niedziela, 20 września 2015

Jak nauczyć psa czystości?

Na wstępie należy zaznaczyć, że kilkutygodniowy szczeniak nie kontroluje jeszcze swoich potrzeb fizjologicznych i załatwia się, gdy tylko poczuje taką potrzebę. Jednak naukę czystości warto rozpocząć już na samym początku. Dzięki temu wyrobimy dobre nawyki, które zaowocują w przyszłości.


Miejsca, w których szczeniak najchętniej załatwia swoje potrzeby


Ku zaskoczeniu niektórych właścicieli czworonogów, szczeniaki najchętniej załatwiają swoje potrzeby na miękkich i puszystych nawierzchniach. Zatem dobrze będzie zwinąć wszystkie dywany, aż do czasu, gdy pupil opanuje pierwsze podstawy higieny. Każda plama moczu powinna być natychmiast usuwana z podłogi.
Pamiętajmy, że zapach moczu przyciąga szczenię i pobudza do ponownego załatwiania potrzeb w tym właśnie miejscu. O ile usunięcie zapachu z dywany może być kłopotliwe, o tyle w przypadku paleni i kafelków nie będzie z tym większego problemu. Wystarczy użyć wody z dodatkiem detergentu oraz octu.

Od czego zacząć naukę czystości?
Największym błędem, jaki możemy popełnić jest pozostawienie psu czasu na naukę. Jeśli szczenię od początku będzie załatwiało swoje potrzeby w całym domu, to zapewne uzna to za rzecz całkowicie normalną. Nie oduczy się samodzielnie i nie pomyśli „może fajniej byłoby sikać na dworze”. Pies nieuczony zasad czystości może załatwiać się w domu przez całe swoje życie. Dlatego tak ważne jest, żeby od samego początku wskazywać mu co wolno, a czego nie.

Kilkutygodniowy szczeniak nie może jeszcze wychodzić na zewnątrz ze względu na kwarantannę szczepienną. Z resztą, nawet gdyby mógł, to rozpoczynanie nauki od załatwiania się na dworze byłoby dla nas bardzo uciążliwe. Z początku szczenię sika co kilka chwil i bardzo trudno jest je upilnować. Dlatego wyznaczmy jedno wybrane miejsce w domu, które będzie służyło do załatwiania psich potrzeb. Na początek rozłóżmy w pomieszczeniu gazety i chwalmy szczeniaka za każdą próbę załatwienia się na nich. Z dnia na dzień zmniejszajmy ilość gazet aż do jednej, ulokowanej we właściwym miejscu. Jeśli szczeniak wysika się na gazetę bądź przynajmniej w jej pobliżu, nie szczędźmy pochwał. Im hojniej nagrodzimy szczenię, tym szybciej załapie, że sikanie w jednym miejscu wiąże się z atrakcyjną nagrodą.

Gazeta nie jest dobrym pochłaniaczem wilgoci i możemy ją zastąpić innymi produktami (np. tekturą falistą). W ofertach sklepów zoologicznych znajdziemy też bardzo skuteczne kuwety oraz maty dla szczeniąt. Tego typu produkty mogą ułatwić utrzymanie czystości w domu. Zarówno kuwety jak i maty chłonne nie dopuszczają do zabrudzenia podłóg.

kuweta dla psa
Chłonna kuweta dla szczeniąt firmy TRIXIEJedynym mankamentem kuwet i mat chłonnych jest wyższa cena zakupu (w porównaniu z gazetami i tekturą falistą).


Nauka sikania na dworze


Po zakończeniu kwarantanny szczepiennej możemy rozpocząć naukę czystości na dworze. Wyprowadzajmy szczenię po każdym posiłku, po spaniu i intensywnej zabawie. Małe pieski załatwiają swoje potrzeby co godzinę, a czasem nawet częściej. Początkowa nauka może być dość czasochłonna i jeśli nie mamy na nią czasu, poczekajmy jeszcze kilka tygodni, aż do uzyskania przez szczenię czterech miesięcy.

Czteromiesięczny pies potrafi już wstępnie kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli przyłożyliśmy się do nauki czystości w domu, to opanował już tą sztukę. To dobry moment na rozpoczęcie nauki czystości na zewnątrz.

Szczeniak jest już z nami od pewnego czasu. Być może potrafimy już rozpoznać, kiedy chce załatwić swoje potrzeby. Wyprowadzajmy go na dwór zawsze po zabawie, śnie i jedzeniu. Wynieśmy na dwór gazetę i matę na których załatwiał się do tej pory. Zapach moczu powinien zachęcić go do załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz. Przemyjmy wszystkie podłogi w domu i upewnijmy się, że nie pozostał na nich zapach moczu..

Wskazówka: z chwilą rozpoczęcia nauki czystości na dworze należy usunąć z domu wszystkie maty, gazety oraz podkłady. Nie uczmy szczeniaka jednocześnie sikania w domu oraz na dworze, bo nie będzie wiedział o co nam chodzi. Jedynym wyjątkiem będzie sytuacja, gdy szczeniak nie potrafi jeszcze utrzymać swoich potrzeb przez całą noc. Możemy wtedy zostawić matę na noc (najlepiej przy wyjściu na dwór), jednak nad ranem chowajmy ją z powrotem.

Pomocna komenda „siku”


Nauka tej komendy może być bardzo pomocna zarówno w trakcie nauki, jak i w późniejszym życiu psa. Komendę powtarzamy zawsze wtedy, gdy pies zaczyna sikać bądź robić kupę (nie dzielimy tych dwóch czynności na odrębne komendy). Po pewnym czasie szczeniak skojarzy zawołanie z potrzebami fizjologicznymi. Słysząc „siku” chętnie zrobi to o co go prosimy pamiętając, że nagroda już czeka.

Sygnały, które warto znać


Szczenięta wysyłają kilka podstawowych sygnałów, świadczących o tym, że za chcą załatwić swoje potrzeby. Najczęstszą z nich będzie kręcenie się w kółko i nagła utrata zainteresowania zabawą. Jeśli psiak zaczyna węszyć warto go natychmiast zanieść w odpowiednie miejsce i zachęcić do sikania jasną komendą. Lepiej zanieść psa kilka razy bez powodu, niż kilkukrotnie nie zdążyć.

Kolejnym sygnałem jest popiskiwanie. Jeśli szczeniak ewidentnie czegoś szuka, staje się niespokojny i cicho popiskuje, najprawdopodobniej za kilka chwil zrobi kupkę. Również i w tym wypadku należy jak najszybciej przenieść psa we właściwe miejsce i powiedzieć komendę „siku”.

Chęć załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych rozpoznamy też po tym, że szczenię ucieka z pomieszczenia i znika nam z oczu. Jest to całkowicie naturalna reakcja, bowiem psy lubią załatwiać swoje potrzeby w cichym oraz spokojnym miejscu. Warto wtedy pójść za pupilem i w razie potrzeby przenieść na kuwetę (ewentualnie wyprowadzić na dwór, jeśli zaczęliśmy już ten etap nauki).

Co zrobić, gdy szczenię załatwi się w nieodpowiednim miejscu?


Wpadki z pewnością będą się zdarzały przez pierwsze kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy. Przyłapany na gorącym uczynku szczeniak powinien być skarcony. Nie chodzi tu oczywiście o bicie czy zastraszanie (takie metody przynoszą odwrotny skutek i są niedopuszczalne). Wystarczy podnieść głos, pogrozić palcem bądź powiedzieć komendę „nie wolno”. Weźmy szczeniaka na ręce i szybko przenieśmy w wyznaczone miejsce. Jeśli dokończy sikanie na macie (a nawet blisko niej) nagródźmy go smakołykiem (warto mieć je zawsze przy sobie).


Pamiętajmy, że im więcej pracy włożymy w naukę, tym szybsze będą jej efekty.

Małe i większe wpadki
Przygarniając małego szczeniaka musimy uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością niejednokrotnie zdarzy mu się załatwić swoje potrzeby w nieodpowiednim miejscu. Wpadki będą się regularnie powtarzać, jednak z tygodnia na tydzień będzie ich coraz mniej. Pamiętajmy o tym, że szczeniak nie robi tego złośliwie. Często zauważamy, że mały pies sika w domu podczas nieobecności właściciela. Nie jest to spowodowane jego złą wolą, czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi. Wyjście właściciela to ogromny stres dla większości małych psów. Nie zdziwmy się zatem, że pies nasika na podłogę, gdy wejdziemy sami do łazienki czy zamkniemy się w innym pokoju. Dla niego będzie to naturalna reakcja na sytuację stresującą.

Czego nie wolno robić podczas nauki czystości?


Nie oczekujmy, że szczeniak nauczy się w kilka dni czy tygodni. Owszem zdarzają się takie przypadki, jednak należą do rzadkości. Z reguły nauka czystości trwa kilka miesięcy. 6 – 8 miesięczny szczeniak przeważnie zna wszystkie zasady i potrafi załatwiać się na dworze. Jednak nawet i jemu czasem zdarzają się drobne wpadki.

Podczas nauki czystości nie warto stosować żadnych prymitywnych kar. Wielu ludzi uważa, że krzyk i tarzanie psiego nosa w odchodach jest skuteczną formą nauki. Nic bardziej mylnego. Przez takie zachowania stracimy tylko zaufanie w oczach szczeniaka i sprawimy, że szybko przestanie nam ufać. Zbyt silne upomnienia mogą też skutkować tym, że pies zacznie załatwiać swoje potrzeby w trudno dostępnych zakamarkach (np. za łóżkiem). W obawie przed karą stanie się nieufny i nadmiernie zlękniony.

Kolejnym często powtarzanym błędem jest karcenie szczeniaka dopiero po pewnym czasie. Jeśli wróciliśmy do domu i zastaliśmy mokrą kałuże to na skarcenie psa jest już stanowczo za późno. Upomnienia mają sens tylko wtedy, gdy szczeniak będzie przyłapany na gorącym uczynku. Pamiętajmy, że psy nie są w stanie skojarzyć związku pomiędzy tym co zdarzyło się w przeszłości (sikanie), a tym co dzieje się w obecnej chwili (karcenie). Nasz psiak nie domyśli się za co został ukarany, zatem owa metoda nie ma żadnego sensu.

Osobom uczącym szczeniaka czystości życzymy cierpliwości i szybkich efektów :)


Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK

i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.
Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!88 komentarzy:

 1. dobre porady, warto ten artykuł polecać każdemu kto kupił szczeniaka.
  dołożę swoje dwa grosze które kiedyś naskrobałem: nauka czystości szczeniaka chiuahua

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój półroczny Maltan załatwia się na matę,ale zdarza mu się załatwić swoje potrzeby w innym miejscu czy miejscach.Nie był uczony załatwiania na dworze bo ponoć nie można łączyć tych dwóch metod(mata wydała nam się wygodniejsza).Co powinnam robić jak postępować z nim by załatwiał się tylko na matę.Czy muszę go jednak uczyć wychodzenia na dwór i całkowicie rezygnować z maty.Boję się że jak całkiem usunę maty to kiedy zostaje sam w domu zacznie sikać gdzie popadnie.Proszę o rady😃


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli maty są dla Was wygodniejsze, to nie widzę powodu aby koniecznie z nich zrezygnować. Niektórzy właściciele małych psów preferują takie rozwiązanie i psiaki załatwiają się na mate przez całe swoje życie. I czasem trudno się temu dziwić, jeśli pies zostaje każdego dnia na długo sam w domu. Moim zdaniem można uczyć równolegle załatwiania się na matę i załatwiania się na dworze, o ile uzna się, że obie metody są do zaakceptowania w wieku dorosłym (tzn. jeśli nie chcecie całkowicie rezygnować z mat). Nauka załatwiania potrzeb na mate wygląda w sumie bardzo podobnie do tej przeprowadzanej na dworze - chwalimy za załatwienie się w dobrym miejscu, jeśli zauważymy, że piesek ma chęć na siku to zanosimy go na matę itd. A... i trzeba dobrze wymyć miejsca poza matą, w których pies nasikał. Sama mata może, a nawet powinna nosić zapach psiego moczu. To skłoni pieska aby ponownie oddawać mocz w tym, a nie w innym miejscu :)

   Usuń
  2. Bardzo przydatny wpis, wiem że został dodany już kilka lat temu, ale przydatny jest i będzie ;) Mam pytanie. Jak mogłabym nauczyć swojego psa załatwiania się na maty oraz na dworze? Jest taka możliwość? Mieszkam w bloku bez windy i ciężko jest za każdym razem znosić pieska na dół. Oczywiście liczę się z tym, wiem że trzeba ze szczeniakiem wychodzić na dwór 10 razy dziennie, ale najzwyczajniej w świecie nie zdążam zejść z kilku pięter na dół, piesek już załatwi swoje potrzeby "po drodze" ;) :( :(

   Usuń
  3. Wystarczy uczyć w domu na mate i nie zabierać jej na etapie dalszej nauki na dworze. Niektórzy decydują się na obecność maty w domu przez całe życie psiaka. Tak nawet jest łatwiej wszystkiego nauczyć :)

   Usuń
  4. Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

   Usuń
 4. A co zrobić, kiedy maltańczyk ma 3 lata (w sierpniu kończy 4) i musimy z nim wychodzić 5 razy dziennie, a to nawet nie wystarcza, bo sika w domu? Jesteśmy zmuszeni do trzymania maty w przedpokoju, bo czy z nią, czy bez niej, sika w tym pomieszczeniu. Jest to uciążliwe. Od szczeniaka był wyprowadzany na spacery, więc nie rozumiem, gdzie popełniliśmy błąd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dorosły pies powinien już wytrzymać przynajmniej kilka godzin. Może warto przebadać go pod względem pęcherza...

   Usuń
 5. Mój 5 miesięczny Kokos uczony jest wychodzenia na dwór za potrzebą ale zdarzają się mu wpadki podczas dnia jak i w nocy. Choć niekiedy po nocy jest sucho. Staram się wychodzić z nim tak często jak tylko mogę ale te wpadki są. Martwię się ok panele podłogowe bo pies właśnie tam ucieka a maty zostawia suche w strzepach. Pomóżcie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 5 miesięcy to jeszcze ten wiek, w którym wpadki mogą się zdarzać. Proponuje dokladnie odkażać panele, żeby całkowicie usunąć z nich zapach moczu. Jeśli chcesz, aby piesek załatwiał się wyłącznie na dworze, to lepiej zrezygnować z mat... wtedy szybciej załapie, że wolno wypróżniać się tylko na zewnątrz.

   Usuń
 6. mam może dziwne pytanie : ale kiedy zanosimy psa na mate i mówimy komendę? wtedy kiedy widzimy ze chce zrobić? czy jak widzimy ze robi - w trakcie? czy np. widzimy ze zrobiłi zanosimy go na matę i mówimy siku?
  chodzi np. oto ze pies narobił my mówimy siku -on kojarzyze to co zrobił to siku i dopiero wtedy zanosimy go na mate?? już sama niewiem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zawsze zanosiłam psa przed sikaniem, gdy widziałam, że szuka miejsca. Gdy stał na macie mówiłam komendę "siku" i powtarzałam, gdy już zaczął robić. W trakcie dodałam jeszcze słowną pochwałe, żeby wiedział że dobrze robi. Na koniec nagradzałam smakołykiem. W ten sposób psiaki szybko załapują o co chodzi.

   Usuń
  2. dziekuję za odpowiedz.. kiedy ten mój urwis załapie oco chodzi... ;)

   Usuń
 7. Moja suczka 4msc uczymy na dworze. Rano po nocy zrobi.siku na dworze,ale wchodzimy chwila moment i kupa gdzies juz zaraz jest. W dzien wychodzę,a ona zrobi siku w 2minuty po wejściu do domu. Cala noc wytrzyma bez siku. Jak mam ja nauczyc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może spróbować trochę wydłużyć spacery. I koniecznie dokładnie usunąć z podłóg zapach moczu (woda z octem powinna być skuteczna).

   Usuń
 8. Nasza suczka ma obecnie 4 mce. Czy można ją o tej porze roku uczyć czystości na dworze. Czy nie jest za zimno?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto uczyć jak najwcześniej. Mylę, że 4 miesiące to i tak niezbyt wcześnie. Suczka musi wychodzić na zewnątrz żeby się socjalizować. Na wszelki wypadek można jej kupić jakieś ciepłe ubranko.

   Usuń
 9. Wcześniej, ze względu na szczepienia nie mogła wychodzić na spacer. Ubranko już ma :-) Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam.Niko (10 miesięcy) od jakiegoś czasu wkrada się do sypialni mojej lub moich dzieci i sika na łóżka.Nigdzie indziej tylko tam.Wcześniej mu się to nie zdarzało.Nie mam pojęcia w czym jest problem bo potrafi ładne prosić jak chce wyjść na dwór.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może to sprawka hormonów - 10 miesięcy to dla psiaka dość trudny wiek. Warto go dobrze pilnować i zamykać przed nim drzwi do sypialni, aby nie utrwalić zachowania. Dodatkowo powrócić do nauki załatwiania potrzeb na dworze (smaczek za każde pożądane zachowanie).

   Usuń
 11. Mam pytanie odnośnie zostawania pieska w domu, wiem ze piesek szczeniak 5 miesiecy nie wytrzyma przez 8h i trzeba.zostawic mate Ale czy dorosły pies jest tyle w stanie wytrzymać ? Jest to zdrowe dla pęcherza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dorosły pies spokojnie wytrzyma 8 godzin. Niektórzy uważają to za normalne, inni zostawiają w domu matę. Oba rozwiązania maja swoje plusy i minusy, także trzeba wybrać samemu :)

   Usuń
 12. Dziękuję za odpowiedź.Bede go obserwowała i zobaczymy.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. W którym miesiącu następuje regulacja załatwiania do tych przysłowiowych 3 x dziennie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnego pieska, trybu odżywiania itp. Moje psiaki są już dorosłe, ale i tak wychodzą na zewnątrz co 2 - 3 godziny. Ale myślę, że takie uregulowanie fizjologii powinno nastąpić około 9 - 12 miesiąca - wtedy psiaki przestają już rosnąć i cały organizm się normuje.

   Usuń
 14. Moja Roxi ma ponad 4 miesiące i doskonale sobie radzi z trzymaniem potrzeb podczas mojej nieobecności nawet do 9 godzin, jednak kiedy jestem w domu załatwia się domu kiedy tylko ma ochotę. Zastanawiam się skąd u niej takie zachowanie. Uczę ją czystości więc nie mam żadnej maty a spacery odbywają się co 2-3 godzinki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc nie wiem, co mogę doradzić. Może mała chce zwrócić na siebie uwagę i zwyczajnie nie wie, że coś źle robić. Myślę, że warto ją konsekwentnie uczyć załatwiania się na dworze i chwalenia smaczkami za dobre zachowania. Sunia jest jeszcze malutka i pewnie za jakiś czas już załapie o co chodzi i jak wołać do wyjścia na dwór.

   Usuń
 15. Dziękuję bardzo, w takim razie nie pozostaje mi nic innego jak tylko czekać aż psinka załapie :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Proszę o pomoc. Mam rocznego maltańczyka. Od pół roku załatwiał się ładnie na dworze, wychodzimy z nim co 3-4 godziny. Nie zdarzały mu się żadne wpadki w domu. Od kilku dni ok 1h po ostatnim wieczornym spacerze pies sika w domu. Co się może dziać? Dlaczego tak robi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno ocenić to na odległość. Jeśli ostatnio nic się w domu nie zmieniło to może pies może zaczął znaczyć teren lub może ma przeziębiony pęcherz. Najlepiej będzie umyć obsikane miejsca wodą z octem, aby wyeliminować zapach. Jeśli to nie pomoże to radziłabym skonsultować się z weterynarzem.

   Usuń
 17. Mój pies sika trochę na matę i trochę na podłogę i niewiem jak zrobił żeby sikał na środku maty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwiększyć rozmiar maty lub położyć pod nią jakiś większy kawałek wykładziny pcv.

   Usuń
 18. Mój pies sika trochę na matę i trochę na podłogę a chciałbym żeby sikał na środku

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam, potrzebuje porady, moj 3 miesieczny maltanczyk do tej pory ladnie sikał na matę ale od tygodnia zaczął załatwiać swoje potrzeby gdzie popadnie. Karce go za kazdym razem jak go zlapie ze nie sika na mate ale nie dziala i nie wiem co robic?

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam. Karcenie (szczególnie tak delikatnego psa jak maltańczyk) nie jest zbyt skuteczną metodą i często przynosi skutek odwrotny do zamierzonego - pies zaczyna sikać w zakamarkach, byle dalej od oczu właściciela.
  Najskuteczniejszym sposobem jest nagradzanie za każde, nawet najmniejsze pozytywne zachowanie. Dodatkowo warto wprowadzić komendę "siku". Trzeba też dobrze umyć podłogi, aby pozbyć się z nich zapachu moczu. I przede wszystkim - dużo dużo cierpliwości. 3 miesięczny pies to jeszcze maleństwo, takie małe psie dziecko, nauka czystości potrwa jeszcze kilka kolejnych miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 21. Excellet blog right here! Also your site sso mmuch up fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your associate link in your host?

  I wish my website loaded up as fast as yours lol

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam, mam 3 miesięczną suczkę maltankę, jest pewien problem ponieważ maleńka nie chce nauczyć się robić siku na matę, kupę robi bardzo ładnie tylko ma matę i tylko w jednym miejscu ale siku robi tam gdzie stoi tam robi. Przenosimy ją z mężem na maty myjemy podłogę wodą z octem ale odwrócimy się a ona zrobi siku za plecami i skacze i czeka na nagrodę. Może coś robimy źle, proszę o pomoc. P.s. wiem że te pieski są bardzo mądre i szybko się uczą ponieważ nasza sunia umie robić daj łapę czy siad

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. 3 miesięczne maleństwo jest jeszcze bardzo młode, czasem nawet nie do końca potrafi zatrzymać sikanie i robi natychmiast, gdy poczuje taką potrzebę. Czeka Was jeszcze trochę nauki, ale mała za jakiś czas załapie co i jak. Proszę uzbroić się w cierpliwość, chwalić za dobre zachowanie, ignorować niepowodzenia (nie karcić) i za jakiś czas maleństwo załapie o co chodzi.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedź,będę cierpliwie czekać na rezultaty. Pozdrawiam

   Usuń
 23. Wigan
  Dopiero co odebrałam 8 tygodniowa maltanke. Spodziewałam się, że początki będą trudne. W hodowli nie była uczona siusiac na mate i wyobrażam sobie, że szczeniaki robiły siusiu w kojcu. Ale teraz po tym jak w ciągu 8h zrobiła siusiu ze 30 razy, w tym dwa na posłanie to zastanawiam się co powinnam zrobić. Wczoraj miala pierwsza wizyte u weterynarza i jest zdrowa. Za udane siusianie na mate dostaje pochwałę tylko bo smakołyki jej nie interesują.Jest to mój pierwszy piesek i brakuje mi doświadczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. 8 tygodniowy maltuś to jeszcze maleństwo, nic dziwnego w tym, że siusia tak często. Trzeba regularnie chwalić za dobre zachowanie, wskazywać miejsce do załatwiania potrzeb i po pewnym czasie piesek załapie o co chodzi. Tylko trzeba być cierpliwym, pełna nauka potrwa pewnie z kilka miesięcy.

   Usuń
 24. Dziekuje za odpowiedz.
  Tak ja to wszystko wiem a jednak zaskoczyla mnie częstotliwość. Sunia siusia na mate kiedy ją tam postawię. Na noc jest zamykana w klatce i tu kolejny problem. Pomimo że przeczytałam już wiele rad to jakoś zachowanie mojej Luny odbiega od tych w opisach. Piszczy bardzo głośno i próbuje już szczekac, nawet przez godzinę bez przerwy więc nie mam szansy do niej podejść bo nie ma chwil spokoju. Spałam w salonie by nie czuła się samotna ale niewiele to dało. Staram się być cierpliwa i nie reaguje na wołania ale co w takim razie mam robić?
  I jeszcze mam jedno pytanie, czy mogłabym ją juz delikatnie wykapac? Po tym jak zdarza jej się siedzieć we własnych siuskach mam ochotę to zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie sunia nie była uczona przebywać w klatce. Dla niej to wielki szok. Klatkowanie należy wprowadzać stopniowo i budować w psie pozytywne skojarzenia z tym miejscem. Na początku powinno to być miejsce azylu z którego mała może wejść i wyjść. Powinny tam na nią czekać smaczki i zabawki. Zamykanie klatki następuje dopiero po pełnym oswojeniu psiaka z tym miejscem i to też - na początku zamykamy dosłownie na chwilę, a później na coraz dłuższy czas - to jest prawidłowy scenariusz wprowadzania klatki, ale osobiście nigdy tego nie praktykowałam i nie zamykałam psiaków. Moje maluchy spały zawsze na kocyku przy łóżku.
   Jeśli chodzi o kąpiel, to pierwszą całościowe moczenie warto wykonać dopiero po ostatnim szczepieniu. Ale teraz nic nie stoi na przeszkodzie aby delikatnie podmyć same łapki czy pupę. Proszę tylko powoli oswoić maleństwo z wodą - odpowiednia nauka kąpieli zaowocuje w przyszłości tym, że Luna nie będzie bała się pielęgnacji i nie będzie próbowała uciekać :)

   Usuń
 25. Szykujemy się na powitanie 8 tygodniowego szczeniaczka - pani blog jest bardzo pomocny :) Interesuje mnie czy takie maleństwo można zostawić samo na 8 godzin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku warto dać psiakowi chociaż wspólnie spędzony weekend, żeby maluch przyzwyczaił się do nowego miejsca. Później dobrze jest zostawić malucha w bezpiecznym miejscu, zmęczyć przed wyjściem, zostawić zabawki i wyjść jak gdyby nigdy nic się nie stało. Piesek pewnie będzie tęsknił, ale z biegiem czasu nauczy się, że takie rozstania są normalną częścią dnia.

   Usuń
  2. Dzięki wielkie :) chyba my bardziej będziemy przeżywać rozstanie

   Usuń
 26. Witam moj maltanczyk ma 3 miesiace jest z nami 3 tyg i przez 2 tyg sikal i robil kupe gdzie chciał niemogl wychodzic na dwor wiec myslalam ze tak trzeba , teraz od tyg ma porozkladane reczniki tam gdzie sie zaltwia chodz i tak nie zalatwia sie nanie , od 3 dni wychodzi na dwor . Jak mogę zaczac go uczyc by zalatwial sie na dworze dluga smycz by nie chodzic za nim krok w krok .Jak do tego podejsc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Piesek powinien wynieść podstawy z hodowli, najprawdopodobniej nie był uczony zasad czystości. Najlepiej zastąpić ręczniki podkładami higienicznymi. Piesek najchętniej sika tam, gdzie czuje zapach moczu. Dlatego trzeba bardzo dokładnie umyć podłogi. Dobrze sprawdza się woda z octem. Co do nauki czystości na dworze - warto wyprowadzać psiaka po każdym śnie, intensywnej zabawie i jedzeniu. Gdy tylko załatwi swoje potrzeby - radośnie pochwalić i dać przysmak. Za jakiś czas maltuś załapie co i jak. Smycz może być dłuższa.

   Usuń
 27. Moja 8 miesięczna maltanka jeszcze sika w domu, kiedy jestem w pracy (ok 9 godzin). Fakt że caly czas w jednym miejscu i tylko raz, ale jednak sika. I druga sprawa to nie przesypia nocy bez wyjścia na podwórko. Szczerze to jestem juz mega zmęczona i nie wiem jak mam podejść do tematu. Co robię źle?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 8 miesięcy to jeszcze taki wiek, że wpadki mogą się zdarzyć. Może warto przemyśleć kwestie zostawiania maty chłonnej żeby tam załatwiała swoje potrzeby? W kwestii sikania w nocy to warto jak najbardziej opóźnić godzinę ostatniego wyjścia. Myślę, że jeszcze trochę i sytuacja powinna się poprawić bo mała będzie już dorastać.

   Usuń
  2. Właśnie nie chcę żeby już do końca życia zalatwiała się na macie. A boję się że jak zabiorę matę to sytuacja się powtórzy. Co do wieczornego wyjścia to ostatni raz wychodzę z nią między 22.30 a 23.30. I budzi miedzy 3-4. Ok. 5h wytrzymuje. Teraz dostała cieczkę i budzi 2x w nocy 😞. Możliwe że to przez cieczkę częściej chce sikać?

   Usuń
  3. Tak, bardzo możliwe. Podczas cieczki suczki zazwyczaj więcej piją i znacznie częściej sikają. Kilka dni po zakończeniu cieczki będzie już lepiej.

   Usuń
 28. Witam. Mam 13 tygodniowego maltańczyka od dwóch dni wychodzimy na dwór ( wcześniej nie mogliśmy z powodu kwarantanny) i tu się zaczyna problem .Po 5/10 minutach piesek zaczyna sie trząść i piszczeć o siusiu i kupce nawet nie ma mowy ... W domku załatwia sie w jednym miejscu na matce ...ale co zrobić aby załapał że swoje potrzeby może również załatwić na spacerku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Teraz jest tak paskudna pogoda, że nauka czystości na dworze może być trudna. Może warto kupić jakieś ubranko na zimę? Na początku maleństwo będzie protestować, ale dzięki temu będzie można nieco wydłużyć czas na dworze, bez obawy, że szczeniaczek się przeziębi.

   Usuń
  2. .... warto wyprowadzać malucha bezpośrednio po każdym spaniu, jedzeniu i intensywnej zabawie. Jak tylko załatwi się na dworze gorąco go przy tym chwalimy i nagradzamy jakimś dobrym smaczkiem oraz głaskaniem. Maluch szybko pojmie, że załatwianie się na dworze=korzyść.

   Usuń
 29. Witam. Mam 15 tygodniowego maltanczyka od tygodnia zaczol zalatwiac swoje potrzeby gdzie chce mimo ze wczesniej robil siusiu I kupke w jednym miejscu na matce I nawet na dworzu wie co ma robic... A tu taka zmiana ...czym moze byc to spowodowane?dziekuje za odp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno powiedzieć co mogło spowodować taką zmianę. Teraz warto dokładnie umyć całe podłogi aby piesek nie wyczuwał tam moczu. Dobrze sprawdzi się woda z octem, która zneutralizuje zapach. W drugiej kolejności warto wrócić do nauki czystości. Może dobrze byłoby już wyeliminować matę i uczyć psiaka wyłącznie załatwiania się na dworze. 15 tygodni to dobry czas na taką naukę.

   Usuń
 30. Witam
  Jestem posiadaczem Bałtroczyka pieska. W tej chwili ma około 9 tyg. Problem polega na tym że jak zrobi kupę to ja zjada. Nie zawsze bo kiedy jestem w domu to wtedy tego nie zrobi. Czy to jest co niepokojącego jak to tego oduczyć. Bardzo dziękuję za pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto podawać żwacze wołowe, a jeśli to nie pomoże, wówczas zmienić karmę. Po pewnym czasie powinno pomóc.

   Usuń
 31. My mamy 5miesiecznego wyzla wejmarskiego. Jak jesteśmy w domu pies zalatwia sie na dworze. Natomiast jak idziemy do pracy zostawiamy mu mate na ktora sie zalatwia. Moje pytanie kiedy i jak zaczac oduczac psa sikania na mate. Pracujemy 8h wiec tyle musialby wytrzymac. Mamy tez drugiego shih tzu 7letnie i wytrzymuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem już teraz można zacząć. Poprostu dokładnie umyć podłogi, usunąć matę, wyprowadzać regularnie w miarę możliwości i intensywnie nagradzać przy zalatwieniu się na dworze.

   Usuń
 32. Witam,mam 8 miesięcznego Maltanczyka suka potrafi zgłosić swoje potrzeby,wychodzi na dwór tam również się załatwia A i tak jak wyjdę z domu to pies musi zrobić siku bądź kupę. Czasami brakuje sił i cierpliwości.W nocy też czasem zdarza jej sie załatwić.Mamy ją 6 miesięcy co dalej robić bo pomysłów brak 😣

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Myślę, że to może być kwestia samotności. Maltuś pewnie robi tak ze strachu i nerwów. Warto popracować nad zostawaniem samemu w domu. Jeśli to się nie uda to pozostaje wprowadzenie maty na czas, w którym psiak pozostaje sam.

   Usuń
 33. Mój ciągle sika a ma 6 lat

  OdpowiedzUsuń
 34. witam, mój maltańczyk za tydzień kończy 6 miesięcy, bardzo ładnie załatwiał swoje potrzeby na dworze, ewentualnie zdarzało mu się w domu, ale na podkładzie. Od jakiś 2 tygodni powrócił problem załatwiania potrzeb w przypadkowych miejscach, a podkład po powrocie do domu jest rozszarpany i zjedzony. Co można zrobić w takiej sytuacji? Dodam, że bardzo ładnie zostaje w domu jak wychodzimy do pracy i wiem od sąsiadów, że nie szczeka i nie piszczy. Zajmuje się przekąską lub zabawką.
  OLA :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Pewnie psiak znalazł sobie z maty nową zabawkę :) Warto przykleić podkład z każdej strony taśmą bezbarwną. Ja przyklejałam go do dużego kawałka wykładziny. Można też spróbować do podłogi, ale pewnie zostaną ślady.

   Usuń
 35. Witam mój maltas ma już prawie 4 miesiące, aczkolwiek mieszka ze mną od miesiąca i od początku staram się go uczyć załatwiać na polu. Jak widzę, że kręci się koło maty to biorę go szybko na zewnątrz i gdy się załatwi dostaje nagrodę i oczywiście chwale go słownie. Niestety siku robi gdzie mu się podoba, oczywiście robi też na mate ale często robi na samym kraju maty i wtedy jest też na panelach,gdy jest w kuchni robi w kuchni i mówie mu ze nie wolno itp ale nic nie działa, potrafi również wrócić z pola i załatwić się w domu i znów idzie na zewnątrz. Raz była sytuacja, że wieczorem stał przy drzwiach i zaczął szczekac i faktycznie załatwil się na polu, ale niestety to była jednorazowa sytuacja. Bardzo się staram go nauczyć, ale sama już nie wiem co mam robić więc proszę o jakieś rady,dodam równiez, że rzadko się załatwia w nocy raczej wytrzymuje do rana, aczkolwiek wpadki się zdarzają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. 4 miesięczny psiak to jeszcze maluszek, na naukę potrzebuje znacznie więcej czasu. Warto kontynuować naukę, a dodatkowo co jakiś czas myc podłogę wodą z octem - wywabi zapach moczu i piesek będzie już mniej chętniej załatwiał się w tych miejscach.
   Można też wynieść jedną, lekko zasikaną matę na zewnątrz domu, wtedy jest szansa, że psiak szybciej załapie, gdzie należy załatwiać swoje potrzeby. Dodatkowo - w domu pod mate można podłożyć znacznie większy kawałek wykładziny PCV, w ten sposób psiak nie obsika paneli nawet wtedy, gdy źle wceluje na mate :)

   Usuń
 36. Witam. Mam 9 miesięcznego Maltańczyka... Od dwóch dni zaczol zalatwiać sie w domku, nigdy wcześniej tego nie robił .. ostatnio zaczoł często wychodzi c jemu pisiorek ....nie wiem jak to nazwać... Co to może znaczyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Teraz buzują w nim hormony. Może to załatwianie się w domu to forma oznaczania terenu...

   Usuń
 37. Witam. Mam 2 piesków, pierwszy ma1 rok, drugi w naszym domu jest od 4 miesięcy i jest 3 letni. Młodszy podsikuje gdzie się da, nogi od kanapy, położona torba, jakiś zakamarek, albo coś się postawi nawet torbę z zakupami. Starszy też widzę że go naśladuje. Nie mam siły jak postępować.???? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Wydaje mi się, że tutaj wchodzi w grę znaczenie terenu. Szczególnie rocznym psiaku buzują teraz hormony, więc takie zachowanie jest dla niego naturalne. Mycie obsikanych miejsc pewnie niewiele pomoże. Radziłabym skontaktować się z behawiorystą, który pomoże w wypracowaniu odpowiedniej drogi. Innym sposobem byłaby kastracja, ale ona nie daje 100 procentowej pewności tego, że psiaki przestaną znaczyć teren.

   Usuń
 38. Witam. Drugi dzień mam 8 tygodniowego psiaka, który podobno w hodowli był uczony czystości tydzień przed kupieniem ale chyba mat nie kojarzy. Problem jest taki, że zanosząc go na matę kładzie się na niej, podaje komendę "siku". Po pewnym czasie siusia byle gdzie. Obserwuje go i widze, że potrzebuje po każdej dłuższej drzemce. Rozłozyłam tez maty w pokoju, w którym się załatwia. Noc była dla mnie obiecująca, bo dwa razy załatwił się na matę i dostał pochwałę. Zamówiłam też maty pachnące trwą. Nie wiem czy mogę zrobić cos jeszcze? Czy po prostu uzbroić się w cierpliwość? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. U takiego maleństwa to całkowicie normalne zachowanie. Zdziwiłabym się, gdyby 8 tygodniowy szczeniak trafiał bezbłędnie na matę. Dużo cierpliwości i konsekwencji, a maluch załapie co i jak :)

   Usuń
 39. Witam.mam 8 miesięczną sunię pomeranian.wychodze z nią co 4,5 godzin na dwór i ładnie się załatwia.problem jedynie rano zawsze jest kupka..na macie.karmie ją 2 razy dziennie.czy mogę dawać jej kolację ca 18.00 wieczorny spacer 21.00 i zobaczyć czy będzie rano kupka.wychodze z nią ca 9.00.czy nie jest za długa przerwa w jedzeniu?dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. Ja spróbowałabym jak najbardziej opóźnić kolację powiedzmy do godziny 20. Jeśli to nie pomoże to przyspieszyć poranny spacer, ale pewnie mała załatwia swoje potrzeby bardzo rano, więc to średnio wykonalne. Przy karmieniu dwa razy dziennie większe przerwy pomiędzy śniadaniem i kolacją nie będą stanowić żadnego problemu. Trzeba próbować i ustawić wszytko tak, żeby sunia wytrzymywała do rana i mogła spokojnie przespać noc.

   Usuń
 40. Witam. Od niedzieli jest z nami mały piesek, który dziś kończy 8 tygodni. Od początku pięknie załatwiał się na maty (nauczony w hodowli), które porozkladalam w całym domu, po jednej lub dwie w każdym pomieszczeniu. Piesek od razu załatwiał się tam, za co był chwalony słownie i głaskany oraz używaliśmy komendy siku. Wczoraj jednak coś się zmieniło. Zaczął siekać gdzie popadnie. Oczywiście wszystko wycieramy woda z octem i osuszamy ręcznikiem papierowym. Pierwszy raz, jak zauważyłam został skarcony i kolejne razy też. Kiedy trafia w matę nadal chwalimy. Smaczków jeszcze nie podawaliśmy w nagrodę. Dodam, że kupa jest zawsze na macie lub chociaż na krawędzi. Co się stało, że nagle taka zmiana? Za mocno go zganilismy i się wystraszył? Czegoś się boi? Kupa i siku wyglądaj ok. Bawi się ładnie, przesypia prawie całe noce i nie płacze. Co robimy nie tak? Za dużo tych mat czy o co chodzi? Proszę o pomoc. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam. 8 tygodniowy szczeniak to jeszcze maleństwo. Często sika tam, gdzie nagle mu się zachce i to w tym wieku całkowicie normalne. Zamiast karcenia lepiej wprowadzić jakieś atrakcyjne smaczki (mogą to być nawet granulki karmy). Jeśli piesek będzie karcony w tak młodym wieku, to zwyczajnie zacznie sikać ze strachu za łóżko czy w miejscach, których nie widzą domownicy. Ponadto będzie miał problemy z nawiązaniem więzi, bo przecież dopiero poznaje nowy dla niego świat. Na początek dobrze jest ograniczyć mu przestrzeń życiową. Niech chodzi po jednym, dwóch pomieszczeniach w których są domownicy. W momencie załatwiania się na matę warto pochwalić słownie i dać smaczka. Do tego wprowadzić komendę np. "siku" co ułatwi późniejszą naukę załatwiania się na dworze. Ponadto proszę uzbroić się w cierpliwość. Nauka czystości trwa kilka miesięcy, a wpadki z kupą czy z sikaniem zdarzą się jeszcze nie raz. To absolutnie normalne :)

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Nasze mieszkanko jest malutkie ok 47 M2, piesek przebywa głównie w salonie i kuchni oraz sypialni, bo wtedy przenosimy mu posłanie i śpi obok nas :) maty rozłożyliśmy właśnie w tych pomieszczeniach, w miejscach wydawało się, newralgicznych, przy miskach, przy legowisku i blisko miejsc zabawy. Nie ma dywanów. Właśnie podałam pierwsze smaczki w nagrodę, a on chodzi i szuka jeszcze :)) mam nadzieję, że za jakiś czas zrozumie, że mu się opłaca sikanie na maty. Dziękuję za pomoc!

   Usuń
 41. Od tygodnia mam 8tygodniową maltusię. Pięknie robi siku na matę, chociaż pierwsze 3 dni ze stresu w nocy załatwiał się byle gdzie. Teraz nie na takiego problemu. Za to kupę robi gdzie popadnie. Nie wiem co robić? Próbowałam ja odstawić na matę gdy tylko widziałam że na zamiar się wypróżnić. Ale ona uciekała przetrzymywała i załatwiała się dopiero po pewnym czasie. Nie chce jej stresować, ale fajnie byłoby nie sprzątać kupeczek z parkietu :( jakieś porady?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to jeszcze maleństwo, jeszcze minie trochę czasu zanim wszystko załapie. Pozostaje nagradzać za dobre zachowanie, nauczyć komendy "siku" i myć podłogi wodą z octem, żeby nie zostały na nim ślady odchodów.

   Usuń
 42. Jakie smakołyki mogę podawać trzy miesięcznemu maltańczykowi. Chodzi mi o nagrody za posłuszeństwo za sikanie na polu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mogą być np. granulki karmy, którą codziennie zjada lub przysmaki orijen.

   Usuń
 43. Po kwarantannie szczepiennej chcę nauczyć maltańczyka robienia siku na dworze. W weekendy mogę poświęcić mu cały mój czas na to ale problem pojawia się w tygodniu z pracą. Maltańczyk nie wytrzyma 8h bez wysiusiania się w domu. Czy zostawianie maty tylko na czas nieobecności w domu nauczy go czystości na dworze jeśli potem będzie zabierana gdy już będę w domu i będzie można cały czas z nim wychodzić? Czy lepiej nie zostawiać już mat w domu podczas nieobecności?
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że lepiej zostawić matę na czas nieobecności. W przeciwnym wypadku piesek nauczy się sikania na podłogi, a z tym już trudniej będzie walczyć. Mały szczeniak z pewnością nie wytrzyma przecież 8 godzin bez wypróżniania.

   Usuń

art