piątek, 23 lipca 2021

Wypadanie włosów/sierści u maltańczyka – przyczyny, postępowanie.

Wiele osób pyta mnie, czy wypadanie włosów u maltańczyka jest sprawą normalną i kiedy należy się niepokoić. Dziś postaram się przybliżyć Wam możliwe przyczyny problemu oraz postępowanie w razie nadmiernego wypadania włosa u maltańczyków, ale i u innych psów.Jak wygląda włos maltańczyka?

Jednym z najczęściej powielanych mitów o maltańczykach jest to, że rasa posiada włosy. Nie, żaden pies nie posiada włosów. Szata każdego psa składa się natomiast z włosa okrywowego/szaty okrywowej oraz ewentualnego podszerstka. Włos okrywowy nie wypada, a w przypadku maltańczyków rośnie przez całe życie – jednak nie są to włosy tak jak u ludzi.
Więcej o budowie szaty maltańczyka dowiecie się w oddzielnym poście, który znajdziecie tutaj czy maltańczyk ma włosy, czy uczula?
Jak już wiemy, maltańczyk posiada długi, prosty włos okrywowy bez podszerstka. Brak podszerstka oznacza gorszą izolację termiczną, ale jednocześnie brak kłaczków na naszych fotelach i łóżkach. Oczywiście teoretycznie – bo w praktyce bywa różnie, o czym przekonamy się za chwilę.

Czy włos maltańczyka wypada?

Zdrowy, zadbany włos nie powinien wypadać. Nie jest też prawdą, że podczas wymiany tzw. szczenięcego puchu na włos właściwy następuje wypadanie szaty. Określenie szczenięcego puchu oznacza typową dla młodzików, dość delikatną sierść, która w miarę upływu czasu nabiera typowej dla maltańczyka struktury – nie wypada.

Oczywiście nie jest tak, że z maltańczykowego ciałka nigdy nie wypadnie ani jeden biały kłaczek. Okrywa włosowa może lekko wypadać przy czesaniu (zupełnie jak włosy u ludzi). Ilość wypadających kłaczków będzie tu uzależniona od kilku czynników, między innymi od:

 • wyboru akcesoriów (np. zła szczotka będzie ciągnęła włos i powodowała wypadanie), Tutaj oddzielny post o pielęgnacji jak powinna wyglądać pielęgnacja maltańczyka? jaka szczotka, kosmetyki?
 • kosmetyków (istnieją świetne spraye groomerskie, które ułatwiają rozczesywanie). Na przykład K9 na kołtuny
 • częstotliwości szczotkowania – im rzadziej czeszemy szatę, tym będzie bardziej potargana lub nawet skołtuniona. To z kolei spowoduje zwiększone wypadanie, a w zasadzie wyrywanie sierści.

Przy zdrowej okrywie włosowej i regularnym szczotkowaniu, ilość wypadającej sierści jest naprawdę bardzo mała. Z całą pewnością nie możemy tu mówić o kłębkach futerka na szczotce.

Ważne: Jeśli szata silnie się kołtuni i pomimo regularnego szczotkowania nasza szczotka lub grzebyk pokrywają się bielą, może to oznaczać pewne nieprawidłowości.Przyczyny nadmiernego wypadania sierści/okrywy włosowej u maltańczyków i innych psów

Problem nadmiernego wypadania sierści dotyczy całkiem sporego grona psiaków. Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować te problemy. Do najczęstszych zaliczamy:

 • Alergie
 • Grzybice
 • Niedobory żywieniowe
 • Pasożyty
 • Niedoczynność tarczycy
 • Źle dobrane kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne

Jak poradzić sobie z problemem wypadającej sierści u psa?

Tak jak nie ma jednej przyczyny wypadania sierści u psa, tak nie znajdziemy też jednej, złotej recepty na pozbycie się problemu. Wszystko zależy od podłoża problemu. Zacznijmy zatem od przyczyn najbardziej prozaicznych.
 • Karma, alergia, niedobory pokarmowe – wypadanie włosa u maltańczyka może mieć podłoże w niewłaściwie dobranej karmie. Niestety wiele psiaków z białą szatą posiada tendencję do alergii pokarmowych. Często jest to kurczak i zboże (które odrzucam z menu Białych Maltanów z przyczyn jakościowych), ale tak naprawdę alergenem może być także każdy inny składnik diety. W przypadku podejrzenia alergii mamy dwie drogi – wykonanie testów alergologicznych lub wprowadzenie diety eliminacyjnej. Warto także zauważyć, że przyczyna wypadania sierści może tkwić w niedoborach pokarmowych – czyli zbyt niskiej podaży karmy lub zbyt słabej jakości składników.
 • Pasożyty – to jedna z przyczyn, o której czasem nawet nie pomyślimy. Niestety duże zarobaczenie organizmu powoduje spustoszenie, może wywoływać niedobory oraz związane z tym wypadanie sierści. Dlatego warto regularnie odrobaczać psiaki, a jeszcze lepiej – regularnie oddawać do badania kał. Dzięki drugiej metodzie nie musicie regularnie faszerować psa chemią, a w przypadku wykrycia w kale pasożytów, weterynarz będzie mógł podać środek najlepiej dopasowany do danego problemu.
 • Źle dobrane kosmetyki i akcesoria pielęgnacyjne – nawet najlepsze odżywienie maltańczyka nie pomoże, jeśli zniszczymy szatę niewłaściwymi kosmetykami. Problem często leży w zbyt częstym stosowaniu szamponów wybielających lub przesuszających szatę. Grzechem właściciela maltusia może być też zaniechanie stosowania odzywki po kąpieli. Ważne są także odpowiednie akcesoria pielęgnacyjne. Źle dobrana szczotka z zaokrąglonymi końcówkami na pinach będzie wyrywać włos i powodować nadmierne wypadanie szaty. Dlatego warto kupić dobry zestaw do szczotkowania, który posłuży Wam przez wiele lat.
 • Niedoczynność tarczycy – to jeden z poważniejszych problemów, który objawia się wypadaniem sierści. Możemy go zdiagnozować poprzez wykonanie podstawowych badań krwi i oznaczenie poziomu hormonów. Warto zabrać psiaka do dobrej kliniki weterynaryjnej, która nie zbagatelizuje problemu, tylko gruntownie przebada Waszego pupila.
A może suplementy na poprawę stanu szaty?

Jeśli nadmierne wypadanie sierści jest związane z nieodpowiednio dobraną karmą, chwilowymi problemami hormonalnymi, złymi kosmetykami lub chociażby domowym ogrzewaniem, z pomocą przychodzą różne suplementy.

Niektóre suplementy odczuwalnie pomagają w poprawie jakości szaty - w efekcie sierść przestaje wypadać i przestaje się mocno kołtunić. W ofertach branży zoologicznej znajdziecie wiele godnych uwagi rozwiązań.

My od kilku lat regularnie wracamy do VetoSkin od Vetexpert. Preparat ma bardzo atrakcyjną dla psa formę (Białe Maltany ją uwielbiają), a ponadto skutecznie regeneruje i wzmacnia. VetoSkin używamy po okresie zimowym lub wtedy, gdy widzę, że sierść któregoś z psów straciła dawną kondycję. Pełną recenzję preparatu znajdziecie w osobnym poście Vetexpert na poprawę kondycji szaty

Ważne: Żaden suplement nie będzie skuteczny, jeśli wina wypadania szaty tkwi w zarobaczeniu czy w problemach z tarczycą. Dlatego zawsze warto skontrolować stan pupila u zaufanego weterynarza.
----------------------------------------------------------------
Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK
i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.
Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!
2 komentarze:

art