ETYKIETY

czwartek, 3 marca 2022

Jak wyjechać z psem za granicę? Sprawdzamy aktualne przepisy przejazdu do krajów UE

Podróż z psem za granicę nie jest skomplikowana, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania. Jakie obowiązki narzucają na nas aktualne przepisy prawne? Jak wyjechać z psem do krajów Unii Europejskiej? Sprawdzamy aktualne wymagania.

Jak wyjechać z psem do UE



Wyjazd z psem na teren Unii Europejskiej – trzy podstawowe kroki


Państwa należące do Unii Europejskiej posiadają ujednolicone zasady przewożenia psów. Możemy streścić je w trzech podstawowych krokach. Nasz pies lub kot powinien posiadać mikrochip, szczepienie na wściekliznę oraz paszport.

Mikroczip identyfikacyjny


Każdy rasowy pies opuszcza hodowlę z wszczepionym mikroczipem/transponderem. Jest to podskórny numer identyfikacyjny, składający się z 15 cyfr. Numer można odczytać za pomocą specjalnych czytników. Mikroczip powinien spełniać normy ISO, dzięki czemu nie napotkamy żadnych trudności z odczytaniem go na granicy.
Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii czytamy, że mikroczip musi być zgodny z normą ISO 11784 i możliwy do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO 11785. Jeśli wybierzemy transponder z niepewnego źródła, niespełniający wymogów technicznych, wówczas będziemy zobligowani do posiadania własnego czytnika, którym odczytamy numer w czasie kontroli. Ale spokojnie - hodowcy i weterynarze posiadają jedynie czipy, które spełniają wszystkie wymagania.
Mikroczip możemy wszczepić psu w niemal każdym gabinecie weterynaryjnym. Bardzo ważne jest też to, aby czip był zarejestrowany w bazie danych. My polecamy Safe Animal – największą bazę danych na Europę. Rejestracja to wydatek kilkudziesięciu złotych – ale i możliwość zidentyfikowania danych właściciela (np. numeru telefonu) w przypadku zagubienia zwierzaka.
Koszt wszczepienia czipa to na ogół od 40 do 100 zł


Co więcej, do 3 lipca 2011 roku zamiast chipa stosowano tatuaże. Czytelny tatuaż nadal jest uznawanym oznaczeniem i umożliwia przemieszczanie się z psem poza granicami kraju. Wystarczy, że właściciel psa będzie posiadał dowód potwierdzający, że oznakowanie tatuażem było wykonane przed 3 lipca 2011 roku.



Obowiązkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie


To absolutny wymóg, który umożliwia przekroczenie granicy. Pies powinien posiadać szczepienie, które zyskuje ważność po 21 dniach. Jeśli zaszczepiliśmy psa po raz kolejny, pilnując terminu pomiędzy szczepieniami (maksymalnie 365 dni pomiędzy kolejnymi dawkami), okres 21 dni nie obowiązuje.

Uwaga: szczepienie będzie ważne jedynie wtedy, gdy pies posiada wszczepiony mikroczip. Należy pilnować kolejnośc
i – najpierw czipowanie, później szczepienie. W przeciwnym razie szczepienie będzie uznane za nieważne. 

Kolejna kwestia to szczenięta młodsze niż 12 tygodni, które są jeszcze zbyt młode na szczepienie. W tym przypadku szczeniak nie może wyjechać za granicę – za jednym wyjątkiem. Owym wyjątkiem jest wyjazd z suką i z zależnymi od niej potomkami. Suka musi posiadać paszport i szczepienie na wściekliznę, które zostało wykonane przed narodzinami szczeniąt. Ponadto właściciel zwierząt musi dostarczyć oświadczenie, że od urodzenia do chwili przemieszczania się o charakterze niehandlowym zwierzęta nie miały żadnego kontaktu z dzikimi zwierzętami należącymi do gatunków podatnych na wściekliznę.
 
Cena szczepienia na wściekliznę to około 30 – 50 zł.

Wyrobienie paszportu dla psa lub kota


O ile my możemy przekraczać granice państw Unii Europejskiej na podstawie dowodu osobistego, o tyle w przypadku psów i kotów konieczne będzie wyrobienie paszportu. Jest to obowiązek dotyczący każdego psa i kota, który ma wyjechać poza teren naszego kraju. Paszport wyrobicie w większości gabinetów weterynaryjnych. Nie musicie czekać kilku tygodni – weterynarz będzie w stanie wyrobić dokument od ręki.
Pełną listę weterynarzy uprawnionych do wyrobienia paszportów znajdziecie na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej – klik tutaj.

Pamiętajcie, że przed wyrobieniem paszportu pies lub kot musi być zaczipowany i zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

Cena wyrobienia paszportu to około 100 – 150 zł.

Po uzyskaniu paszportu i odczekaniu ewentualnych 21 dni od szczepienia na wściekliznę, możecie bez obaw zabrać psa do dowolnego kraju Unii Europejskiej. Pamiętajcie przy tym, że niektóre państwa posiadają także własne, wewnętrzne regulacje dotyczące wjazdu zwierzaków.

Dodatkowe wymagania w niektórych państwach Unii Europejskiej

  • Zaświadczenie o profilaktyce przeciwko tasiemcowi – to dodatkowy dokument, który potrzebujemy przed wyjazdem do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, na Maltę oraz do Norwegii. Odrobaczenie musi być wykonane w czasie nie dłuższym niż 120 godzin i nie krótszym niż 24 godziny od przekroczenia granicy. Co ważne, preparat musi działać na tasiemca bąblowcowego Echinococcus multiocularis.
  • Świadectwo zdrowia – powinno zostać wystawione przez weterynarza nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy
  • Zakaz przywozu psów należących do ras uznanych za agresywne – zakaz obowiązuje na terenie Francji, na Węgrzech, W Anglii i na Malcie.
  • Zakaz wwożenia psów z przyciętymi/kopiowanymi uszami lub ogonami, z usuniętymi pazurami oraz strunami głosowymi – obowiązuje w Szwajcarii oraz na Cyprze.
  • Zakaz wwożenia psów i kotów, które nie mają właściciela, pochodzą ze schronisk, są przeznaczone do adopcji lub pochodzą z domów tymczasowych – zakaz obowiązuje na terenie Norwegii od 1 lipca 2018 roku.
  • Szczepiona przeciwko wściekliźnie zatwierdzona przez WHO – wymaganie stawiane przez Szwecję.
Pamiętajcie, że przed przekroczeniem granicy należy zapoznać się z aktualnymi wymaganiami państwa, do którego podróżujemy. Dotyczy to zarówno transportu lotniczego, jak i lądowego. W drugim przypadku konieczne jest również zapoznanie się z zasadami przewozu psów przez kraje tranzytowe.

O tym warto pamiętać


Najlepiej byłoby, gdyby zwierzęta przekraczały granicę w towarzystwie właściciela (osoby wpisanej w paszport). Jeśli pies lub kot podróżuje pod opieką innej osoby, niezbędne jest posiadanie pisemnego upoważnienia do przemieszczania się o charakterze niehandlowym.

Procedura nieco komplikuje się, jeśli przewozimy ponad 5 sztuk zwierząt. Wówczas konieczne jest posiadanie świadectwa zdrowia. Przemieszczenie niehandlowe większej liczby sztuk zwierzaków będzie możliwe w przypadku uczestnictwa w konkursach, szkoleniach, wydarzeniach sportowych i wystawach. Właściciel musi przedstawić dowody potwierdzające, że zwierzęta zostały zarejestrowane jako uczestniczące w danym wydarzeniu. Co więcej, wiek zwierząt musi wynosić ponad sześć miesięcy.


Przekroczenie granicy bez wymaganych dokumentów dla zwierząt – możliwe sankcje


Podczas podróży z psem, kotem bądź fretką po terytorium Unii Europejskiej należy przestrzegać zasad przemieszczania zwierząt towarzyszących. Wszystkie zapisy znajdziemy w rozporządzeniu Unii Europejskiej 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych. Artykuł 35 wyżej wymienionego rozporządzenia reguluje możliwe sankcje.

Jeśli w przypadku kontroli zostanie stwierdzona niezgodność z przepisamii Unii Europejskiej (np. pies nie będzie posiadał paszportu), kontroler może:

  • „ zawrócić zwierzę domowe do państwa, z którego wyjechało (z którego zainicjowano przemieszczenie), albo
  • poddać zwierzę kwarantannie do czasu spełnienia przez nie wymogów określonych ww. przepisami, albo
  • w przypadku braku możliwości odesłania zwierzęcia lub gdy jego kwarantanna jest niewykonalna,  poddać je eutanazji.”
Warto dodać, że wszystkie wyżej wymienione procedury przeprowadzane są na koszt osoby odpowiedzialnej za zwierzę w czasie podróży. Dlatego warto się dobrze przygotować i sprawdzić wszystkie wymagania formalne.

A Wy wyjeżdżaliście już z psiakami za granicę? Podzielcie się doświadczeniem i wrażeniami z podróży.

----------------------------------------------------------------
Dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.

Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!
Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK

 

2 komentarze:

  1. a jak wygląda przewóz rzeczy dla psa? wiem, że np. do samolotu często jest problem żeby zabrać ze sobą zapas wody i jedzenia dla siebie, a przecież pies też musi mieć swoje rzeczy. jest jakiś limit na mokrą karmę dla psa czy to się łącznie liczy jako produkt spożywczy z ,,ludzkim" jedzeniem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Większą ilość wody bez problemu kupuje się w strefie wolnocłowej. Karmę na jeden posiłek też bez problemu zabierzemy do bagażu podręcznego (przyda się na długich trasach). Pozostały zapas karmy wrzucamy do bagażu rejestrowanego i problem z głowy :)

      Usuń