piątek, 30 września 2016

Jak rośnie maltańczyk? Od narodzin do drugiego miesiąca życia

rozwój maltańczykaWiększość psiarzy doskonale wie jak wygląda rozwój szczenięcia. Jednak nie każdy może towarzyszyć mu już od chwili narodzin. Dlatego w poniższym poście pokażę Wam jak rośnie maltańczyk. Zobaczycie jak wygląda w momencie narodzin i w jaki sposób przebiega jego rozwój aż do drugiego miesiąca życia.

Narodziny maltańczyka


Termin porodu zbliża się wielkimi krokami. Suczka zaczyna już instynktownie wyczuwać, że lada moment zostanie mamą. Na kilkanaście godzin przed porodem zazwyczaj odmawia jedzenia. To znak, że organizm przygotowuje się już do cudu narodzin.

narodziny maltańczykaTak wyglądają maleńkie maltańczyki w dniu narodzin. Są kompletnie bezbronne, głuche i ślepe. Całkowicie uzależnione od swojej matki, instynktownie poszukują sutka wypełnionego ciepłym mlekiem.

Pierwszy tydzień życia
Nowo narodzony szczeniak posiada już kilka pierwotnych odruchów, którymi są:
 • Pełzanie w kierunku ciepła.
 • Odruch ssania.
 • Odruch bezwładności – występuje wtedy, gdy suczka chwyci szczeniaka za skórę na grzebiecie. Maluch przestaje się ruszać i rozluźnia mięśnie, co umożliwia matce wygodne przenoszenie.
 • Odruch kroczowy – szczeniak potrafi już załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Wymaga to stymulacji brzuszka (suczka intensywnie liże brzuch szczenięcia, co umożliwia wypróżnienie).


1 tygodniowy maltańczyk
Od momentu narodzin do ok. 3 tygodnia życia maluch nie posiada jeszcze umiejętności termoregulacji organizmu. Oznacza to, że jest bardzo wrażliwy na ciepło i chłód.
Przez pierwszy tydzień małe maltańczyki naprzemiennie śpią lub jedzą. Z każdym dniem przybierają na wadze. Pod koniec pierwszego tygodnia życia ich masa urodzeniowa ulega podwojeniu.


Drugi tydzień życia


Małe maltańczyki nadal są wrażliwe na działanie zmiennych temperatur. Z dnia na dzień stają się coraz bardziej ruchliwe. Pod koniec drugiego tygodnia życia delikatnie otwierają oczka. Kilka dni później zaczynają już słyszeć pierwsze dźwięki. Od tego momentu coraz chętniej zwiedzają otaczający ich świat.

2 tygodniowe maltańczyki
Trzeci tydzień życia


Rozwój maltańczyka przybiera tempa. Szczeniaki uczą się wstawać i chodzić. Zaczynają się wyżynać pierwsze zęby mleczne. Trzytygodniowe maltańczyki wydają się być coraz bardziej świadome otoczenia. Ich ruchy stają się coraz bardziej celowe. Następują pierwsze próby zabaw z rodzeństwem.

3 tygodniowe maltańczyki

Pod koniec trzeciego tygodnia życia szczeniaki zaczynają się same wypróżniać i nie potrzebują stymulacji brzuszka. Powolutku interesują się wyszukiwaniem odpowiedniego miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych.


Czwarty tydzień życia


Czterotygodniowy szczeniak potrafi już chłeptać płyny. Następuje nauka jedzenia innych produktów niż mleko matki. Maleńki maltańczyk umie już szczekać, powarkiwać w zabawie, merdać ogonkiem, biegać oraz przewracać się na brzuszek. Jest bardzo otwarty na kontakt z innymi psami i z człowiekiem. Każdy nowy przedmiot jest dla niego niezwykle atrakcyjny.

4 tygodniowy maltańczyk

rozwój 4 tygodniowego maltańczyka


Piąty tydzień życia maltańczyka


Pięciotygodniowy maltańczyk przeistacza się w puchatą, niezwykle uroczą, białą kulkę. Występują pierwsze zabawy grupowe. Maluchy często śpią i szybko się męczą. Jednak coraz więcej ich życia pochłania wspólna zabawa i poznawanie wszystkiego, co kryje się dookoła.

5 tygodniowy maltańczyk


W piątym tygodniu życia szczeniaki zaczynają już ustalać hierarchię w stadzie. Pomalutku odzwyczajają się od mleka matki i chętnie poznają nowe dźwięki.


Szósty tydzień życia

rozwój szczeniaka

Szczeniak intensywnie przybiera na wadze. Uczy się zasad postępowania, które przekazują mu dorosłe psy. Jest bardzo chętny do zabaw z człowiekiem. Każdego dnia należy poświęcać czas na wspólne, indywidualne zabawy w oddalenia od reszty szczeniąt. Każdy mały szczeniaczek musi nawiązywać samodzielne kontakty z człowiekiem, jednak chętnie uczestniczy także w zabawach z resztą rodzeństwa.sześciotygodniowy maltańczyk


Siódmy tydzień życia


Szczeniak ma już dobrze wykształcony słuch i wzrok. Może spożywać suchą karmę, dzięki czemu jego matka powoli kończy produkcje pokarmu. Siedmiotygodniowy maltańczyk jest pełen życia. Rozsadza go energia, która wydaje się nie mieć końca. Maluch jest jeszcze intensywniej zainteresowany otaczającym go światem. Wszystko jest dla niego super ciekawe, super smaczne lub super pasjonujące.maltańczyki szczeniaki

Na tym etapie rozwoju niezwykle ważna jest socjalizacja z człowiekiem


Ósmy tydzień życia


To kolejny okres socjalizacji z człowiekiem. Szczeniak uczy się zasad i prawidłowych zachowań. Można już wykonać pierwsze testy charakteru, które pozwolą określić predyspozycje psychiczne konkretnego szczenięcia. Ośmiotygodniowy maltańczyk może już reagować na swoje imię (oczywiście jeśli ustaliliśmy je odpowiednio wcześniej).

8 tygodniowy maltańczyk


Kolejne etapy wzrostu możecie przeanalizować w poście Jak rośnie maltańczyk - od szczeniaka do dorosłości


Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK

i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.
Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!
9 komentarzy:

 1. Przeurocze szczeniaczki, post bardzo ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prześliczne te Twoje maltańczyki, sama słodycz ;-)

  http://kobietaiecozycie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz są już nie do poznania. Nadal urocze, ale jednak sporo większe :)

   Usuń
 3. bardzo dobrze piszesz, że w 6-7tygodniu pieski bardzo dużo się uczą na temat tego jak zachowywać się w psim świecie oraz w kontakcie z człowiekiem, dlatego złym pomysłem jest oddawanie szczeniaków 6tyg do nowych domów, lepiej aby do 8tyg były z rodzeństwem i matką w hodowli. Pisałem o tym tez u mnie: najlepszy czas na oddzielenie szczeniaków od matki

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy post. Psiaki śliczne <3

  daisysportingyork.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajnie to wszystko przedstawiłaś :)
  Ten szczeniaczek na szóstym zdjęciu jest przeuroczy <3

  Pozdrawiam i przy okazji zapraszam do mnie
  www.majlus.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Super artykuł! Brakuje tego typu publikacji. Polecamy!

  OdpowiedzUsuń

art