niedziela, 20 września 2015

Jak nauczyć psa czystości?

Na wstępie należy zaznaczyć, że kilkutygodniowy szczeniak nie kontroluje jeszcze swoich potrzeb fizjologicznych i załatwia się, gdy tylko poczuje taką potrzebę. Jednak naukę czystości warto rozpocząć już na samym początku. Dzięki temu wyrobimy dobre nawyki, które zaowocują w przyszłości.

Miejsca, w których szczeniak najchętniej załatwia swoje potrzeby


Ku zaskoczeniu niektórych właścicieli czworonogów, szczeniaki najchętniej załatwiają swoje potrzeby na miękkich i puszystych nawierzchniach. Zatem dobrze będzie zwinąć wszystkie dywany, aż do czasu, gdy pupil opanuje pierwsze podstawy higieny. Każda plama moczu powinna być natychmiast usuwana z podłogi.
Pamiętajmy, że zapach moczu przyciąga szczenię i pobudza do ponownego załatwiania potrzeb w tym właśnie miejscu. O ile usunięcie zapachu z dywany może być kłopotliwe, o tyle w przypadku paleni i kafelków nie będzie z tym większego problemu. Wystarczy użyć wody z dodatkiem detergentu oraz octu.

Od czego zacząć naukę czystości?


Największym błędem, jaki możemy popełnić jest pozostawienie psu czasu na naukę. Jeśli szczenię od początku będzie załatwiało swoje potrzeby w całym domu, to zapewne uzna to za rzecz całkowicie normalną. Nie oduczy się samodzielnie i nie pomyśli „może fajniej byłoby sikać na dworze”. Pies nieuczony zasad czystości może załatwiać się w domu przez całe swoje życie. Dlatego tak ważne jest, żeby od samego początku wskazywać mu co wolno, a czego nie.

Kilkutygodniowy szczeniak nie może jeszcze wychodzić na zewnątrz ze względu na kwarantannę szczepienną. Z resztą, nawet gdyby mógł, to rozpoczynanie nauki od załatwiania się na dworze byłoby dla nas bardzo uciążliwe. Z początku szczenię sika co kilka chwil i bardzo trudno jest je upilnować. Dlatego wyznaczmy jedno wybrane miejsce w domu, które będzie służyło do załatwiania psich potrzeb. Na początek rozłóżmy w pomieszczeniu gazety i chwalmy szczeniaka za każdą próbę załatwienia się na nich. Z dnia na dzień zmniejszajmy ilość gazet aż do jednej, ulokowanej we właściwym miejscu. Jeśli szczeniak wysika się na gazetę bądź przynajmniej w jej pobliżu, nie szczędźmy pochwał. Im hojniej nagrodzimy szczenię, tym szybciej załapie, że sikanie w jednym miejscu wiąże się z atrakcyjną nagrodą.

Gazeta nie jest dobrym pochłaniaczem wilgoci i możemy ją zastąpić innymi produktami (np. tekturą falistą). W ofertach sklepów zoologicznych znajdziemy też bardzo skuteczne kuwety oraz maty dla szczeniąt. Tego typu produkty mogą ułatwić utrzymanie czystości w domu. Zarówno kuwety jak i maty chłonne nie dopuszczają do zabrudzenia podłóg.

kuweta dla psa
Chłonna kuweta dla szczeniąt firmy TRIXIEJedynym mankamentem kuwet i mat chłonnych jest wyższa cena zakupu (w porównaniu z gazetami i tekturą falistą).


Nauka sikania na dworze


Po zakończeniu kwarantanny szczepiennej możemy rozpocząć naukę czystości na dworze. Wyprowadzajmy szczenię po każdym posiłku, po spaniu i intensywnej zabawie. Małe pieski załatwiają swoje potrzeby co godzinę, a czasem nawet częściej. Początkowa nauka może być dość czasochłonna i jeśli nie mamy na nią czasu, poczekajmy jeszcze kilka tygodni, aż do uzyskania przez szczenię czterech miesięcy.

Czteromiesięczny pies potrafi już wstępnie kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli przyłożyliśmy się do nauki czystości w domu, to opanował już tą sztukę. To dobry moment na rozpoczęcie nauki czystości na zewnątrz.

Szczeniak jest już z nami od pewnego czasu. Być może potrafimy już rozpoznać, kiedy chce załatwić swoje potrzeby. Wyprowadzajmy go na dwór zawsze po zabawie, śnie i jedzeniu. Wynieśmy na dwór gazetę i matę na których załatwiał się do tej pory. Zapach moczu powinien zachęcić go do załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz. Przemyjmy wszystkie podłogi w domu i upewnijmy się, że nie pozostał na nich zapach moczu..

Wskazówka: z chwilą rozpoczęcia nauki czystości na dworze należy usunąć z domu wszystkie maty, gazety oraz podkłady. Nie uczmy szczeniaka jednocześnie sikania w domu oraz na dworze, bo nie będzie wiedział o co nam chodzi. Jedynym wyjątkiem będzie sytuacja, gdy szczeniak nie potrafi jeszcze utrzymać swoich potrzeb przez całą noc. Możemy wtedy zostawić matę na noc (najlepiej przy wyjściu na dwór), jednak nad ranem chowajmy ją z powrotem.

Pomocna komenda „siku”


Nauka tej komendy może być bardzo pomocna zarówno w trakcie nauki, jak i w późniejszym życiu psa. Komendę powtarzamy zawsze wtedy, gdy pies zaczyna sikać bądź robić kupę (nie dzielimy tych dwóch czynności na odrębne komendy). Po pewnym czasie szczeniak skojarzy zawołanie z potrzebami fizjologicznymi. Słysząc „siku” chętnie zrobi to o co go prosimy pamiętając, że nagroda już czeka.

Sygnały, które warto znać


Szczenięta wysyłają kilka podstawowych sygnałów, świadczących o tym, że za chcą załatwić swoje potrzeby. Najczęstszą z nich będzie kręcenie się w kółko i nagła utrata zainteresowania zabawą. Jeśli psiak zaczyna węszyć warto go natychmiast zanieść w odpowiednie miejsce i zachęcić do sikania jasną komendą. Lepiej zanieść psa kilka razy bez powodu, niż kilkukrotnie nie zdążyć.

Kolejnym sygnałem jest popiskiwanie. Jeśli szczeniak ewidentnie czegoś szuka, staje się niespokojny i cicho popiskuje, najprawdopodobniej za kilka chwil zrobi kupkę. Również i w tym wypadku należy jak najszybciej przenieść psa we właściwe miejsce i powiedzieć komendę „siku”.

Chęć załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych rozpoznamy też po tym, że szczenię ucieka z pomieszczenia i znika nam z oczu. Jest to całkowicie naturalna reakcja, bowiem psy lubią załatwiać swoje potrzeby w cichym oraz spokojnym miejscu. Warto wtedy pójść za pupilem i w razie potrzeby przenieść na kuwetę (ewentualnie wyprowadzić na dwór, jeśli zaczęliśmy już ten etap nauki).

Co zrobić, gdy szczenię załatwi się w nieodpowiednim miejscu?


Wpadki z pewnością będą się zdarzały przez pierwsze kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy. Przyłapany na gorącym uczynku szczeniak powinien być skarcony. Nie chodzi tu oczywiście o bicie czy zastraszanie (takie metody przynoszą odwrotny skutek i są niedopuszczalne). Wystarczy podnieść głos, pogrozić palcem bądź powiedzieć komendę „nie wolno”. Weźmy szczeniaka na ręce i szybko przenieśmy w wyznaczone miejsce. Jeśli dokończy sikanie na macie (a nawet blisko niej) nagródźmy go smakołykiem (warto mieć je zawsze przy sobie).


Pamiętajmy, że im więcej pracy włożymy w naukę, tym szybsze będą jej efekty.

Małe i większe wpadki


Przygarniając małego szczeniaka musimy uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością niejednokrotnie zdarzy mu się załatwić swoje potrzeby w nieodpowiednim miejscu. Wpadki będą się regularnie powtarzać, jednak z tygodnia na tydzień będzie ich coraz mniej. Pamiętajmy o tym, że szczeniak nie robi tego złośliwie. Często zauważamy, że mały pies sika w domu podczas nieobecności właściciela. Nie jest to spowodowane jego złą wolą, czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi. Wyjście właściciela to ogromny stres dla większości małych psów. Nie zdziwmy się zatem, że pies nasika na podłogę, gdy wejdziemy sami do łazienki czy zamkniemy się w innym pokoju. Dla niego będzie to naturalna reakcja na sytuację stresującą.

Czego nie wolno robić podczas nauki czystości?


Nie oczekujmy, że szczeniak nauczy się w kilka dni czy tygodni. Owszem zdarzają się takie przypadki, jednak należą do rzadkości. Z reguły nauka czystości trwa kilka miesięcy. 6 – 8 miesięczny szczeniak przeważnie zna wszystkie zasady i potrafi załatwiać się na dworze. Jednak nawet i jemu czasem zdarzają się drobne wpadki.

Podczas nauki czystości nie warto stosować żadnych prymitywnych kar. Wielu ludzi uważa, że krzyk i tarzanie psiego nosa w odchodach jest skuteczną formą nauki. Nic bardziej mylnego. Przez takie zachowania stracimy tylko zaufanie w oczach szczeniaka i sprawimy, że szybko przestanie nam ufać. Zbyt silne upomnienia mogą też skutkować tym, że pies zacznie załatwiać swoje potrzeby w trudno dostępnych zakamarkach (np. za łóżkiem). W obawie przed karą stanie się nieufny i nadmiernie zlękniony.

Kolejnym często powtarzanym błędem jest karcenie szczeniaka dopiero po pewnym czasie. Jeśli wróciliśmy do domu i zastaliśmy mokrą kałuże to na skarcenie psa jest już stanowczo za późno. Upomnienia mają sens tylko wtedy, gdy szczeniak będzie przyłapany na gorącym uczynku. Pamiętajmy, że psy nie są w stanie skojarzyć związku pomiędzy tym co zdarzyło się w przeszłości (sikanie), a tym co dzieje się w obecnej chwili (karcenie). Nasz psiak nie domyśli się za co został ukarany, zatem owa metoda nie ma żadnego sensu.

Osobom uczącym szczeniaka czystości życzymy cierpliwości i szybkich efektów :)

37 komentarzy:

 1. dobre porady, warto ten artykuł polecać każdemu kto kupił szczeniaka.
  dołożę swoje dwa grosze które kiedyś naskrobałem: nauka czystości szczeniaka chiuahua

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój półroczny Maltan załatwia się na matę,ale zdarza mu się załatwić swoje potrzeby w innym miejscu czy miejscach.Nie był uczony załatwiania na dworze bo ponoć nie można łączyć tych dwóch metod(mata wydała nam się wygodniejsza).Co powinnam robić jak postępować z nim by załatwiał się tylko na matę.Czy muszę go jednak uczyć wychodzenia na dwór i całkowicie rezygnować z maty.Boję się że jak całkiem usunę maty to kiedy zostaje sam w domu zacznie sikać gdzie popadnie.Proszę o rady😃


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli maty są dla Was wygodniejsze, to nie widzę powodu aby koniecznie z nich zrezygnować. Niektórzy właściciele małych psów preferują takie rozwiązanie i psiaki załatwiają się na mate przez całe swoje życie. I czasem trudno się temu dziwić, jeśli pies zostaje każdego dnia na długo sam w domu. Moim zdaniem można uczyć równolegle załatwiania się na matę i załatwiania się na dworze, o ile uzna się, że obie metody są do zaakceptowania w wieku dorosłym (tzn. jeśli nie chcecie całkowicie rezygnować z mat). Nauka załatwiania potrzeb na mate wygląda w sumie bardzo podobnie do tej przeprowadzanej na dworze - chwalimy za załatwienie się w dobrym miejscu, jeśli zauważymy, że piesek ma chęć na siku to zanosimy go na matę itd. A... i trzeba dobrze wymyć miejsca poza matą, w których pies nasikał. Sama mata może, a nawet powinna nosić zapach psiego moczu. To skłoni pieska aby ponownie oddawać mocz w tym, a nie w innym miejscu :)

   Usuń
 4. A co zrobić, kiedy maltańczyk ma 3 lata (w sierpniu kończy 4) i musimy z nim wychodzić 5 razy dziennie, a to nawet nie wystarcza, bo sika w domu? Jesteśmy zmuszeni do trzymania maty w przedpokoju, bo czy z nią, czy bez niej, sika w tym pomieszczeniu. Jest to uciążliwe. Od szczeniaka był wyprowadzany na spacery, więc nie rozumiem, gdzie popełniliśmy błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dorosły pies powinien już wytrzymać przynajmniej kilka godzin. Może warto przebadać go pod względem pęcherza...

   Usuń
 5. Mój 5 miesięczny Kokos uczony jest wychodzenia na dwór za potrzebą ale zdarzają się mu wpadki podczas dnia jak i w nocy. Choć niekiedy po nocy jest sucho. Staram się wychodzić z nim tak często jak tylko mogę ale te wpadki są. Martwię się ok panele podłogowe bo pies właśnie tam ucieka a maty zostawia suche w strzepach. Pomóżcie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 5 miesięcy to jeszcze ten wiek, w którym wpadki mogą się zdarzać. Proponuje dokladnie odkażać panele, żeby całkowicie usunąć z nich zapach moczu. Jeśli chcesz, aby piesek załatwiał się wyłącznie na dworze, to lepiej zrezygnować z mat... wtedy szybciej załapie, że wolno wypróżniać się tylko na zewnątrz.

   Usuń
 6. mam może dziwne pytanie : ale kiedy zanosimy psa na mate i mówimy komendę? wtedy kiedy widzimy ze chce zrobić? czy jak widzimy ze robi - w trakcie? czy np. widzimy ze zrobiłi zanosimy go na matę i mówimy siku?
  chodzi np. oto ze pies narobił my mówimy siku -on kojarzyze to co zrobił to siku i dopiero wtedy zanosimy go na mate?? już sama niewiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zawsze zanosiłam psa przed sikaniem, gdy widziałam, że szuka miejsca. Gdy stał na macie mówiłam komendę "siku" i powtarzałam, gdy już zaczął robić. W trakcie dodałam jeszcze słowną pochwałe, żeby wiedział że dobrze robi. Na koniec nagradzałam smakołykiem. W ten sposób psiaki szybko załapują o co chodzi.

   Usuń
  2. dziekuję za odpowiedz.. kiedy ten mój urwis załapie oco chodzi... ;)

   Usuń
 7. Moja suczka 4msc uczymy na dworze. Rano po nocy zrobi.siku na dworze,ale wchodzimy chwila moment i kupa gdzies juz zaraz jest. W dzien wychodzę,a ona zrobi siku w 2minuty po wejściu do domu. Cala noc wytrzyma bez siku. Jak mam ja nauczyc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może spróbować trochę wydłużyć spacery. I koniecznie dokładnie usunąć z podłóg zapach moczu (woda z octem powinna być skuteczna).

   Usuń
 8. Nasza suczka ma obecnie 4 mce. Czy można ją o tej porze roku uczyć czystości na dworze. Czy nie jest za zimno?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto uczyć jak najwcześniej. Mylę, że 4 miesiące to i tak niezbyt wcześnie. Suczka musi wychodzić na zewnątrz żeby się socjalizować. Na wszelki wypadek można jej kupić jakieś ciepłe ubranko.

   Usuń
 9. Wcześniej, ze względu na szczepienia nie mogła wychodzić na spacer. Ubranko już ma :-) Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam.Niko (10 miesięcy) od jakiegoś czasu wkrada się do sypialni mojej lub moich dzieci i sika na łóżka.Nigdzie indziej tylko tam.Wcześniej mu się to nie zdarzało.Nie mam pojęcia w czym jest problem bo potrafi ładne prosić jak chce wyjść na dwór.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to sprawka hormonów - 10 miesięcy to dla psiaka dość trudny wiek. Warto go dobrze pilnować i zamykać przed nim drzwi do sypialni, aby nie utrwalić zachowania. Dodatkowo powrócić do nauki załatwiania potrzeb na dworze (smaczek za każde pożądane zachowanie).

   Usuń
 11. Mam pytanie odnośnie zostawania pieska w domu, wiem ze piesek szczeniak 5 miesiecy nie wytrzyma przez 8h i trzeba.zostawic mate Ale czy dorosły pies jest tyle w stanie wytrzymać ? Jest to zdrowe dla pęcherza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dorosły pies spokojnie wytrzyma 8 godzin. Niektórzy uważają to za normalne, inni zostawiają w domu matę. Oba rozwiązania maja swoje plusy i minusy, także trzeba wybrać samemu :)

   Usuń
 12. Dziękuję za odpowiedź.Bede go obserwowała i zobaczymy.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. W którym miesiącu następuje regulacja załatwiania do tych przysłowiowych 3 x dziennie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnego pieska, trybu odżywiania itp. Moje psiaki są już dorosłe, ale i tak wychodzą na zewnątrz co 2 - 3 godziny. Ale myślę, że takie uregulowanie fizjologii powinno nastąpić około 9 - 12 miesiąca - wtedy psiaki przestają już rosnąć i cały organizm się normuje.

   Usuń
 14. Moja Roxi ma ponad 4 miesiące i doskonale sobie radzi z trzymaniem potrzeb podczas mojej nieobecności nawet do 9 godzin, jednak kiedy jestem w domu załatwia się domu kiedy tylko ma ochotę. Zastanawiam się skąd u niej takie zachowanie. Uczę ją czystości więc nie mam żadnej maty a spacery odbywają się co 2-3 godzinki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc nie wiem, co mogę doradzić. Może mała chce zwrócić na siebie uwagę i zwyczajnie nie wie, że coś źle robić. Myślę, że warto ją konsekwentnie uczyć załatwiania się na dworze i chwalenia smaczkami za dobre zachowania. Sunia jest jeszcze malutka i pewnie za jakiś czas już załapie o co chodzi i jak wołać do wyjścia na dwór.

   Usuń
 15. Dziękuję bardzo, w takim razie nie pozostaje mi nic innego jak tylko czekać aż psinka załapie :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Proszę o pomoc. Mam rocznego maltańczyka. Od pół roku załatwiał się ładnie na dworze, wychodzimy z nim co 3-4 godziny. Nie zdarzały mu się żadne wpadki w domu. Od kilku dni ok 1h po ostatnim wieczornym spacerze pies sika w domu. Co się może dziać? Dlaczego tak robi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno ocenić to na odległość. Jeśli ostatnio nic się w domu nie zmieniło to może pies może zaczął znaczyć teren lub może ma przeziębiony pęcherz. Najlepiej będzie umyć obsikane miejsca wodą z octem, aby wyeliminować zapach. Jeśli to nie pomoże to radziłabym skonsultować się z weterynarzem.

   Usuń
 17. Mój pies sika trochę na matę i trochę na podłogę i niewiem jak zrobił żeby sikał na środku maty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwiększyć rozmiar maty lub położyć pod nią jakiś większy kawałek wykładziny pcv.

   Usuń
 18. Mój pies sika trochę na matę i trochę na podłogę a chciałbym żeby sikał na środku

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam, potrzebuje porady, moj 3 miesieczny maltanczyk do tej pory ladnie sikał na matę ale od tygodnia zaczął załatwiać swoje potrzeby gdzie popadnie. Karce go za kazdym razem jak go zlapie ze nie sika na mate ale nie dziala i nie wiem co robic?

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam. Karcenie (szczególnie tak delikatnego psa jak maltańczyk) nie jest zbyt skuteczną metodą i często przynosi skutek odwrotny do zamierzonego - pies zaczyna sikać w zakamarkach, byle dalej od oczu właściciela.
  Najskuteczniejszym sposobem jest nagradzanie za każde, nawet najmniejsze pozytywne zachowanie. Dodatkowo warto wprowadzić komendę "siku". Trzeba też dobrze umyć podłogi, aby pozbyć się z nich zapachu moczu. I przede wszystkim - dużo dużo cierpliwości. 3 miesięczny pies to jeszcze maleństwo, takie małe psie dziecko, nauka czystości potrwa jeszcze kilka kolejnych miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 21. Excellet blog right here! Also your site sso mmuch up fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your associate link in your host?

  I wish my website loaded up as fast as yours lol

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam, mam 3 miesięczną suczkę maltankę, jest pewien problem ponieważ maleńka nie chce nauczyć się robić siku na matę, kupę robi bardzo ładnie tylko ma matę i tylko w jednym miejscu ale siku robi tam gdzie stoi tam robi. Przenosimy ją z mężem na maty myjemy podłogę wodą z octem ale odwrócimy się a ona zrobi siku za plecami i skacze i czeka na nagrodę. Może coś robimy źle, proszę o pomoc. P.s. wiem że te pieski są bardzo mądre i szybko się uczą ponieważ nasza sunia umie robić daj łapę czy siad

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. 3 miesięczne maleństwo jest jeszcze bardzo młode, czasem nawet nie do końca potrafi zatrzymać sikanie i robi natychmiast, gdy poczuje taką potrzebę. Czeka Was jeszcze trochę nauki, ale mała za jakiś czas załapie co i jak. Proszę uzbroić się w cierpliwość, chwalić za dobre zachowanie, ignorować niepowodzenia (nie karcić) i za jakiś czas maleństwo załapie o co chodzi.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź,będę cierpliwie czekać na rezultaty. Pozdrawiam

   Usuń