sobota, 23 stycznia 2021

Czy maltańczyk ma włosy? Czy maltańczyk uczula? Odpowiadamy na często zadawane pytania

Wiele osób jest głęboko przekonanych o tym, że maltańczyk ma włosy zamiast sierści. Tego typu, głęboko zakorzeniony pogląd bywa powielany na grupach społecznościowych, znajduje się w opisach niektórych kosmetyków, a nawet pojawia się wśród hodowców, chcących nakłonić kupujących do zakupu właśnie tej, a nie innej rasy. Jednak czy nasz mały pies maltańczyk naprawdę posiada włosy? O tym przekonacie się czytając dalszą część tekstu.


Maltańczyk włosy czy sierść

Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, musimy rozpocząć od samego początku, czyli od wyjaśnienia podstawowych pojęć, którymi są: sierść, okrywa włosowa i podszerstek.

Każdy pies (z wyjątkiem ras nagich) posiada sierść. Jest to określenie szaty, która znajduje się na całym ciele naszego pupila. Owa szata przeważnie składa się z dwóch rodzajów sierści. Jest to tak zwany włos okrywowy oraz podszerstek.

Włos okrywowy jest z reguły dłuższy i nie wypada w okresie przejściowym (zwanym linieniem). Posiada go każdy pies (za wyjątkiem ras nagich). Zamienną nazwą jest okrywa włosowa lub po prostu skrótowo włos (nie włosy).

Podszerstek jest nieco krótszy i może znajdować się bezpośrednio pod włosem okrywowym (jak sama nazwa wskazuje podszerstek – pod sierścią). Jego charakterystyczną cechą jest zapewnienie pupilowi dobrej izolacji termicznej oraz ochrona ciała przed nadmierną wilgocią. Podszerstek wypada cyklicznie (przeważnie raz do roku, ale niektóre rasy mogą linieć nawet przez cały rok).

Idąc krok dalej, istnieją rasy, które nie posiadają podszerstka tylko sierść jednowarstwową. Jest to nasz pies maltańczyk czy york. Niektórzy uważają, że są to psy, które posiadają włosy zamiast sierści. Ten często spotykany pogląd nie jest niestety prawdziwy. Maltańczyk czy York posiada tak zwany włos okrywowy – i tu cała różnica (włos okrywowy, a nie włosy). Każda rasa posiada włos okrywowy, a maltańczyki czy yorki nie są w tym względzie wyjątkowe. Włos okrywowy może być krótki, długi, miękki czy szorstki, jednak nie można utożsamiać go z ludzkimi włosami.

Najważniejszą różnicą w budowie sierści maltańczyków i yorków, a np. owczarków jest brak wspomnianego wyżej podszerstka, który regularnie wypada i może być alergizujący. To właśnie brak podszerstka sprawia, że maltańczyk szybko marznie i może wymagać ubranek na zimę. Nie jest to fanaberia właścicieli, ale wynik specyficznej budowy sierści. Brak podszerstka to brak dobrej izolacji termicznej.

Ściąga z podstawowych pojęć


No dobrze, ale czym w takim razie różni się włos okrywowy maltańczyka czy innego dowolnie wybranego psa od ludzkich włosów? Ludzkie włosy wyrastają z mieszka włosowego, a każdy mieszek włosowy oznacza jeden włos. W przypadku piej sierści sprawa wygląda inaczej. Z jednego mieszka wyrasta tak zwany włos pierwotny podstawowy i włos pierwotny dodatkowy (nawet ok. 5 sztuk z jednego mieszka). W przypadku psów wyposażonych w podszerstek z jednego mieszka wyrasta dodatkowo włos wtórny (od kilku do kilkunastu sztuk z jednego mieszka). Włos wtórny nazywamy podszerstkiem.

A zatem… z jednego ludzkiego mieszka włosowego wyrasta jeden włos. Z kolei z jednego mieszka włosowego u każdego psa wyrasta kilka do kilkunastu sztuk włosa o różnej budowie. I właśnie ta różnica jest podstawą podziału: Ludzie mają włosy, psy mają sierść. Jest to oczywiście pewne uproszczenie, bo różnic pomiędzy włosami, a sierścią jest jeszcze więcej. Najważniejsze jednak żebyśmy wiedzieli, że budowa ludzkich włosów znacząco różni się od struktury okrywy włosowej/sierści/szaty/włosa okrywowego u maltańczyka czy yorka.

Czy maltańczyk uczula?

Ustaliliśmy już, że maltańczyk ma sierść jak każdy inny pies. A co z poglądem mówiącym, że jest to rasa, która nie uczula? Hypoalergiczny maltańczyk to kolejny popularny slogan reklamowy. Prawda jest taka, że każdy pies może uczulić. Częstym alergenem nie jest wcale sierść, a ślina zwierzęcia. Warto mieć to na uwadze.

Innym alergenem może być wypadający podszerstek. I tutaj oddajemy słuszność stwierdzeniu, że maltańczyk może być dobrym wyborem dla osób mających alergię na sierść. Brak podszerstka oznacza znaczące zmniejszenie prawdopodobieństwa pojawienia się reakcji alergicznej. Mam tu na myśli wyłącznie osoby z uczuleniem na psią sierść. Osoby uczulone na ślinę mogą reagować na maltańczyka tak jak na każdego innego psa.Czy maltańczyk gubi włosy?

To kolejne często pojawiające się pytanie. Zgodnie z poprzednim punktem, maltańczyk nie gubi włosów ponieważ ich nie ma. Prawidłowe pytanie powinno brzmieć: czy maltańczyk gubi sierść lub włos okrywowy?

I tu odpowiedź wynika z budowy sierści maltańczyka. Jak już wiemy rasa nie posiada wypadającego podszerstka. Maltańczyk wyposażony tylko we włos okrywowy nie linieje i nie zostawia białego futerka w każdym koncie. Jednak czy włos w ogóle nie wypada? Tutaj wszystko zależy od jego jakości, sposobu odżywienia, stanu zdrowia itp. Pies maltańczyk może gubić niewielką ilość sierści/włosa okrywowego (np. podczas szczotkowania). Tutaj przeczytasz, jak wygląda pielęgnacja maltańczyka

Przy bardziej intensywnym wypadaniu szaty zaleca się kontakt z lekarzem weterynarii i dołączenie dodatkowych suplementów wspomagających odżywienie sierści.

----------------------------------------------------------------
Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK

i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.


Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!


3 komentarze:

  1. Jak pojedziecie na wczasy .dacie do fotelu dla zwierząt .

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo często właśnie słyszałam, że Maltańczyki nie uczulają, a później zdziwienie... :D

    OdpowiedzUsuń
  3. trzeba przyznać, że ta rasa ma w sobie mnóstwo uroku.. :)

    OdpowiedzUsuń

art