
  • Przeziębienie.

Zacieki powstające w wyniku wymiany zębów, cieczki i przeziębienia mają charakter przejściowy.

Eliminacja problemu łzawiących oczu


Pierwszym krokiem walki z zaciekami jest wyeliminowanie przyczyny. Jeśli oczy maltańczyka nieustannie łzawią spróbujmy innej karmy - najlepiej bez dodatku zbóż i drobiu. My aktualnie stosujemy mokrą karmę PsiBufet, którą dobiera się pod konkretne potrzeby czworonoga. Poniżej link do zniżki na pierwsze zakupy dla naszych czytelników karma Psi Bufet Dbamy też o codzienną higienę okolic oczu, którą opiszę za chwile. Dobrym pomysłem na walkę z zaciekami jest też zrobienie testów alergicznych – dzięki nim upewnisz się, na co uczulony jest Twój maltański towarzysz.

Codzienna pielęgnacja oczu maltańczyka to podstawa


Każdy maltańczyk, nawet ten bez problemów z zaciekami wymaga regularnej pielęgnacji okolic oczu. U nas problemy z łzawiącymi oczkami ma jedynie Kolo. Nela jest jednym z nielicznych szczęśliwców, u których łzawienie występuje sporadycznie. Mimo wszystko oba maluchy są codziennie poddawane takiej samej pielęgnacji. Na czym polega pielęgnacja oczu maltańczyka? 

Odpowiem w kilku punktach:



  • Zdejmujemy śpioszki z oczu – najczęściej robimy to rano, tuż po spaniu.
  • Raz dziennie przemywamy oczy wacikiem nasączonym w delikatnym płynie – dzięki temu usuwamy  z okolic oczu wszystkie zabrudzenia, które mogą powodować łzawienie. Do przemywania oczu można użyć łagodnego płynu ze świetlikiem, soli fizjologicznej lub zwykłej przegotowanej wody.
  • Dbamy o to, żeby włoski pod oczami były suche – a to ze względu na bakterie i drożdżaki, które rozwijają się w wilgotnych miejscach. Dlatego włoski pod oczami muszą być cały czas suche. My do osuszania okolic oczu stosujemy puder Baldecchi.
  • Zwracamy uwagę na krótkie włoski na pyszczku – czasem zdarza się, że do oczu dostanie się niesforny włos. Pies nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z takim problemem. Ciało obce w oku powoduje podrażnienie i łzawienie. Dlatego warto co jakiś czas kontrolować stan oczu.

Tak wygląda nasza podstawowa pielęgnacja oczu maltańczyka. Efekt widzicie na fotce.


usuwanie zacieków u maltańczyka


Jak usunąć zacieki?


W ofertach sklepowych znajduje się wiele preparatów, które usuwają zacieki pod oczami. Niestety nie ma jednego wspaniałego preparatu, który zadziała w każdym przypadku. Preparaty na zacieki różnią się od siebie składem, ceną i możliwościami stosowania. Poniżej wskaże te, które cieszą się najlepszą opinią właścicieli maltańczyków:
płyn na zacieki pod oczami maltańczyka

Artero Pretty Eyes - nasz obecny faworyt, którego aktualnie używamy. Jest to płyn do usuwania zacieków i przebarwień łzowych. Można go stosować do dwóch razy dziennie. Artero Pretty Eyes nie eliminuje przyczyny łzawienia. Jednak sprawia, że przebarwiony włos powoli zyskuje swój dawny, jasny kolor. Włosy są dobrze oczyszczone i odkażone. Podczas stosowania musimy uważać, by preparat nie dostał się do oczu psa.

płyn na zacieki Tropiclean Tear Stain Remover – kolejny bardzo skuteczny płyn na zacieki. Nie powoduje podrażnień, delikatnie nawilża włos i może być stosowany codziennie, aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Dobrze usuwa przebarwienia oraz zacieki łzowe. Stosowany raz w tygodniu ogranicza powstawanie nowych przebarwień pod oczami. Nasz test tego produktu możecie przeczytać KLIKAJĄC TUTAJ



balsam na zacieki
PSH Clean Eyes – skuteczny balsam na zacieki, który usuwa przebarwienia i dezynfekuje okolice oczu. Nie powoduje podrażnień, a regularnie stosowany zapobiega powstawaniu nowych przebarwień. Płyn PSH Clean Eyes cieszy się dużą popularnością wśród większości właścicieli maltańczyków. Podczas stosowania należy pilnować, by preparat nie dostał się do oczu.




puder pod oczy maltańczyka
Baldecchi Absorbing Powder – to bardzo skuteczny puder o wielorakim przeznaczeniu. Po pierwsze maskuje nieestetyczne przebarwienia pod oczami. Po drugie dokładnie osusza włos. Po trzecie delikatnie odkaża i zapobiega powstawaniu nowych przebarwień.  Puder Baldecchi używam regularnie na  włosy pod oczami Kolusia – zawsze wtedy, gdy włos staje się mokry.




na zacieki pod oczami
Borasol – czyli kwas borowy, który możemy kupić w każdej aptece. Jest bardzo tani (w porównaniu z profesjonalnymi preparatami). Skutecznie wybiela powstałe zacieki łzowe. Może być stosowany raz na tydzień. Zbyt częsta aplikacja przesuszy i zniszczy włos. Borasol nie może dostać się do oczu.

Bio-Groom Stain Free - to skuteczny krem maskujący zacieki. Daje natychmiastowe efekty zakrywając wszystkie nieestetyczne plamy na psim pyszczku. Stain Free nie likwiduje przyczyny łzawienia, jednak regularnie nakładany zapobiega wchłanianiu łez - co w efekcie prowadzi do eliminacji przebarwień. Klikając w ten link znajdziecie naszą recenzję Bio-Groom Stain Free 

Jeśli widzisz, że domowe sposoby walki z zaciekami nie pomagają, koniecznie skonsultuj się z doświadczonym weterynarzem. Najlepiej będzie skorzystać z pomocy weterynarza okulisty. W osobnym artykule znajduje się lista polecanych lekarzy okulistów w różnych miastach Polski



Preparaty, których nie polecam


Woda utleniona – niektórzy używają jej do wybielenia zacieków. Jednak nie jest to najlepszy pomysł. Woda utleniona mocno wysusza włos i może powodować podrażnienia. Zbyt częste stosowanie wywoła osłabienie włosa, a w ekstremalnych sytuacjach nawet jego wykruszenie.




Odradzam też przycinanie odbarwionych włosków. Efekt będzie bardzo krótkotrwały. Po kilku dniach odbarwią się kolejne włosy. A co gorsza, te już skrócone mogą wchodzić do oczu i dodatkowo je podrażniać. Z doświadczeń z Kolusiem wiem, że zapuszczenie włosków na pyszczku wymaga naprawdę sporo wysiłku. Dlatego zastanów się dwa razy zanim sięgniesz po nożyczki.

Mam nadzieję, że moje rady na usuwanie zacieków pod oczami okażą się pomocne. Wszystkim właścicielom maltańczyków życzę powodzenia i wytrwałości w tej niełatwej walce.

Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK

i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.




Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!




104 komentarze:

  1. Ciekawy post! Z pewnością przydatny właścicielom piesków tej rasy :).U części psów problemem jest też ectopia cili - czyli nieprawidłowe występowanie rzęs na wewnętrznej stronie powiek oraz dwurzędowość rzęs (do tej ostatniej maltańczyki są rasowo predysponowane). Na szczęście odkrycie takiej wady u pieska i wyeliminowanie jej (chirurgiczne) załatwia sprawę :).

    Pozdrawiamy!
    http://psiakowe.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Może kiedyś mi się przyda, mimo, iż nie mam maltańczyka :). Super wyjaśnione!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny post, napewno nie jednemu się przyda :)

    -----------------------------
    swiatsary.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. zastanawiam się nad kupnem takiego pieska, przydatne informacje i wszystko super wyjaśnione ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. O tak zacieki na oczach to chyba największy problem przy zdrowym psie. Nie dość, że na każdego psa działają inne preparaty to wygląda to niezbyt ciekawie. Fajnie wszystko opisałaś, ciekawych rzeczy się można dowiedzieć :)
    Pozdrawiamy, Biscuit Life

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo dobry post, bo jak wiadomo u westów zacieki też się zdarzają, chociaż my w tej chwili mamy z tym spokój, ale jeżeli coś zaczęłoby się dziać to na sto procent wrócimy do tych rad. :)
    Pozdrawiamy.

    OdpowiedzUsuń
  7. a co sądzisz na temat preparatu firmy Hery Soin des Yeux (żel do pielęgnacji okolic oczu)? Pytam bo też na forach o nim sporo się mówi. Ciekawa jestem Twojego zdania. Pozdrawiam, Aga Nieg (Świat Melanii)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słyszałam o nim. Ale jeszcze nigdy nie stosowałam. Jakoś nie mam zaufania do preparatów w postaci żelu. Ale faktem jest, że Hery Soin des Yeux posiada całkiem dobre opinie. Może kiedyś wypróbujemy i przedstawimy recenzję :)

      Usuń
    2. Niestety u mojej maltanki ( w typie koreańskim ) nie działa żaden z powyższych preparatów. Ubolewam i szukam dalej... Jak na razie zaczęłam przemywać oczy przegotowaną wodą i kremu kryjącego Bio-groomer. jest świetny jednak chciałabym usunąć przebarwienia a nie maskować. Planuję kupić wspomniany Hery - żel. U mojej kotki persa spisywał się doskonale. Może zadziała... szukam... Pozdrawiam

      Usuń
    3. Witam, stosowałam przez dłuższy czas preparat Borasol do przemywania oczu. Czy może to zaszkodzić psu?

      Usuń
    4. Borasolem nie można przemywać oczu, tylko zabarwione miejsca. U nas świetnie wybielił włoski.

      Usuń
  8. Ja przemywam mojemu maltanowi dwa razy dziennie oczka solą fizjologiczną, tak zalecił nam weterynarz. Jeśli właścicielowi bardzo przeszkadzają wycieki przy oczkach można zakupić preparat specjalny dla tej rasy. Jest to jednak jedynie kosmetyka psa i ma to posłużyć bardziej właścicielowi ponieważ psiak i tak tego nie widzi i mu to nie przeszkadza :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja używam preparatu firmy BioGroom i sprawdza się doskonale.

    maly-bialy.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam
    Ja kupiłam preparat Artero Pretty Eyes efekt jest zgadzam się w stu procentach.przbarwiony włos uzskał piękny swój kolor.dziękuje za porady bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam serdecznie

    Bardzo pomocny blog, śledzę go od dawna a już w piątek zamieszka z nami szczeniaczek :) mam pytanie - czy u takiego 8tygodniowego malucha można już stosować te preparaty? Interesuje mnie szczególnie artero pretty eyes
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, można. Trzeba tylko bardzo uważać, żeby preparat nie dostał się do oczu. Na początek można poćwiczyć z wacikiem namoczonym w czystej wodzie. Jeśli nie będzie żandych problemów to śmiało można rozpocząć przygodę z Artero i innymi specyfikami.

      Ps. Gratuluje nowego domownika :)

      Usuń
    2. Bardzo dziekuję za odpowiedź! Wasz blog pomaga nam się do wszystkiego przygotować:)

      Usuń
    3. Nie ma za co. W razie potrzeby zapraszam do kontaktu mailowego :)

      Usuń
    4. A Ja opowiem swoją historię. Mój pies miał straszne zacieki pod oczami. Używałam różnych środków. Przemywałam dwa razy dziennie i niestety to w małym stopniu pomagało. Postanowiłam zmienić mu całkowicie dietę. Czyli zero karmy suchej tylko kasza gryczana biała nieprażona, indyk, marchew i ziemniak. Oczywiście od czasu do czasu dostanie jakiegoś kawałek owoca lub jakiegoś psiego przysmaka. Ale pół roku minęło i mam pięknego maltańczyka bez żadnych zacieków i nie muszę my już niczym oczu przemywać. Ewentualnie tylko śpioszki wyczesuje ale to już pikuś. Jak ktoś chce dokładny przepis na jedzenie dla swojego pupila proszę wysyłać maila na mój adres : pszczola82@gmail.com. Pozdrawiam wszystkich którzy kochają zwierzaki ☺️����

      Usuń
    5. Przepraszam ,ale nie piszesz wieku pieska a to ważne ,może po prostu wyrósł z tej dolegliwości.Z tego co wiem to zmiana zębów i stres też mają wpływ na tę dolegliwość

      Usuń
  12. Witam serdecznie!

    Czy te preparaty można stosować już u 8tygodniowego malucha? Interesuje mnie szczegolnie preparat Artero

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, można. Trzeba tylko uważać, aby nie dostały się do oczu.

      Usuń
  13. Będę miała 2 miesięcznego maltańczyka i czy mogłaby Pani podać nazwę tego delikatnego płynu który pani używa i o którym wspomniała wcześniej. Byłabym bardzo wdzięczna :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja akurat używałam płynu ze świetlikiem Dr. Seidel. Ale równie dobrze można rozpocząć od przemywania solą fizjologiczną.

      Usuń
  14. Witam serdecznie. Mój maltańczyk ma prawie rok i od pierwszego dnia jego pobytu w naszym domu jestem stałą czytelniczką Pani bloga. Naszym problemem są brzydkie brązowe zacieki pod oczami i ma pyszczku. Próbowałam już wszystkich polecanych przez Panią preparatów. Artego pomaga, ale tylko rozjaśnia przebarwienia do róźowych. Psh działa bardzo słabo,albo wcale. Zdecydowałam się obecnie na Miracle Eyes w postaci doustnej odżywki i płatków do przemywania.Działa podobnie jak Angel Eyes.Co Pani myśli o takich produktach? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  15. Witam serdecznie. Jestem stałą czytelniczką Pani bloga od momentu gdy 8 miesięcy temu w naszym domu zamieszkał maltańczyk. Naszym problemem są brzydkie brązowe zacieki pod oczami i na pyszczku.Próbowałam wszystkich polecanych przez Panią preparatów. Artego pomaga,ale tylko rozjaśnia przebarwienia do róźowych plam. Psh działa bardzo słabo. Obecnie zakupiłam preparat doustny Miracle Eyes. Działa podobnie jak Angel Eyes.Co Pani myśli o tych terapiach? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Bardzo mi miło poznać stałą czytelniczkę :)
      Może warto zrobić jakieś badania i wykryć czym to łzawienie jest spowodowane? ... może to być alergia na jedzenie, zatkanie kanalików łzowych lub coś zupełnie innego. Naprawdę ciężko znaleźć jakiś skuteczny preparat. Nie jestem pozytywnie nastawiona do tych specyfików doustnych. Mają bardzo różne opinie (często negatywne). Jeden z wymienionych przez Panią preparatów był wpisany na liście tych, których nie polecam. Ostatecznie zniknął z postu, ponieważ jakiś przemiły Pan dystrybutor zaczął grozić mi sądem :)

      Usuń
  16. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mieszkam w dużym mieście, mam dostęp do weterynarzy specjalistów i to będzie chyba najlepsze rozwiązanie udać się do psiego okulisty. Pozdrawiam :):):)

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam Od 3 tygodni mieszka z nami 2 miesięczna maltipoo. Ostatnio zauważyłam u niej ten sam problem łzawiejących oczek które przemywam rumiankiem. Mam nadzieję że jej nie zaszkodzę, oczka ma już lepsze.
    Ps Super blog bardzo pomocny. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje, bardzo się cieszę, że blog może okazać się dla kogoś pomocny. Rumianek na pewno nie zaszkodzi, ale jeśli włos jest biały to może go delikatnie przyciemnić (chociaż nie musi). Na przyszłość może Pani też kupić sól fizjologiczną lub przemywać jakimś delikatnym płynem ze świetlikiem.

      Usuń
  18. A rumianek można stosować? Ja u kociaka stosowałam, myślę, że u psiaka też się sprawdzi

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można, powinien spełnić swoje zadanie. Jednak przy białych psach jest pewien haczyk - może dodatkowo zabarwiać włos, co raczej nie będzie wyglądało estetycznie :)

      Usuń
  19. Od 3 tygodni jestem wlascicielka malego Januszka ;) i nienawidzi maluch pielegnacji oczu. Mimo, ze robimy to codziennie lacznie z czesaniem ;).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolo i Nela też na początku nie lubiły. Teraz przywykły, ale i tak ona nie lubi czesania przednich łapek, a on czesania dupki :D

      Usuń
  20. Brązowe przebarwienia na pyszczku mogą być efektem niewłaściwej diety. Ja polecam karmę Szwedzkiej firmy Husse z segmentu super premium Lax &Ris, karma jest na bazie łososia i ryżu bez dodatku kurczaka, u nas po kilku tygodniach stosowania przebarwienia całkiem zniknęły a niunia jest śliczna, wesoła i zajada karmę z apetytem. Jeśli jednak zmiana diety nie pomoże to może wówczas warto iść do wet.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kolo i Nela też próbowały tej karmy. Ma fajny skład, ale u nas niestety nie poprawiła stanu łzawiących oczu u Kola. Może dlatego, że wcześniej i tak zjadał karmę holistyczną, bez zbóż i kurczaka.

      Usuń
  21. Niestety, pieski z krótką kufą już tak mają. Proponuję dwa razy dziennie przecierać okolice oczu roztworem borasolu z wodą utlenioną i jedno i drugie dostępne w aptece, w proporcji 1:1. Tak przygotowany roztwór można przechowywać do pięciu dni. Powinno wysuszyć i zmniejszyć "gluty". Dodatkowo należałoby z diety wyeliminować kurczaka i dlatego policiłam karmę Husse Lax & Ris. Ogromna ilość problemów zdrowotnych spowodowana jest niewłaściwym karmieniem. Jakość karmy ma ogromne znaczenie dla zdrowia naszych pupili od zębów poprzez skórę, alergie, stawy, trawienie, uszy,wątrobę.... itd

    OdpowiedzUsuń
  22. Everything is very open with a clear description of the issues.
    It was truly informative. Your site is extremely helpful.
    Thank you for sharing!

    OdpowiedzUsuń
  23. We stumbled over here by a different web address and thought I
    may as well check things out. I like what I see so i am just following you.

    Look forward to finding out about your web page again.

    OdpowiedzUsuń
  24. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  25. Witam serdecznie,
    od maja mieszka z nami maltańczyk, mała Tośka ma obecnie pół roku. I tak jak chyba większość ma problemy z zaciekami pod oczkami. Dzięki Pani blogowi dowiedziałam się, że maltańczyki mają skłonność do alergii na zboża i drób. Odrzuciłam karmę jaką miała choć była dobra bo w ponad 80% miała mięso ale było trochę zboża. Gotuję jej teraz indyka i faktycznie trochę jakby mniej jej leci z oczu. Suchą karmę ma Acany, bez drobiu i zboża i nie wiem czy zostawić jej tą karmę czy całkiem zlikwidować, prosiła bym o Pani opinię na ten temat.
    Do zlikwidowania zacieków kupiłam Artero Pretty Eyes oraz Baldecchi Absorbing Powder. Do przemywania używam polecane krople przez weterynarza nie pamiętam jak się nazywają, takie w biało-niebieskiej plastikowej buteleczce z wykręcanym koreczkiem. Bardzo proszę o podpowiedź. Kiedy przemyję jej oczy, następnie przetrę płynem do usunięcia zacieków to od razu użyć pudru czy trochę odczekać. Tego po prostu nie wiem.
    Naprawdę świetny blog. Bardzo wiele cennych informacji można się dowiedzieć.

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :) Ten płyn do przemywania oczu od weterynarza to pewnie Optex :)
      Co do przecierania oczu to ja robię tak - preparatem do przecierania oczu oczyszczam tylko okolice wokół oczu (bez zacieków). Później używam płynu odbarwiającego w miejscu zacieków i pozwalam mu trochę "popracować". Puder stosuje tylko po to aby osuszyć łzy lub wtedy, gdy z różnych przyczyn nie używam tego płynu na odbarwienia (a jedynie np. soli fizjologicznej czy wspomnianego wcześniej optexu)- wtedy można użyć pudru bezpośrednio po oczyszczaniu oczek.

      Usuń
  26. Dzień, dobry w jednym z artykułów napisała Pani, że drogi puder można zastąpić mąka ziemniaczana , zastanawiam się tylko jak ją nałożyć.Od swych dni używam płynu na zacieki Show tech . proszę o opinie i radę kiedy powinno być widać efekty . Ja przemywam oczka solą fizjologiczną potem krople za świetlikiem i na końcu moczę wacik płynem na przebarwienia i już . ale zastanawiam się no napisała Pani że pozwala mu Pani "popracować" czyli trzeba to mocno znaczyć i potem wypłukać ? Z góry dziękuję za pomoc.pozdrawiam bardzo cenię sobie Pani rady , dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  27. Witam. Ja co prawda aktualnie używam pudru, ale mąka także dobrze osusza. Oba preparaty nakładam pod oczy wacikiem kosmetycznym (dokładnie wsypuje troszkę do miseczki, nabieram odrobinę wacikiem i nakładam na mokry włos). Później wcieram delikatnie palcami, a na koniec wyczesuję nadmiar grzebykiem.
    Ogólnie płynów niczym nie zmywam, ale jeśli używam akurat preparatu usuwającego zacieki (np. Artero) to nie osuszam od razu włosa pudrem. W tym przypadku warto poczekać aby płyn zadziałał na włos - można nawet wcale nie osuszać po pielęgnacji i stosować puder/mąkę wyłącznie do osuszania łez np. po zabawie.

    OdpowiedzUsuń
  28. ja równiez szukam odpowiedniego preparatu do usuwania i zapobiegania plamom pod oczami. Niestety jak dotąd niczego godnego polecenia nie znalazłam. Kupiłam borasol jednak boje sie go używac na psiaku (kilka razy zastosowałam i zadnych efektów nie było). Mialam też beapara (totalne dno), hery (u nas kompletnie nic ie daje-jedyny plus to ładny zapach) i zoo-over i ten wypadł u nas najlepiej ale i tak nie do końca tak jakbym chciała. Najlepiej zachowywał się szampon beapar do białej sierści, który wmasowałam i zostawiłam na jakis czas na włoskach po czym dokładnie spłukałam. reszta niestety.
    Zastanawiam się nad kupnem tego artero pretty eyes ale odpycha mnie ten rumianek w składzie...Rumianek zabarwia włos i proces jest raczej nieodwracalny. Czy w przypadku tego preparatu nic takiego sie nie dzieje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Używam regularnie Artero i niczego nie przebarwił. Delikatnie rozjaśnia zacieki, jednak myślę, że jeśli nie sprawdził się u Was borasol, to Artero też raczej nie da sobie za dobrze rady.

      Usuń
  29. borasolu sie zwyczajnie boję i użyłam kilka razy może dlatego nie dał żadnego efektu bo nie dałam mu szansy. widzę jednak że duże znaczenie ma podawana karma. Po małym odstępie wracamy do Taste Of The Wild (wczoraj zamówione):) Karmimy też Lukullusem. I wydaje mi się że po tych dwóch markach tak mu nie łzawią oczy. Problem z oczami się nasilił gdy zamówiłam coś innego na próbę i mimo dwukrotnego przemywania w ciągu dnia cały czas oczy są "podkrążone". Może przekonam sie do tego borasolu..i narazie poczekam z zamawianiem kolejnych "magicznych" specyfików :)Dzięki za radę.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  30. Witam, ja stosowałam cały czas płynu barosol do przemywania oczu, czy to może zaszkodzić pieskowi?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, borasol to kwas i nie nadaje się do przemywania oczu. Co najwyżej można nim przemywać przebarwione włoski pod oczami i uważać, aby nic nie dostało się do oczu. Na dłuższą metę borasol może wysuszać i niszczyć włos na pyszczku, dlatego raczej nie zaleca się zbyt częstego stosowania (maksymalnie 2 - 3 razy w tygodniu).

      Usuń
  31. Dzięki za odpowiedź, w takim razie muszę sprawdzić u veta czy przez to że przemywałam mu oczy tym to nie zrobiłam mu przez to krzywdy. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  32. Witam, bardzo dziekuje za ten wpis i calego fantastycznego bloga. Nasza Mija miala problem z lzawiacym jednym oczkiem tylko na początku po przywiezieniu jej z hodowli, kiedy zmienilam jej karme i dwa razy dziennie przemywalam oczy przegotowana woda lzawienie ustapilo. Dlatego chcialam zapytac, czy jesli oczkiem jej nie lzawia i nie ma przebarwien, to i tak powinnam je codziennie przemywac? Uduwam jej rano spioszki przy pomocy grzebyczka i czasem jeszcze w ciagu dnia po dlugie drzemce, ale nic poza tym. Z gory dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :) Super, że oczka nie łzawią. U nas Nela też pozbyła się już problemu łzawiących oczu, ale mimo wszystko przemywam je raz na kilka dni - tak profilaktycznie. W takiej sytuacji nie trzeba już przemywać codziennie, ale np. dwa razy w tygodniu, żeby pozbyć się pyłu i brudu z okolic oczu. Jeśli u Miji zupełnie nic się nie dzieje pomimo braku przemywania, to wystarczy tylko obserwować :)

      Usuń
  33. Bardzo dziekuje :)

    OdpowiedzUsuń
  34. Mam 3 miesięcznego maltańczyka z problemem zacieków, dostaje karmę Brit puppy, zastanawiam się czy powinnam ją zmienić, jeśli tak to na co?
    Czytałam, że przemywanie oczu naparem z prawoślazu i świetlika pomaga

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy takim maleństwie lepiej na razie nie zmieniać karmy. Prawoślazu i świetlika nigdy nie testowaliśmy, więc tutaj nic nie podpowiem. Jednak istnieje wiele skutecznych preparatów, które pomagają w eliminacji problemów z zaciekami.

      Usuń
  35. Co stosować u 2 miesięcznego szczeniaczka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na początek można zdejmować śpioszki palcami, przemywać oczka przegotowaną wodą lub płynem Show Tech no more tears. Później można osuszać pudrem lub mąką ziemniaczaną.

      Usuń
  36. Borasol można stosować. Jest bezpieczny ale rozcienczony 1:10.

    OdpowiedzUsuń
  37. U nas najlepiej sprawdziło się srebro koloidalne niejonowe, którym przecier się oczy i można dodać kilka kropel do wody od czasu do czasu i krople do oczu że swietlika kupione w aptece. Bezpieczne dla psa w 100 % Szukajcie takiego, które ma najbardziej rozbite jony srebra i ważne żeby było niejonowe. W 2 miesiące problem zaciekow zniknął całkowicie

    OdpowiedzUsuń
  38. Jaką karme poleca pani najbardziej? Obecnie stosujemy Farminy n&b lamb and blueberry ale mały chyba ma uczulenie na drób znajdujący się w niej i przebarwienia pojawiły się nawet przy samym pyszczku

    OdpowiedzUsuń
  39. Wybór karm jest ogromny i tak naprawdę u każdego psiaka sprawdza się coś innego. Ja polecam karmy marki GreenPantry - z rybą lub indykiem, dobre karmy bez kurczaka można też znaleźć w ofercie Taste of The Wild, Brit Care czy Simpsons.

    OdpowiedzUsuń
  40. Jak nakładać płyn Artero? Daje na wacik,ale mam wrażenie, że cały płyn zostaje właśnie w waciku, a nie na włoskach psa... Dużo tego należy dać? Pocierać, przytrzymać czy jak🤣?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja do nakładania używam 1/4 wacika. Przecinam go nożyczkami na cztery części, następnie nalewam płyn (tak żeby ten kawałek wacika był dobrze mokry). Później delikatnie pocieram przebarwienia. Można też przytrzymać, albo wycisnąć wacik palcami. Technika jest dowolna, trzeba tylko uważać, żeby płyn nie dostał się do oczu.

      Usuń
  41. Witam,na początek chce pochwalić za super blog. Trafiłam na niego bo od dłuższego czasu marzy mi się ta biała kuleczka i w przeciągu paru dni będę miała to maleństwo. Troszkę tylko przerażają mnie te zacieki i czy uda mi się z nimi walczyć. Czy mogłaby mi Pani napisać w jakie sprawdzone preperaty powinnam się zaopatrzyć, jak często przemywać oczy i jak walczyć z przebarwieniami, czym karmić, nie ukrywam że jestem troszkę zielona a to raczej wymagający piesek więc chciałabym się trochę przygotować. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Najlepiej zapytać hodowcy o dobre preparaty ponieważ u każdego maltańczyka może sprawdzać się coś innego (w tym największy problem z doborem kosmetyków). Myślę, że na początek wystarczy przemywanie oczu solą fizjologiczną i osuszać włoski mąką ziemniaczaną. Później można już wprowadzać bardziej zaawansowane kosmetyki. U nas np. dobrze sprawdził się Show Tech No More Tears i Artero Pretty Eyes

      Usuń
    2. A co do żywienia, najlepiej sprawdzają się karmy bez kurczaka i bez zbóż. To najczęstsze alergeny, które mogą wywoływać zacieki.

      Usuń
  42. Mój maltanczyk też miał problemy z zaciekami. Stosowałam różne srodki po których raz było lepiej a innym razem bez zmian. Dopiero gdy zdiagnozowano u niego guza i krwiaka sledziona i sledziona została usunięta zacieki zniknęły same!

    OdpowiedzUsuń
  43. Mój maltanczyk też miał problemy z zaciekami. Stosowałam różne srodki po których raz było lepiej a innym razem bez zmian. Dopiero gdy zdiagnozowano u niego guza i krwiaka sledziona i sledziona została usunięta zacieki zniknęły same!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że zacieki zniknęły i mam nadzieję, że Twój maltuś cieszy się obecnie pełnią zdrowia.

      Usuń
  44. Bardzo wartościowa treść ;) Ja u swojego maltusia też kiedyś stosowałam Pretty Eyes. Jednak po weryfikacji jego diety i alergenów, na które musimy uważać (kurczak) nie potrzebujemy już specjalistycznych środków. Obecnie używamy już tylko soli fizjologicznej do przemywania. I od czasu do czasu (naprawdę rzadko) mąki do osuszania. Chciałabym również zwrócić uwagę na sposób przemywania oczu. Większość osób (też kiedyś tak robiłam) przemywa oczy psu zaczynając do kącika blisko nosa do skroni psiaka. A właśnie powinno być na odwrót!!! Oczy przemywamy od bocznego (skroniowego) kąta oka do dolnego punktu łzowego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Słuszna uwaga :) ja też kiedyś przemywałam oczka na odwrót.

      Usuń
  45. Witam od tygodnia mam psiaka w domku ma 2miesiace. Zacieki pod oczkami to zmora .Karme od chodowcy ktorego kupilam mial ROYAL zmienilam mu na ND FERMINAL....ile razy powinnin dostawac dziennie i w jakich porcjach a oczka przemywam sla fiziologiczna.Od jakiego miesiaca mozna isc do fryzjera

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Karmienie tak małego psiaka powinno odbywać się 3 - 4 razy dziennie o stałych porach. Trzeba zważyć malucha i przeanalizować tabelkę dawkowania karmy (można znaleźć ją na opakowaniu bądź na stronie internetowej). Co do groomera - najlepiej pójść po zakończeniu pełnego cyklu szczepień.

      Usuń
  46. Witam serdecznie. Za około 3 tygodnie trafi do nas suczka. Szukając informacji i maltańczykach, trafiłam na Pani blog i jestem zachwycona poradami, testami, itp. Od razu też nasunęło mi się pytanie, mianowicie - dziś rezerwowaliśmy pieska i zauważyłam, że już powstają zacieki pod oczkami. Hodowca wprowadza karmę Royal Canin, o której czytałam, że może przyczyniać się do takich problemów. I tu moje pytanie: czy jak piesek trafi do nas do domu, to mogę od razu zacząć stopniowe wymienianie karmy, czy jednak przez jakiś czas powinien pozostać na tej karmie? Będzie miał jakieś 8,5 tygodnia jak do nas trafi. I jeśli już to w jaki sposób dokonać tej zmiany (w jakich proporcjach, itd.) Zaniepokoiła mnie też jedna sprawa, matka pieska miała bardzo szarą sierść, hodowca tłumaczył, że jest po prostu brudna, ale trochę się przestraszyłam czy z naszą suczką wszystko będzie ok...? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Ze zmianą karmy radziłabym poczekać jeszcze kilka tygodni, np. do ostatniego szczepienia. Sunia i tak będzie miała mnóstwo zmian w życiu. Nową karmę warto wprowadzać stopniowo przez okres ok. tygodnia. Najpierw dosłownie jedna, dwie granulki nowej karmy, następnego dnia troszkę więcej nowej, a mniej Royala itd. W ten sposób psiak nie będzie miał rewolucji żołądkowych.
      Co do suczki, pewnie jest trochę zaniedbana. Przed zakupem warto sprawdzić warunki w jakich rozwijają się szczeniaczki i żyją suczki. Szary kolor zapewne wynika z braku kąpieli. Maluchy jeszcze nie wychodzą na zewnątrz, nie brudzą się, więc ich kolor będzie jaśniejszy w porównaniu z dawno nie kąpaną sunią.

      Usuń
    2. Serdecznie dziękuję za odpowiedź.

      Usuń
  47. Dzień dobry. Kupiłam 3 miesięcznego Maltańczyka.Mam pytanie odnośnie zaciekow. Chciałbym zacząć od soli fizjologiczna i mąki ziemniaczanej oraz przemywac pyszczek borasolem. Czy bromasol trzeba rozliczać dla takiego pieska.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Borasolu nie trzeba rozcieńczać, ale trzeba uważać aby nie dostał się do oczu. Na samym początku (powiedzmy przez pierwszy tydzień) można zacząć jedynie od przemywania oczu solą fizjologiczną. Później nabiera się już wprawy i jest znacznie bezpieczniej zacząć z borasolem. Powodzenia w pielęgnacji :)

      Usuń
  48. Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem jak czytałam wcześniej raz w tygodniu można stosować boradol czy częściej. Czy on ma takie same działanie jak Artero, czy Artero jest lepszy?
    I jeszcze jedno pytanie czy przebarwienia jestem w stanie zlikwidować całkowicie tym kremem Bio Gromm Stan Free? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. ja ograniczyłabym stosowanie borasolu do 1 razu w tygodniu. Płyn Artero jest w zasadzie dość podobny, jednak łagodniejszy i nadaje się do stosowania na co dzień. Co do kremu - on nie zlikwiduje przyczyny problemu, a jedynie będzie go maskował. W celu likwidacji zacieków znacznie skuteczniej byłoby najpierw znaleźć przyczynę (alergia, bakterie, ząbki itp)

      Usuń
  49. Mam pytanie mój 3 miesięczny maltanczyk jadł u hodowcy Royal Canin pupy mini, z tego co wiem karma ta ma zboża, proszę o pomoc w wyborze innej karmy bezpiecznej bez drobiu i zbóż. Co mogę mu kupić, aby zastąpić tą co ma teraz, w rozsądnej cenie.

    OdpowiedzUsuń
  50. może dobrze sprawdzi się karma Taste of The Wild lub Brit Care. To są produkty w dość rozsądnych przedziałach cenowych. Można znaleźć też lepsze, ale ich cena będzie wyższa.

    OdpowiedzUsuń
  51. Witam dwu miesięcznego Maltańczka czym przecierać oczka ?
    Najpierw solą fizjologiczna tak tydzień a później już mogę tym płynem Artero ?
    Ile razy dziennie solą a ile razy później tym płynem ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Płynem Artero można przecierać jak tylko nabierze się trochę wprawy. Jak często ? Raz, dwa razy dziennie w zależności od potrzeb.

      Usuń
  52. Witam, mam 2 miesięcznego maltańczyka u hodowcy dostawał karmę Royal starter teraz przestawiam go na karmę Josera mini junior, co sądzi pani o tej karmie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy nie podawałam moim psom Josery, więc nie wiem jak dobrze się sprawdza. Ale jeśli chodzi o skład to wypada lepiej niż Royal. Jeśli piesek będzie ją jadł, nie pojawią się zacieki to super :)

      Usuń
  53. Witam. Mam pytanie odnośnie godzin podawania posiłków 2 miesięcznemu maltańczykowi. Do tej pory u hodowcy otrzymywał karmę Royal Canin vet Care nutrition ok. godz.7.00, 13.00, 19.00 i 1.00. Co ile godzin i o której powinien być ostatni posiłek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Takie godziny są chyba dość kłopotliwe dla człowieka. Myślę, że maluch świetnie dostosuje się do warunków w nowym domu. Proszę podawać ostatni posiłek przed swoim snem, niebawem maluch też pójdzie spać. Pierwszy posiłek jak tylko zadzwoni poranny budzik :) Za jakiś czas można spokojnie przejść na 3 posiłki w ciągu dnia

      Usuń
  54. Bardzo dziękuję.
    Proszę jeszcze o jedną odpowiedź.
    Maluch jest ze mną od trzech dni.Przez dwa dni zachowywał się normalnie.Jadł,bawił się, spał. Dzisiaj nie chciał jeść- przez cały dzień zjadł może z 10g. Cały dzień śpi.Czy to normalne zachowanie, czy coś się dzieje złego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Takie zachowanie raczej nie jest normalne, chociaż może być np. reakcją na upały. Na wszelki wypadek najlepiej byłoby zabrać malucha do weterynarza. Mam nadzieję, że wszystko z nim w porządku.

      Usuń
  55. Witam mam pytanie odnośnie karmy. Podajemy Royal Canin Puppy. Piesek ma 2.5miesiąca. Czy to dobra karma dla maltańczyka?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Moim zdaniem Royal nie jest najlepszym wyborem, wystarczy przeczytać skład żeby zobaczyć, że mnóstwo w nim zbóż. Można pomyśleć nad stopniową zmianą na coś lepszego.

      Usuń
  56. Witam, mamy nasza Mie prawie dwa lata. Nigdy nie było problemu z zaciekami. Na początku jadła karmę Acana jak była maluszkiem, później zaczęliśmy jej gotować i było wszystko super. Głównie gotowaliśmy kurczaka, warzywko i kasze bądź makaron. Miała problemy z uszami wiec udałam się do weterynarza i okazało się, ze jest uczulona na drób dlatego problem z uszami. Przebarwień nadal żadnych nie było. W listopadzie coś mnie podkusiło i dałam jej przysmaki na wagę których nigdy wcześniej nie jadła. Brązowe, małe przysmaczki. Od tamtej pory wychodzą okropne zacieki, pies się wstydzi, chowa pyszczek. Przysmaków nie dostaje już ponad miesiąc czy jest szansa, ze znikną zacieki? Przemywam oczy codziennie, staram się wycinać przebarwione włoski, ale zacieki wychodzą nadal :(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Objawy alergii powinny ustąpić maksymalnie po 2 miesiącach od ostatniego podania alergenu. Proszę jeszcze trochę poczekać, a jeśli nie będzie poprawy skonsultować się z weterynarzem. Może mała będzie miała cieczkę, lub pod oczkami pojawiły się bakterie... trudno jest ocenić na odległość. Życzę powodzenia w walce z zaciekami.

      Usuń
  57. witam.mam pytanie. sunia 4 miesiace , waga 3.5 kg. posilki podaje 4 razy dziennie,w rownych odstepach czasowych, karma acana puppy, 2 lyzki stolowe...mala ciagle szuka po podlodze, wszystko zbiera ...moze za malo? a moze to charakterystyczne dla malatnaczykow? ile tej karmy powinna otrzymac w ciagu dnia?dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. jeśli sunia jest chuda, ma wyczuwalne żeberka i ciągle jest głodna to można lekko zwiększyć dawkowanie karmy. W tym wieku znacznie bezpieczniej jest nawet przekarmiać psiaka niż go niedokarmiać.

      Usuń
    2. dziekuje za podpowiedz. a jaka szczotke do przeczesywania Pani poleca?

      Usuń
    3. Miękką Maxi Pin, u nas sprawdziła się najlepiej :)

      Usuń
  58. Witam, za tydzień będę posiadaczką 8 tygodniowego maltańczyka. Jak wyliczyć wagowo dla takiego pieska porję żywieniową ??
    dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Wszystko zależy od tego, jaka to karma. Niektóre mają przelicznik w oparciu o aktualną masę zwierzaka, inne w oparciu o wagę docelową. Myślę, że hodowca wszystko wytłumaczy i określi dokładne dawkowanie. Tabelka z dawkowaniem będzie też znajdowała się na opakowaniu karmy.

      Usuń
  59. Nasza suczka miała okropne zacieki. Stosowanie preparatów tyko nieco je rozjaśniało. Po pierwszej cieczce pojawiła się laktacja (ciąża urojona) i przeszła kurację hormonalną aby to wyciszyć. Po kuracji objawy ciąży urojonej zniknęły razem z zaciekami. Obecnie bez żadnego przemywania ma piękne oczka bez odrobiny przebarwień. Jak więc widać zacieki mogą mieć również podłoże hormonalne.

    OdpowiedzUsuń

art