ETYKIETY

poniedziałek, 28 września 2015

Czym karmić psa, żeby zadbać o jego zdrowie?

Czworonogi mogą być karmione na wiele sposobów. W ofertach handlowych znajdziemy dziesiątki (o ile nie setki) gotowych karm – a każdy producent twierdzi, że to właśnie jego produkt jest najlepszy. Do wyboru mamy karmy suche oraz karmy mokre. Możemy też samodzielnie komponować posiłki, gotować je, lub stosować dietę BARF. I tu pojawia się pytanie, który sposób karmienia będzie najlepszy dla naszego psa?
karma dla psa


Karmy suche


Cieszą się największą popularnością. Są łatwo dostępne, nie wymagają zbyt dużego zaangażowania, ani czasochłonnego przygotowania posiłków. W ofertach producentów znajdziemy wiele godnych polecenia karm. Niektóre z nich zaspokoją wszystkie potrzeby żywieniowe czworonogów. Niestety „dobra karma” nie oznacza „tania”. Główny składnik tańszych produktów to zboża – które nie są należycie trawione przez psi organizm. Żywienie najtańszymi karmami wywołuje niedobory w psim organizmie i z pewnością nie jest dla niego zdrowe. Czasem spotykamy się ze stwierdzeniem „ta karma smakuje mojemu psu, wiec jest dobra”. Nic bardziej mylnego. Większość ludzi też lubi Fast-foody, ale takie posiłki są dla nas zdrowe? Warto wiedzieć, że w składzie niektórych karm znajdziemy polepszacze smaku (niektórzy sugerują nawet dodawanie substancji uzależniających). Nic zatem dziwnego, że psiak chętnie zjada tanią karmę, nafaszerowaną polepszaczami, zbożem i składnikami niewiadomego pochodzenia.




Zatem jak wybrać dobrą suchą karmę? Dobra karma to taka, która zawiera przynajmniej 20 % mięsa (najlepiej w postaci mączki mięsnej). Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować skład karmy, Mięso powinno znajdować się na samym początku listy. Więcej o tym, jak czytać skład karm znajdziecie tutaj

Uwagi – suche karmy są bardzo kaloryczne (średnio 380 kcal w 100 g produktu). Warto je dawkować zgodnie z zaleceniami producenta. Podawanie zbyt dużych porcji może się przyczynić do zwiększenia wagi psa (a w konsekwencji do otyłości).
Unikajmy też karm rozsypywanych z dużych worków. Co prawda mogą być nieco tańsze, jednak pozostawione w otwartych opakowaniach szybko ulegają zwietrzeniu.

Minusy suchych karm – w wielu suchych karmach znajdują się konserwanty i sztuczne barwniki. Skład niektórych produktów jest tworzony w sposób niejasny, co często utrudnia nam wybór.

Karmy mokre



To rozwiązanie dla właścicieli bardziej wybrednych czworonogów. Karmy mokre posiadają przyjemny zapach i konsystencje, która zachęca psy do jedzenia. Niektóre mokre karmy mają świetny skład, jednak ich cena w poróżnianiu z produktami suchymi jest nieco wyższa.

Uwagi: około 20 % karmy mokrej stanowi woda. Oznacza to, że porcje jedzenia powinny być nieco większe niż w przypadku karm suchych. Warto stosować się do zaleceń podanych przez producenta i nie przekarmiać psa.

Minusy mokrej karmy – miękka konsystencja karmy nie oczyszcza psich zębów, co może powodować osadzanie się kamienia nazębnego.

dieta barf

BARF


iologicznie odpowiednie surowe jedzenie. Dieta najbliższa naturalnemu żywieniu wilków. Wymaga od właściciela zgłębienia wiedzy dotyczących składników pokarmowych i suplementów diety. Umiejętnie stosowana przynosi bardzo dobre efekty. Właściciel sam wybiera surowe produkty, a co za tym idzie w pełni kontroluje jakość psich posiłków. Dzięki stosowaniu diety BARF unikamy niekorzystnych dodatków, barwników i substancji chemicznych, które znajdują się w gotowych karmach.

Uwagi: Głównym składnikiem diety BARF jest surowe mięso, podroby oraz kości (obejmujące do 80 % psiej diety). Pozostałe 20 % to surowe warzywa i owoce (podawane w postaci rozdrobnionej papki). Skomponowanie zbilansowanego posiłku nie jest jednak takie proste. Dlatego tajniki diety BARF zostaną opisane w osobnym poście.

Minusy diety BARF – początki mogą być dla właściciela dość trudne, a przygotowanie posiłków czasochłonne.

Jedzenie gotowane



Na początku zaznaczmy, że nie chodzi tu o resztki ze stołu. Gotowane jedzenie dla psów nie może zawierać soli, pieprzu, kostek rosołowych ani innych powszechnie stosowanych przypraw.
Posiłki komponujemy z 1/2 mięsa, 1/4 wypełniacza (np. kasza, makaron, ryż), 1/4 warzyw lub owoców. Wielkość porcji powinna być uzależniona od wielkości psa, jego wieku, a także aktywności fizycznej. Ciekawym (w naszym przekonaniu niezbędnym) dodatkiem do posiłków mogą być oleje (np. z łososia), które dostarczają kwasów omega 3 i omega 6.



Uwagi: psom nigdy nie podajemy gotowanych kości. To podstawa, o której trzeba zawsze pamiętać.

Minusy jedzenia gotowanego – posiłki poddane obróbce termicznej tracą dużo witamin i wartości odżywczych. Zbilansowanie pełnowartościowego, gotowanego posiłku jest bardzo trudne (znacznie trudniejsze niż przy diecie BARF). Jeśli zdecydujecie się na tą formę żywienia, pamiętajcie o regularnych badaniach weterynaryjnych i odpowiedniej suplementacji.


A Wy czym karmicie swoje psy?


Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK

i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.




Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!


195 komentarzy:

  1. Witam. Za parę dni powiększy się nasza rodzina o małego 8 tyg maltańczyka. Na najbliższe dni w nowym miejscu piesek dostanie karmę taką jaką jadł do tej pory a później chcielibyśmy wybrać jak najlepszą karmę dla szczeniaczka nie zważając na cenę. Proszę o polecenie konkretnych 3 produktów odpowiednich dla takiego małego szczeniaczka. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :) Na początku (przez około miesiąc) warto karmić psiaka karmą, którą dostawał w hodowli. Po zakończeniu cyklu szczepień i oswojeniu się psiaka w nowym miejscu można już zmienić posiłki na inne. U maltańczyków świetnie sprawdza się Brit care puppy (wersja z jagnięciną lub rybami) lub karma taste of the wild pacific stream puppy. Ciekawy skład ma również karma Simpsons Premium Sensitive Puppy

      Usuń
    2. Mam czteromiesięcznego maltańczyka(od miesiąca).Dostałam z hodowli karmę Royal Canin Mini Starter Mother&Babydog.Myślę że powinnam już dawac mu inną karmę.Proszę mi polecić karmę odpowiednią dla mojego pieska.Dziękuję.

      Usuń
    3. Mam jeszcze jedno pytanie czy można podawać psu w ciągu dnia karmę mokrą i suchą?

      Usuń
    4. Na początek polecam Brit Care Grain-Free Puppy Salmon&Potato. Trzeba tylko pamiętać, aby nową karmę wprowadzać stopniowo przez okres ok. tygodnia. Lepiej nie mieszać karm mokrych i suchych tylko wybrać jeden sposób żywienia. W ten sposób piesek otrzyma odpowiednią dawkę witamin oraz minerałów potrzebnych do prawidłowego rozwoju :)

      Usuń
  2. Mam pytanie,czy moge podawac mojemu 4 miesiecznemu maltanczynkowi karme "Royal Canin small dogs Junior"?Jesli nie to jaka polecacie,i czy znacie jakas dobra a dosc tania karme?
    Dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proponuje Brit Care Grain-Free Puppy Salmon&Potato :)

      Usuń
  3. Bardzo proszę o radę, moja Lili ma 7tyg i trochę się martwię bo mam wrażenie że ona mało je . podobno powinna zjadać ok 50gr , ale to tak dużo a ona jest taka kruszynka,nie wiem jak ja zachęcić .kupki robi normalne jest wesoła i bawi się chętnie.nie wiem czy ta miseczka powinna stać czy ja zabierać .bo jak nasypie jej karmę to podejdzie zje kilka chrupek i odchodzi . poradzicie proszę co robić.dziekuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja podawałabym miseczkę kilka razy dziennie o stałych porach. Piesek nie zrobi sobie sam krzywdy i wie ile jedzenia mu potrzeba. Jeśli nie zjada wszystkiego ale ma chęć do zabawy i jest radosny to wszystko jest w porządku. W przyszłości można też pomyśleć o zmianie karmy. Może inny smak będzie jej bardziej pasował.

      Usuń
  4. Dziękuję bardzo za pomoc, zastanawiam się co wybrać jeżeli chodzi o karmę bo teraz je royala startera taki dostałam od hodowcy ,ja kupiłam za waszą radą brit a z jagnięcina ale ta karma ma takie duże chrupki ,jak moczę to nie bardzo chce jeść mieszam dwie karmy żeby ją przestawić .Nie bardzo wiem jak sprawdzić który rodzaj karmy jej zasmakuje . opakowania są dość duże i zamknięte więc nie widać wielkości chrupek . Jak podaje jej chrupek na ręku to zjada i total i Brita a z miseczki nie chce. Mam jeszcze jedno pytanie jeśli mogę prosić o pomoc . moja sunia poznając nasz dom bardzo interesuje się firankami,nie bardzo wiem jak ją zniechęcić bo nie chciałabym ich zdejmować . Rada z cytryną na meble działa ale firanki sokiem z cytryny będzie ciężko 😄 . może macie jakieś pomysły. Z góry dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ta karma Brit na pewno jest dla małych ras? Bo wersja, p której pisałam (Brit Care Grain-Free Puppy Salmon&Potato) powinna mieć małe granulki, z którymi poradzi sobie nawet 6 tygodniowy maluch. Ogólnie przestawianiem psów z royala często jest problem. Trzeba dać małej jeszcze trochę czasu, może przekona się do jedzonka. Można też podawać karmę z ręki jako nagrodę za sztuczki, dobre zachowanie itp.- wtedy chętniej zje całą porcję.
      A co do firanek - to ja po prostu podpinałam je trochę do góry agrafkami. Wystarczy tylko trochę, aby firanka kończyła się powyżej wysokości głowy psa. Wtedy przestanie zwracać na nią uwagę... po pewnym czasie zainteresowanie firankami mija i można przywrócić ich naturalną długość :)

      Usuń
  5. witam mam maltańczyka który ma 3,5 miesiaca podaje mu karme brit care i wszystko jest okej chodzi mi o to jak odmierzyc 75 gram bo tyle powinien jesc według producenta

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najprościej byłoby odmierzać przy pomocy zwykłej wagi kuchennej :) Czasem producenci mają też w sprzedaży specjalne miarki, ale taki sposób jest mniej precyzyjny.

      Usuń
  6. Witam!Dałam mojemu 10- tygodniowemu maltańczykowi suchy chleb ( 7 drobnych kawełeczków - żeby posmakował co innego a przy okazji do ścierania kłów). Trochę się martwię, czy powinnam w ogóle je podawać. Co oprócz karmy BRIT PUPPY mogłabym podać mojemu pupilowi, oczywiście w malutkich ilościach. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Myślę, że podawanie suchego chleba maltańczykowi jednak nie jest najlepszym pomysłem. Karmy Brit Care są bezzbożowe i w takiej sytuacji podawania innych pokarmów ze zbożem troszkę mija się z celem. Do urozmaicenia diety lepiej sprawdzą się owoce - kawałek banana, jabłko, gruszka, czy warzywa - pomidor, marchewka itp. Można też podawać odrobinkę twarożku, jogurtu naturalnego a nawet surowego mięska. Oczywiście wszystko w rozsądnych ilościach i nie zbyt często. Przy zbyt częstym urozmaiceniu diety piesek nie będzie chciał jeść suchej karmy.

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź!!!:-)

      Usuń
  7. a Pani czym karmi swoje maltańczyki?

    OdpowiedzUsuń
  8. My mamy 10 tygodniowego maltańczyka od tygodnia. w hodowli jadł karme Royal Canin Mini Starter i raz dziennie gotowanego kurczaka. czy dalej go tak karmić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Warto zastanowić się nad stopniowym wprowadzaniem czegoś innego. Np. Brit Care junior.

      Usuń
  9. Witam serdecznie.Potrzebuję od pani kolejnej rady.Karma którą pani poleciła dla 4 miesięcznego maltusia to był dobry wybór.Była to karma Brit Care Grain-Free Puppy Salmon&Potato a dla urozmaicenia dostawał też Brit Lamb&Rice.Niedługo mój maluszek będzie miał roczek i tu moje pytanie;jaką kolejną karmę powinien dostać piesek?.Dodam tak na marginesie że trafił mi się niesamowity,,odkurzacz''i jadł by wszystko i w każdej ilości.Zacieków się nie pozbyliśmy mimo że nie kupuję mu niczego z kurczakiem no ale może to nie przyczyna alergii.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Jeśli karma Brit Care się sprawdziła to proponuje już pozostać przy żywieniu Brit Care. Trzeba tylko przejść z pożywienia dla szczeniąt do pożywienia dla psów dorosłych. Brit ma spory wybór karm adult - dla dorosłych. Fajnie sprawdza się np. Brit Care Adult Small Lamb & Rise.

      Usuń
  10. Jaka dzienna dawka jest dla 8 tygodniowego pieska o wadze 800 g.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzienna dawka zależy od rodzaju karmy. Każda karma może mieć nieco inną kalorykę. Na opakowaniu karmy powinna znajdować się tabelka z dawkowaniem i tego należy się trzymać.

      Usuń
  11. Witam :) Chciałbym się dowiedzieć co sądzi Pani o karmie ACANA Puppy Small Breed dla 8 tygodniowego maltańczyka? W hodowli dostawał Royal Canin Junior i nie wiem czy mu zmieniać

    OdpowiedzUsuń
  12. Witam:) Chciał bym się dowiedzieć co sądzi Pani o karmie ACANA Puppy Small Breed dla 8 tygodniowego maltańczyka? w hodowli dostawał Royal Canin Mini Junior i nie wiem czy mu zmieniać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Acana jest dobra (z pewnością lepsza od Royala), o ile piesek nie ma zacieków po kurczaku. Jeśli ma, to proponowałabym jednak wybrać coś innego.

      Ze zmianą karmy proszę jeszcze poczekać z kilka tygodni. Tak mały piesek pewnie dopiero przybył do nowego domu i czeka na kolejne szczepienie. Nie ma co robić mu tak wielu zmian w życiu. Karmę radziłabym stopniowo zmienić dopiero po trzecim szczepieniu.

      Usuń
    2. Dziękuje bardzo za odpowiedź ;) a chciałabym się jeszcze poradzić w jednej sprawie, hodowca podwał mu sucha i mokra karmę i zastanawiam się czy pozostać przy tym sposobie karmienia czy podawać tylko sucha karmę?

      Usuń
    3. Trzeba wybrać, karma sucha lub karma mokra. Jedno i drugie podane razem może powodować rewolucje żołądkowe i raczej nie jest wskazane.

      Usuń
  13. Witam :) mam maltańczyka 8 miesięczną sunię i dylemat nad karmami Brit... dotychczas podaje jej Acana puppy small bread a wczesniej taste of the wild...(hodowca podawal jej royal ale wiem ze wiecej w niej reklamy niz miesa ze skladu) Nie mogę zdecydować się na jedną. Zwracam uwagę na sklad więc zastanawiam się nad BRIT CARE GRAIN FREE PUPPY SALMON POTATO 12KG. Czy to bylby dobry wybor? Prosze o pomoc :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :)
      8 miesięcy u maltańczyka to już dobry czas aby przejść na karmę dla dorosłych psów. Najprawdopodobniej sunia przestaje już rosnąć i przybierać na wadze. Nie potrzebuje już tak dużej ilości białka, jak jeszcze kilka miesięcy temu. Moim zdaniem Acana mają fajny skład, ale nie sprawdzają się zbyt dobrze u dorosłych maltańczyków - właśnie ze względu na zbyt dużą ilość białka. Dlatego proponuję raczej karmę Brit Care Grain Free Adult Salmon potato. To taka w biało niebieskich opakowaniach (warto na to zwrócić uwagę, bo w ofercie firmy jest też wersja Large - biało zielone opakowanie dla większych psów). Kolo i Nela co jakiś czas jedzą karmę karmę Brit Care Grain Free Adult Salmon potato i bardzo fajnie im służy.

      Usuń
  14. Witam :) Mam 9-tygodniowego maltańczyka i mam wrażenie ze on jest cały czas głodny. Daje mu tyle gram karmy ( Royal Canin Mini Junior) ile jest na opakowaniu a on cały czas stoi pod miską i prosi o jedzenie. Może mi Pani poradzić co zrobić?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Wiele maltańczyków w tak młodym wieku jest nieustannie głodnych. Warto trzymać się tabelki na opakowaniu karmy. Za kilka tygodni można też stopniowo zmienić royala na jakąś bardziej wartościową karmę:)

      Usuń
  15. Witam
    Mój 4 miesięczny maltańczyk podczas 6 dniowego pobytu u znajomych gdy byliśmy na feriach dostawał gotowane jedzenie typu indyk lub wołowinę z ryżem i warzywami . No i teraz kompletnie nie chce ruszyć karmy britt care ... Doradź proszę co robić ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To akurat dość częsty problem. Piesek zasmakował miękkiego, aromatycznego jedzenia i sucha karma przestała być dla niego atrakcyjna. Można spróbować "dosmaczać" karmę. Np. dodawać do niej odrobinę mięska, jogurtu, twarogu lub zalewać wywarem z ugotowanego (nieprzyprawianego mięsa).

      Usuń
  16. Mój 4 miesięczny maltańczyk kompletnie przestał jeść sucha karmę britt care. Byłam na feriach , piesek był u znajomych gdzie czasem dostawał ryż z warzywami i indykiem no i teraz mam kłopot ... jakaś rada ?

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam, a co proponowałaby Pani poza karmą Brit bo jest niestety jedną z najdroższych karm, a mój maltańczyk 1,9 kg ma ogromy apetyt (jest bardzo aktywny, dużo biega z pozostałymi psami - szpicem i spanielem) i w miesiąc zjada ok 6 kg suchej karmy (taki mały odkurzacz, jest zdrowy silny, żadnej nadwagi, bez przebarwień). Dotychczas dostawał Royal Cannin najpierw starter później Mini Junior, ale skończył rok i chciałam wybrać karmę dla dorosłych psów. Z powyższych komentarzy domyślam się, że Brit jest najlepsza, ale też najdroższa przy większej ilości zwierzaków i dziecku zwraca się również uwagę na koszt. Czy może mi Pani polecić dobrą zdrową karmę w rozsądnej cenie. To mój pierwszy maltańczyk i raczej nie mam doświadczenia w żywieniu małych piesków.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Karma Brit Care jest jedną z najtańszych, dostępnych na rynku karm bezzbożowych. Inne są w porównywalnych cenach bądź znacznie droższe. Przy zakupie proszę też zwrócić uwagę na dawkowanie, bo karmy mocno się tutaj różnią(co przekłada się na miesięczny koszt żywienia). Na przykład dawkowanie karmy Brit Care dla dorosłego psa, ważącego 2 kg to tylko 40 gram - dajmy na to, że piesek jest bardzo aktywny i zje 60 gram dziennie. W skali miesiąca daje to nie 6, a jedynie 1,8 kg :)

      Jeśli maltuś nie ma uczulenia na kurczaka i drób to można próbować z karmą Josera(ok. 120 zł za 15 kg) lub Bosch Adut z jagnięciną i ryżem (ok. 105 zł za 15 kg) Na pewno wyjdzie taniej niż Royal

      Usuń
  18. A jaką karmę proponuje Pani dla wysterylizowanej rocznej suczki??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Green Pantry z łososiem i warzywami lub jakąś karmę marki Brit Care. Nie musi to być karma dedykowana dla wysterylizowanych zwierzaków - wystarczy kupić zwykłą i trzymać się dawkowania.

      Usuń
  19. Witam, mam rocznego maltańczyka (waży 4,5 kg) i chciałabym podawać mu teraz Brit Care ale kompletnie nie wiem która byłaby najbardziej odpowiednia. Pomożesz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio Brit wypuścił karmy z serii "mini" dla dorosłych psów. Wystarczy wybrać odpowiedni smak :)

      Usuń
  20. Jezeli piesek ma skonczone 5 miesiecy i od malego byl na karmie suchej Royal to czy moge mu teraz zmienic na karme z firmy Brita ? Jezeli tak to na ktora?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odpowiadając krótko - tak, możesz. Jeśli to piesek małej rasy to wybierz Brita w wersji puppy dla maluchów. Ważne jest to, aby nową karmę wprowadzać stopniowo - mieszając ze starą i stopniowo zwiększać proporcje.

      Usuń
    2. bąbelekmój ma 8 tygodni waży około 850g i nie mam pojecia ile razy go kamic gdyz go mam około 1 tygodnia a pani mówiła ze dostaje karme royal junior i nie podała nam ile gramów powinien piesek jesc kazała mu dawac 2 razy dziennie ale ja zmieniłam na 3 razy dziennie bo uwazam ze to za mało prosze o porade

      Usuń
    3. 3 razy dziennie to zdecydowanie lepsza opcja. Dawkowanie karmy powinno znajdować się na opakowaniu. Może to być około 40 g dziennie, ale trzeba to jeszcze sprawdszić bo karmy mają różną kaloryczność.

      Usuń
  21. Hey there! I realize this is kind of off-topic however I needed to ask.
    Does running a well-established blog such as yours take
    a massive amount work? I'm brand new to running a blog however I do write in my
    diary daily. I'd like to start a blog so I can easily share my own experience and thoughts online.
    Please let me know if you have any kind of recommendations
    or tips for new aspiring blog owners. Thankyou!

    OdpowiedzUsuń
  22. Witam serdecznie.
    Trzy dni temu trafił do nas malusi 9tygodniowy maltańczyk. Wychodząc z hodowli miał naprawdę niewielkie zacieki, dosłownie troszeczkę różniło się od reszty. Odkąd jest u nas (nie wiem czy to przez stres, płakanie) powiększają się pomimo dbania o oczka i że to tylko trzy dni. Co myśli Pani o BARF dla maltańczyka? Czy to mogłoby zapobiec rozwijaniu sie zacieków? I czy w ogóle jest korzystne dla takiej małej rasy? Pozdrawiam 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Myślę, że pewnie hodowca stosował jakiś wybielający preparat na zacieki. Dlatego teraz jest taka różnica już po kilku dniach. Oczywiście przyczyną powstawania zacieków może być też stres, ale w tym przypadku wydaje mi się to mało prawdopodobne. Proszę regularnie oczyszczać i osuszać oczka, jest mnóstwo świetnych preparatów, które zmniejszają ten problem. Co do diety BARF - osobiście bardzo polecam. Myślę, że to jeden z najwłaściwszych sposobów żywienia. Ale wymaga sporej wiedzy, dobrego przygotowania, odpowiednich suplementów itp. Radzę poczytać o modelu żywienia BARF, a zmiany w karmieniu szczeniaczka wprowadzić dopiero po pełnym cyklu szczepień. Teraz i tak ma już dużo zmian w życiu, z kolejnymi nie można się za mocno spieszyć :)

      Usuń
  23. Witam mam ogromny problem 20 maja staliśmy się szczęśliwymi właścicielami małej Maltanki (Kejsi) urodzonej 20 marca. Oczywiście z hodowli dostaliśmy karmę Royall starter później zgodnie z zaleceniami weterynarza przeszliśmy na wiejską zagrodę . Piesek miał niesamowity apetyt dostawał 4 razy dziennie wydzielone porcję karmy do momentu aż 2 razy dostał gotowanego kurczaka . Od tego momentu nie chce jeść karmy. Trwa to już 2 tygodnie . Moczę jej karmę , karmię z ręki albo kładę przed miseczką i pilnuję żeby zjadła. Przez 2 tygodnie przybrała tylko 2 tygodnie. Załatwia i zachowuje się zupełnie normalnie. Proszę o radę co powinnam zrobić przejść na puszki, zmienić karmę...? Bardzo proszę o radę. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. To bardzo powszechny problem. Właściciel chce dogodzić psiakowi i daje atrakcyjne, gotowane jedzonko. Efekt jest taki, że pies nie jest już zbyt chętny do jedzenia suchej karmy i zaczyna się problem. Teraz można podawać suchą karmę polaną np. wywarem z kurczaka. To powinno pomóc. I oczywiście trzeba wyeliminować smakołyki w postaci kurczaków i innych rarytasów - to tylko bardziej zniechęci maleństwo do jedzenia. Jeśli Kejsi nadal nie będzie chciała jeść obecnej karmy to można zmienić ją na inną. Tylko trzymając się zasady, że jeśli nie zje to zabieramy miseczkę i porcje podajemy podczas następnego posiłku. Malutka nie jest głupia i nie zagłodzi się na śmierć, jest cwana i myśli, że jak nie zje suchej karmy, to czeka ja w nagrodę coś lepszego :) Na szczęście wszystko uda się wypracować i wrócić do żywienia suchym jedzeniem. Powodzenia :)

      Usuń
  24. Witam, za dwa tygodnie odbieram swoją sunię i chcę się jak najlepiej przygotować. Właściciel poleca BRIT PREMIUM a Pani poleca BRIT CARE. Jaka jest różnica? Dodam że to mój pierwszy psiak tej rasy i bardzo proszę o o pierwsze bo chcę jak najlepiej. Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Moim zdaniem Brit Care ma sporo lepszy skład. Ale skoro hodowca poleca Brit Premium, to na początku warto ją stosować. Karmę można będzie zmienić nie wcześniej niż kilka tygodni po przybyciu suni do nowego domu - warto jej dać czas żeby najpierw zaadaptowała się do nowego miejsca :)

      Usuń
    2. Dziękuję za odpowiedź. Hodowca wprowadzi właśnie BRIT PREMIUM bo to je matka. Czytałam gdzies żeby jednak unikac kurczaka u maltańczykyków bo moze uczulic i mogą złowić bardziej. Już głupieje z tą karmą. Jak będzie jadła u hodowcy BRIT PREMIYM to kupić to samo? A kiedy ewentualnie można zmienić na BRIT CARE?

      Usuń
    3. I jeszcze jedno, jakie poleca Pani przekąski dla szczeniaka maltańczyka?

      Usuń
    4. Ja na początku kupiłabym dokładnie tą samą karmę, którą piesek jadł w hodowli. Zmieniłabym ja stopniowo po dokończeniu wzsystkich szczepień - lub zwyczajnie - kiedy woreczek z Brit Premium zacznie się kończyć :)
      Na początku przekąską mogą być granulki karmy. Później można stopniowo wprowadzać np. kawałeczki owoców (jabłko, banan, gruszka itp). Są też różne przekąski gotowe - ale tutaj trzeba zwrócić uwagę na skład - najlepiej sprawdzają się smaczki bez dodatku zbóż i kurczaka.

      Usuń
  25. Ok bardzo dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  26. czy gotowany kurczak jest zdrowy dla maltanczyka trzyletniego



    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kurczak nie jest zdrowy nawet dla ludzi (napakowany chemią i antybiotykami), więc myślę, że dla pieska też nie będzie najlepszym wyborem.

      Usuń
  27. Witam chciałabym się dowiedzieć jakie karmienie 2 letnigo maltańczyka będzie odpowiednie. Sama nie wiem co robić żeby zaczął jeść wszystko. Zastanawiam się na dietą barf albo nad gotowaniem obiadu dla psa. Więc proszę o poradę z góry dziękuje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dieta Barf jest świetna, ale jednocześnie najbardziej wymagająca od właściciela. Warto o niej poczytać, zapoznać się z zasadami i wtedy podjąć decyzję. W ofertach sprzedaży jest też sporo ciekawych karm dla dorosłych psów. Wlaściwie każdemu psiakowi może służyć coś innego. Ja polecam GreenPantry, Taste of The wild czy Brit Care - najlepiej wersje bez kurczaka.

      Usuń
  28. Mamy 4 miesięcznego maltańczyka, chłopczyk. W hodowli dostawał karmę TropiDog, która nie jest najlepsza bo zawiera kurczaka. Chcieliśmy zmienić na Wiejska Zagroda dla szczeniaków, trochę pojadł i nie chce. Nie bardzo chce jest suche. Wczoraj natomiast zjadł sporą porcję gotowanej cielęciny, dziś kawałek gotowanej rybki. Suchą karmę poskubie po 2-3 granulki i nie chce dalej jeść. Jak go przekonać do suchej karmy???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. To typowy problem, jeśli zaczynamy podawać psiakowi coś innego niż sucha karma. Wtedy granulki stają się dla niego nieatrakcyjne i nie che ich jeść. Pierwszy krok to rezygnacja z podawania gotowanego jedzenia (no chyba, że chcemy przejść na nie już na stałe). Drugi krok to zachęcenie do zjadania zwykłej karmy - można ją "dosmaczyć" odrobiną oleju czy wywarem z mięska - ewentualnie wrzucić odrobinę ugotowanego mięsa do środka miski i wymieszać z karma skuchą. Jeśli to nie pomoże to można też spróbować z innym smakiem karmy.

      Usuń
  29. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  30. Nasz pupilek w końcu "załapał" jedzenie suchej karmy i wcina równo. Karma to Farmina N&D dla szczeniaczków. Mały waży 1.5kg i ma 4 miesiące i tutaj pytanie.
    W tabeli karmy jest napisane że powinien jeść 40g karmy. Czy może jeść więcej jeśli widać, że chce? Ile razy dziennie i po ile gram powinien dostawać? Nie chcemy go przekarmić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Może jeść trochę więcej, np. 45, a nawet 50 gram (jeśli jest bardzo aktywny). Wartości w tabelach są orientacyjne, więc nie trzeba trzymać się ich co do grama. Z drugiej strony - szczeniaczek będzie chciał jeść nawet wtedy, gdy podamy mu dwa razy za dużo jedzenia :) taki już urok wiecznie głodnych maluchów :) Proponuję karmić 40 - 50 gram dziennie - dzieląc na trzy do czterech posiłków i obserwować. Jeśli po kilku tygodniach u malucha będzie widać za dużo tłuszczyku to można delikatnie zmniejszyć dawkowanie. Ogólnie trzymamy się zasady, że znacznie bezpieczniej jest przekarmić szczenie niż niedokarmiać i pozwalać na pojawienie się niedoborów w organiźmie.

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
      PS. Blog jest SUPER ! :)

      Usuń
    3. Jeszcze mam takie pytanie. Czy wsypać np 50g i zostawić miskę na cały dzień czy dzielić na porcje i zabierać miskę np po 30 minutach? Zauważyłem że on podjada co jakiś czas a nie że zjada np więcej na raz.

      Usuń
    4. Lepiej dzielić na porcje i zabierać miskę. Wtedy mamy lepszą kontrolę nad godzinami posiłku - a tym samym nad nauką czystości. Dodatkowo uczymy psiaka prawidłowych nawyków.

      Usuń
    5. Bardzo dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam

      Usuń
  31. Witam, mam pytanie odnośnie ilości suchej karmy dla 6 tygodniowego maltańczyka. Zjada zgodnie z tabelą ok 13 g brit premium. Kilka dni temu zjadła to w ciągu dnia a teraz zjada w dwóch porcjach i mam wrażenie że jeszcze by zjadła. Tabela jest mało czytelna dla osoby która ma pierwszy raz pisała hehe i proszę o informacje ile powinna zjadać w ciagu dnia i w jakich dawkach. Nie je juz nic w ciagu dnia tzn. mleka matki.

    OdpowiedzUsuń
  32. Witam. Bardzo dobrze byłoby, gdyby maleństwo mogło jeszcze pić mleko mamy. Jeśli nie ma takiej możliwości to chyba warto zwiększyć dawkę karmy - te 13 gram wydaje mi się strasznie mało. Podstawowe pytanie - jaka jest waga pieska? i dokładna nazwa karmy? Wtedy będę mogła podpowiedzieć coś bardziej konkretnego :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety juz jest odłączona od matki. Piesek wazy ok 1 kg, a karma to BRIT PREMIUM chicen + 5 herbs dla juniorów. Taką podawał właściciel. Czasem dostaje odrobinke gotowanej marchewki.

      Usuń
    2. Proszę o nią bardzo dbać, jest jeszcze młoda i wyjątkowo delikatna... Ja stopniowo zwiększyłabym dawkę do tych 20 gram, rozłożonych na cztery posiłki. Trzeba regularnie notować wagę i porównywać. Jeśli mała będzie wolno przybierać na wadze, to dawka karmy powinna zostać dodatkowo zwiększona. Z gotowaną marchewką i innymi dodatkami jeszcze bym poczekała. W większości dobrych hodowli 6 tygodniowy maluch dopiero uczy się jedzenia suchej karmy i stopniowo odzwyczaja się od mleka matki. Na marchewki i inne dodatki przyjdzie czas za kilka tygodni.

      Usuń
    3. Ok, dobrze batdzo dzieluje za podpowiedź

      Usuń
  33. Witam. Mój 4.5 mieięczny Maltan waży 3 kg. Zastanawiam sie jak często go karmić i w jakich porcjach, by jadł z apetytem, bo ostatnio nie chce jeść (karmię go suchą karmą BRIT dla maluchów). Dotychczas był karmiony 3 razy dziennie. Będę wdzięczna za poradę. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że warto jeszcze zostać przy trzech posiłkach. Porcje powinny być takie, jak na tabelce karmy (każda karma może mieś inną kaloryczność, więc warto to sprawdzić samemu). Czasem każdy psiak ma taki okres ze zmniejszonym apetytem. Nie ma powodów do niepokoju. Jeśli maluch całkowicie odmówi danej karmy to można spróbować z inną.

      Usuń
  34. Witam mam 5 miesięcznego maltańczyka (suczkę) z karmy Royal starter przesliśmy na karmę Wiejska Zagroda i do momentu nie podania jej kawałka kurczaka gotowanego piesek jadł z apetytem. Próbowaliśmy podać jej inna karmę ale nadal słabo jadła wręcz trzeba było ją karmić. Próbowalismy ją przegłodzić (zgodnie z zaleceniami weterynarza) ale jest małym uparciuchem :) Zjada karme ale nie w takich ilościach jak powinna. Teraz podaje jej 18 g karmy suchej rano i wieczorem i popołudniu gotowanego kurczaka z marchewką. Czy kurczak z marchewka powinien również ważyć 18 g? Czy podawanie kurczaka z marchewka codziennie jest bezpieczne- niektórzy twierdzą, że maltańczyk nie powinien dostawać kurczaka..prosze o rade bo nie chciałabym pieskowi zrobic krzywdy .Piesek dziś kończy 5 miesięcy i waży 1700 g

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Jeśli piesek dostaje kurczaka i marchewkę to nic dziwnego w tym, że sucha karma przestała mu smakować :) Proponowałabym podawać karmę w normalnych porcjach i ewentualnie dodawać do niej kawałeczki indyka (ma mniej antybiotyków niż kurczak). Z czasem można stopniowo zmniejszać ilość mięska i zwiększać ilość suchej karmy. Może w ten sposób maleństwo przekona się do takiej formy pożywienia.
      Trzeba też pamiętać, że samo mięso z warzywami (niezależnie czy to będzie kurczak czy coś innego) nie zaspokoi pełnego zapotrzebowania psiego organizmu. Dlatego docelowo warto wybrać - albo sucha karma albo np. dieta Barf.

      Usuń
    2. Witam zastosowałam się do Pani sugestii i zaczęłam dodawać psu do suchej karmy troszeczkę gotowanego indyka. Zadziałało super, niestety po 5 dniach nasza sunia zaczęła wyjadać tylko mięso mimo iż drobno posiekane - potrafiła oblizać karmę i wypluć. Oczywiście kontynuowałam dalej jednak z dnia na dzień coraz gorzej idzie jej zjadanie karmy 3 porcji po 18 g. Byliśmy na weekend u znajomych oni mają również maltańczyka i podają mu karmę BRIT Care Grain Free Mini Puppy Lamb , Wziełam od nich 6 porcji. Jak na razie pies zjadł 4 i o dziwo zjada od razu. Już 2 miesiące temu tez próbowałam wprowadzić nową karmę był to wtedy Royal Junior jednak po 3 porcjach apetyt odszedł. Wiem , że to nie jest metoda skakać z karmy na karmę, ale chyba trafiłam na małego uparciucha :) Dla mnie tez to jest stres jak wiem ze ona nie zjadła po raz kolejny swojej porcji. Kejsi ma 5 miesięcy i 2 tygodnie i wazy 1800 g jej rodzice ważyli ok 2,5 kg. Bardzo proszę o Pani opinię na temat tej karmy i wogole czy wprowazdzac zmianę? Z góry dziękuję

      Usuń
    3. Jeśli Kejsi dobrze trawi karmę Brit to myślę, że można bez problemu ją na nią przestawić.Na początku wystarczy niewielkie opakowanie testowe i wtedy okaże się, czy mała za szybko się nie znudzi. Brit Care to całkiem niezły produkt, który odpowiada potrzebom wielu maltusi. Jeśli będzie taka możliwość to najlepiej podawać nową karmę już bez żadnych dodatków. Być może na jakiś czas rozwiąże to problem małego niejadka. Brak apetytu powróci pewnie przed pierwszą cieczką, ale jest to całkowicie normalne i nie trzeba się przejmować.

      Usuń
  35. Witam jestem właścicielką 5 miesięcznej suczki Kejsi. Nasza sunia po odstawieniu karmy Royal starter dostaje karmę Wiejska zagroda dla szczeniaków. Poczatkowo karmę jadła bezproblemu jednak pewnego dnia z dnia na dzień przestała jeść z apetytem. Trzeba było ją wołać dawać z reki wysypywać przed miską żeby zjadła (podejrzewam, że przyczyną było podanie 4 dni wcześniej kawałka kurczaka przez moja mamę- to jedyne logiczne rozwiązanie). Próbowaliśmy przejść na inną karmę ale bez większego rezultatu. Zaczelismy jej podawać rano i wieczorem karmę nadal Wiejska zagrodę i popołudniu kurczaka z marchewką . Karmę zjada najczęściej poranna porcję (nie zawsze z samego rana najczęściel leży jakiś czas) Kurczaka natomiast zjada jak oszalała aż się trzesie. Z wieczorną porcja karmy jest różnie bywa że zjada ja w nocy . Prosze o rade czy powinnam w jakiś sposób odmierzać jej ilość kurczaka i marchewski. Czy kurczak jej nie zaszkodzi, bo opinie słyszałam różne zarówno u właścicieli jak i weterynarzy. Bardzo prosze o radę . Dziś Kejsi kończy 5 miesięcy waży 1700 g .

    OdpowiedzUsuń
  36. Witam. Moja 8 miesięczna sunia maltanczyk od 4 miesięcy dostaje karme n&d farmina Natural and delicious. Zauwazylam że nad ogonem zaczynaja powstawać plamy na włosach, robia się takie beżowe miejsca. Czy to może byc wpływ karmy? Ostatnio karmę dosmaczam jej puszką mokrego dobrego jedzenia np. Dodaję łyżeczkę do suchej. Super się sprawdza bo zjada elegancko, wczesniej wybrzydzala. Czy ta karma jest dobra właśnie dla tej rasy? Moja maleńka waży teraz 3kg. Moze polecają Państwo coś bardziej dopasowanego. Dodam ze moja sunia jest średnio aktywna, lubi biegać i bawić się ale generalnie jest spokojnym pieselem :) pozdrawiam i dziękuję za odp.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A czy plamy pojawiały się przy podawaniu samej suchej karmy? Może właśnie to łączenie suchej z mokrą (co nie jest polecane) powoduje, że kupy są luźniejsze i brudzą/przebarwiają włos... Ogólnie produkty N&D mają całkiem dobry skład i zazwyczaj zbierają pozytywne opinie. Ale jak wiadomo, każdy organizm może inaczej reagować. Jeśli sunia grymasi przy jedzeniu karmy N&D to proponowałabym wypróbować jakieś inne opcje - ale bez dosmaczania mokrymi posiłkami. To powinno rozwiązać problem.

      Usuń
  37. Bardzo dziękuję za odp. Prowadzi Pani bardzo profesjonalnego bloga. Plamy zaczęły pojawiać się nad ogonem i na boku,od miesiąca? zauważyła to nasza groomerka i pytala czy mała je marchew. Generalnie zaczęłam dodawać mokra karme do suchej, bo tak mi poradziła Pani w sklepie zoologicznym gdy zapytałam czemu mała nie zbyt chętnie je. Gdy podawałam jej tylko suche to zjadala ok 20g-30g dziennie. Jak na moje oko to zbyt mało jak dla dorastajacej suni. Teraz zjada wszystko i regularnie natomiast rzeczywiście jest problem luźnych kup i ciągłego kąpania...mimo ze do suchej daje tylko mała łyżeczkę np. Kaczka z kiwi lub jesiotr z truskawką. Proszę nam cos doradzic aby mala chętniej jadła co daje mi mozliwosc kontrolowania pory i wychowania. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa :) Jeśli chodzi o rady Pani ze sklepu zoologicznego to ja się z nią kompletnie nie zgadzam. Nie powinno się łączyć karmy suchej z mokrą, psi brzuszek może to źle znosić (stąd luźna kupa, która świadczy o słabym trawieniu jedzenia).
      Teraz można rozwiązać sprawę na dwa sposoby. 1 - podawać wypróbowaną karmę suchą i dodawać do niej odrobinę ugotowanego mięska lub wywaru po gotowaniu. Taki prosty dodatek nie powinien zaszkodzić w trawieniu i być może sprawi, że karma będzie dla suni bardziej atrakcyjna.
      Rozwiązanie 2 to zmiana karmy na zupełnie inną, nowy smak może posmakować suni i być może obejdzie się bez dodatkowego "dosmaczania". Ogólnie sunia w wieku 8 miesięcy może troszke grymasić przy jedzeniu - dorasta i zmiany hormonalne dają o sobie znać. Np. nasza Nela będąc przed i chwile po pierwszej cieczce gardziła prawie każdym jedzeniem. Później jej przeszło i znowu jest łakomczuszkiem :)

      Usuń
  38. Bardzo dziękuję za odp. Oki rozumiem. Jeśli dawać z mięskiem to jak długo ? Czy przez jakis okres czy po prostu ustalić taka dietę na dłuższy czas. Jeśli inna karma to jaką polecalaby Pani? Brit? Która konkretnie. Chciałabym aby byla jak najlepiej zbilansowana i dopasowana do rasy. Zastanawiam sie też czy nadal karmić ja 3 razy dziennie czy przejsc na 2 większe posiłki. Czytalam też, ze nagradza Pani psiaki owocami podczas nauki, zabawy. mozna wiedziec jakimi? :) nasza sunia wlasnie dostala 1 cieczke i rzeczywiście zachowuje się ciut inaczej ale generalnie nadal jest slodką kruszonką. Pozdrawiam! Serdeczności!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mięsko warto podawać przez jakiś czas i stopniowo zmniejszać jego ilość. W ten sposób może sunia na nowo przekona się do samej suchej karmy. Jeśli chodzi o karmy, które najlepiej się u nas sprawdziły to były to GreenPantry z pstrągiem, łososiem i warzywami, Brit care z jagnięciną i ryżem oraz Taste of The Wild Pacific Stream - ale te ostatnie akurat najszybciej się psiakom znudziły :)
      Jeśli chodzi o naturalne smaczki to czasem podaje drobne kosteczki jabłka, banana, gruszki a ostatnio nawet arbuza bez pestek. Z warzyw maluchy kochają pomidora i marchewkę :)

      Usuń
  39. Witam
    Co zrobić Kiedy niespełna 9 tygodniowy szczeniak nie robi kupki.Nie zmienialam jej karmy która dostawała u hodowcy. Głównie saszetki z mokrą karmą i trochę suchej ale nie ma jeszcze wszystkich ząbków więc powoli jej to idzie. Pierwsze dni z wyproznieniem było ok a dzisiaj jak zrobila rano o 7 tak do tej pory nic. Czy to normalne? Dodam że ta ostatnia kupa była dość klejąca i przykleila się do pupy i włosów. Jakoś to próbowałam oczyścić nawilzonymi chusteczkami. Trochę się martwię:( coś powinnam z tym zrobić czy czekać do jutra?
    Z góry dziękuję za radę
    Ada

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Jeśli dziś rano sunia się wypróżniała to nie ma powodów do obaw. Najprawdopodobniej zrobi ponownie kupkę dziś albo jutro rano. Na przyszłość warto nie mieszać i zdecydować się na karmę suchą lub mokrą. Mieszanie często wywołuje właśnie rozluźnienie kupki i złe trawienie.

      Usuń
  40. Witam.
    Mam 6 miesięcznego maltańczyka i stosuję karmę Acana Puppy Small Breed. Chciałabym zmienić karmę , gdyż mój piesek nie spożywa z chęcią tej karmy. Proszę o informację na jaką mogłabym zmienić?
    Nadmieniam, iż ma duże zacieki pod oczkami

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Jeśli maleństwo ma duże zacieki to może warto spróbować czegoś bez mięsa z kurczaka. Z tego co pamiętam to chyba Acana ma go w składzie, a to częsty alergen... Polecam Brit Care, Purizon, Taste of The Wild albo Green Pantry. W ofercie tych firm znajdą się dobrej jakości karmy bez zbóż i kurczaka. Na pewno któraś spełni oczekiwania psiego niejadka.

      Usuń
  41. Hej. a jaka mokra karme polecasz dla maltanczykow? sunia ma juz skonczony rok, do tej pory jadla Doline Noteci (drapie sie wiec chce zmienic karme bo moze od niej, kurczaka juz odstawilam). sucha dostaje Taste of the Wild. rano miseczka mokrej, w ciagu dnia i wieczorem sucha. jaka polecasz?
    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej. Nigdy nie podawałam psom mokrej karmy, więc tutaj niewiele pomogę. Przychodzi mi do głowy tylko Alpha Spirit, to jedna z najlepszych znanych mi karm mokrych. Moim zdaniem w większości to karmy suche mają lepszy skład, więc radziłabym na jakiś czas zostać tylko przy TOTW i zobaczyć reakcje psiaka.

      Usuń
  42. Witam, mamy 7miesięcznego przyjaciela, od hodowcy dostaliśmy Royala, ale po prześledzeniu internetu wiem, że musimy się z nią pożegnać. W sklepie zoologicznym zaproponowano nam karmę bezzbożową z dużą zawartością mięsa-Empire Puppy Growth Diet , w ofercie są też: Brit Care i Carnilove. Proszę mi podpowiedzieć na co się zdecydować i czy dobrze zrozumiałam, że po 8 miesiącu należy przestawić psa na karmę dla dorosłych?
    Dziękuję i gratuluję bloga :).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie. Właśnie sprawdziłam, że Empire Puppy Growth Diet jest dedykowana dla psów o wadze powyżej 25 kg - więc to raczej nie będzie dobra droga. Bardziej skłaniałabym się ku Brit Care w wersji bez kurczaka lub Carnilove. Z naszego doświadczenia polecam też Green Pantry i Taste of The Wild. Myślę, że warto przejrzeć ofertę sklepów internetowych - mają naprawdę bogaty wybór i atrakcyjne ceny :)

      Usuń
  43. Witam, mam 2,5 miesięcznego maltańczyka Wafelka. Piesek w hodowli dostawał royal starter i tym też go karmiłam, weterynarz zalecił podawać już karmę royal junior i wprowadzam stopniowo zmianę karmy, niestety piesek zaczął wymiotować nie wiem czy jeszcze za wcześnie na zmianę czy coś go uczula? Na jąką najlepiej zmienić karmę żeby nie zaszkodziła i kiedy? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. U maltańczyków najlepiej sprawdzają się karmy bez zbóż i mięsa z kurczaka. Radziłabym zmienić jedzonko na Brit Care lub Taste of the Wild - to będzie zdecydowanie zdrowsza opcja. Zmianę karmy warto zacząć od dosłownie kilku granulek dziennie, później coraz więcej nowej, a mniej starej. Cały proces zmiany karmy powinien trwać ok. tygodnia. Jeśli piesek jest już w domu od jakiegoś czasu i przyzwyczaił się do domowników, to nic nie stoi na przeszkodzie by już teraz zmienić karmę na inną.

      Usuń
  44. Witam...mam 8 miesięcznego maltipoo. Od małego jest karmiona Royal Canin Moni Startem na zmianę z gotowanym domowym jedzeniem, ryż wolowina itp. Czas na zmianę karmy ale jaką?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Można spróbować z karmą Brit Care lub jakiś smak z Taste of The Wild. Z karm najlepszej jakości polecam Green Pantry.

      Usuń
  45. Witam... Mam 6 miesięcznego maltańczyka Nico waży 2,6 kg. Od początku jeszcze w hodowli karmiony jest BRIT Care mini grain free,puupy lamb .Jadł karmę do póki nie zasmakował w przekąskach, kostkach itd. Teraz trzeba kombinować żeby zjadł. Dodaję do karmy biały serek albo pół gotowanego jajka albo gotowaną marchewkę .Musi to być taka konsystencjs aby oblepiała granulki karmy. Zastanawiam się czy pomogłaby zmiana smaku karmy ? Karma Brit care bardzo nam odpowiada .Nico nie ma zacieków , robi ładne kupki , dobrze przybiera na wadze. Jaki ewentualnie smak wybrać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Często bywa tak, że przez dodatkowe przekąski pies traci zainteresowanie suchą karmą. W sumie trudno mu się dziwić, bo suche jedzenie nie umywa się przecież do miękkich, pachnących przekąsek :) Można spróbować innego smaku Brita, ale już bez tych dodatków. Może teraz sprawdzi się karma z rybą - ma bardzo intensywny zapach i często smakuje psiakom.

      Usuń
  46. Witam serdecznie.Chciałam zapytać co sądzi Pani o przemywaniu oczek maltańczyka zaparzonyn zielem świetlika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Nigdy nie próbowałam przemywać oczu zielem ze świetlika, więc nie mam tu żadnej wiedzy praktycznej. Jednak wydaje mi się, że może to powodować zażółcenie na białym włosie. Spróbować na pewno nie zaszkodzi, ale raczej nie przyniesie to jakichś super efektów.

      Usuń
  47. Witam p.Ewo, czytam ten wątek bardzo chętnie, bo też miałam lekkie problemy z suchą karmą. Mianowicie,nasz Pixel, od 10 tygodnia życia zniechęcił się do suchego jedzonka, Brit, podawanego w porcjach zalecanych, 3 razy dziennie. Zmieniliśmy na "wilda", ale to był kompletny niewypał! Trzeba było zacząć kombinować. Znajomi zaproponowali karmę mokrą, Dolina Noteci. Podaję pół zalecanej porcji wraz z połową dziennej dawki różnych mieszanek Brita dwa razy dziennie. W międzyczasie różne owoce (niewiele), a nawet orzechy włoskie. Jest rewelacja! Pixel ma 1,5 roku, świetnie się rozwija, jest pełen energii, wypróżnia się wzorcowo. Nie ma się do czego przyczepić! Acha! I nie ma żadnych zacieków, nawet najmniejszych! Czyli tak do końca nie da się powiedzieć, czy mieszanie karm szkodzi, czy nie. W naszym przypadku jest pozytyw więc może sprawdzi się u innych psów? Trzeba próbować! Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Jak widać nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które sprawdza się u każdego psiaka. Tak jest zarówno w przypadku żywienia jak i pielęgnacji. Świetnie, że udało się Pani znaleźć dobry sposób na żywienie Pixelka... i gratuluje braku zacieków :)

      Usuń
  48. Witam serdeczenie,

    Moj piesek 8 miesiecy. Do tej pory jadl tylko karme sucha, ale zauwazylismy ze je ja w ostatnim czasie niechetnie, dlatego kupilismy mokra karme z doliny noteci. Teraz piesek w ogole nie chce te suchej. Czy robimy dobrze mieszajac sucha karme z mokra ? Nie chcielibysmy podawac tylko mokrej. Czy lepiej w takim razie calkiem ja odstawic ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam :) osobiście nie jestem zwolenniczką mieszania karmy suchej i mokrej, ale jak widać komentarz wyżej - u niektórych piesków takie rozwiązanie dobrze się sprawdza. Najczęściej jednak piesek traci zainteresowanie karmą mokrą - nie oszukujmy się, suche granulki są mniej atrakcyjne dla czworonoga.
      Osobiście polecałabym po prostu zmienić karmę suchą na inną i zobaczyć czy będzie bardziej smakować pieskowi.

      Usuń
  49. Witam. Moja sunia ma 12,5 tygodnia. Daję jej suchą karmę Brit Premium i czasem ugotowane mięso wołowe z marchewką i ryżem. Zjada zawsze wszystko z apetytem. Chyba ją przekarmiałam, bo dawałam 3-4 razy dziennie po ok 15-20 g. Przeczytałam, że należy dawać po 1 łyżce na posiłek i tak robiłam do momentu, kiedy przeczytałam na opakowaniu, że powinna zjeść ok 20 - 25 g. dziennie - waży 1,2 kg. Na pewno nie była głodna. Załatwia się w domu na matę i nie ma z tym problemu. Jest w okresie kwarantanny więc jeszcze nie wychodzi na dwór. Zauważyłam, że czasem jak zrobi kupkę zjada trochę albo kawałek zanosi do legowiska. Nigdy nie krzyczałam na nią a wręcz przeciwnie,chwalę ją po każdym załatwieniu się na matę. Jaka może być tego przyczyna i jak zapobiec zjadaniu odchodów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. 25 gram dziennie to chyba jednak trochę zbyt mało. Ogólnie warto trzymać się zasady, że lepiej jest przekarmić szczeniaka niż go niedokarmiać. Maluch intensywnie rośnie, więc nie można pozwolić na pojawienie się jakichś niedoborów składników odżywczych. Co do zjadania kupek to czasem tak się zdarza. Maluchowi może brakować jakichś minerałów. Na początek można spróbować z podawaniem żwaczy wołowych (uwaga, strasznie cuchną), niektórzy polecają też tabletki RumenTabs ale u nas średnio sie sprawdziły (Kolo też miał z tym problem w wieku szczenięcym). Jeśli nie pomogą żwacze ani tabletki to warto zmienić karmę na jakąś bardziej wartościową.

      Usuń
  50. Witam
    Mam 8 tygodniowego maltańczyka, karmiony był Royal Canin dla matek karmiących i nadal to mu dajemy
    Później mamy przejść na Juniora stopniowo
    Właściciel hodowli powiedział że mamy pieskowi nie wyliczać jedzenia, ma mieć pełna miskę i jeść tyle ile chce
    Czy to dobry pomysł ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Ja raczej jestem zwolenniczką dawkowania odpowiednich ilości karmy. Jednak jeśli maluch jest nauczony zjadania z pełnej miski i się nie przejada to można zostawić to tak, jak jest. Inna sprawa to karma. Radziłabym zastąpić Royala jakąś bardziej wartościową karmą.

      Usuń
  51. Witam. Mam rocznego synka Maltańczyka. Po urodzeniu był karmiony mokrymi puszkami Cesar. Pierwotna właścicielka poleciła nam nie zmieniać karmy. Tupcio (moja psinka) zatem dostawał karmę Cesar. Po zagłębieniu tematu zmieniłam jedzenie na karmę z wyższej półki. Jednak nadal miewał częste bóle brzucha kilka razy w miesiącu. Wymiotował czasem i miał biegunkę. Często bulgotało mu w brzuszku w nocy. Raz nawet musiałam wzywać lekarza w środku nocy. Po pogłębieniu tematu postanowiłam odstawić mokra karmę. Zaczęłam sama mu gotować posiłki. Wszelkie boleści ustały. Pies nie do poznania. Widać, że jest naprawdę szczęśliwy. Piszę to, bo chcę ostrzec wszystkich przed mokrą karmą w puszkach. Nawet najdroższa ma w sobie uzalezniacze i inne składniki, które nie wpływają korzystnie na nasze pociechy. Odkąd gotuję sama, włos jest zdrowszy i pies szczęśliwszy. Naprawdę nie polecam mokrego jedzenia.
    Teraz zaś mam problem, bo mój niejadek zaczyna wybrzydzać i zostawia ryż, zjada tylko mięso. Nie wiem już czym go karmić alby było dobrze.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ryż gotowany na wywarze z mięsa?

      Usuń
    2. Tak. Wszystko gotuję razem. Ale ostatnio słabo to je, może przez to, ze gotowane jedzenie ubogie jest w składniki odżywcze. Dlatego kupuję szybkowar parowy i będę w nim robić mu posiłki. Zobaczymy czy będzie smaczniejsze.

      Usuń
    3. Trzymam kciuki za to żeby szybkowar rozwiązał sprawę.

      Usuń
  52. Co Pani powie o karmie Bozita z łosiem dla szczeniąt. Mój psiak ma 9 tyg. i ją je. Poleciła mi ją Pani w sklepie zwierzęcym przy lecznicy. Psinka ją zjada ze smakiem. Czy zna Pani tą karmę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie znam tego konkretnego smaku, ale Bozita ma zazwyczaj w składzie kurczaka. Jeśli maluch się nie drapie i nie ma zacieków to można ją podawać. Jeśli jednak jest jakaś reakcja alergiczna to lepiej zmienić na coś o lepszym skladzie.

      Usuń
  53. Witam. Mój 9,5 miesięczny Maltan dotychczas był karmiony karmą BRIT CARE GRAIN FREE PUPPY SALMON POTATO. Jadł ją ze średnią chęcią, więc myślę o zmianie nie tylko ze względu na wiek ale i smak. Jaką karmę poleciłaby Pani dla mojego pieska? Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Może sprawdzą się karmy Husse lub Taste Of The Wild (tu są do dyspozycji różne smaki). Z nieco droższych polecam Green Pantry. Najlepiej kupić małe opakowanie i przetestować, bo każdemu maltusiowi może służyć coś innego. Pozdrawiam.

      Usuń
  54. Witam mam pytanie mam 7 miesięcznego maltańczyka od urodzenia jest ma royalu oraz dostaje gotowane mięsko z warzywami ryżem czy makaronem. Te mięso to głównie kurczak u chuda wieprzowina.Niestety od pewnego czasu ma straszne zacieki pod oczami.czy myśli pani że to może być uczulenie na kurczaka? Jaka karmę pani proponuję?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Gdyby to była suczka to obstawiałabym na zbliżającą się cieczkę. Ale ogólnie warto odstawić kurczaka i zboża. To zazwyczaj nie służy maltusiom. Jeśli pomimo odstawienia karmy i pielęgnacji oczu zacieki nadal będą się pojawiały, to warto skonsultować to z psim okulistą.

      Usuń
    2. A co do samej karmy to można sprawdzić Green Pantry, Taste of The Wild czy Brit Care z jagnięciną.

      Usuń
  55. Witam, Mam 4 msc pieska maltańczyka. Wzięliśmy go z niewiadomego źródła, był to nietrafiony prezent, a podejrzewam, że piesek był z pseudohowli. Ma bardzo zacieki przy oczkach, oraz nigdy nie był czesany. Mamy problem z jego karmieniem, ponieważ w hodowli był karmiony resztkami ze stołu, a u Pani od której go zabraliśmy, również był karmiony jakimś kurczakiem, resztkami z obiadu. Kupiliśmy najpierw wiejską zagrodę i pierwsze dni jadł super, ale Pani weterynarz nam powiedziała, że jest wychudzony i mamy go przytrzymać na karmie mokrej, kupiliśmy dolinę noteci,a także dawaliśmy raz na jakiś czas żółtko czy biały ser. Teraz staramy się przejść na suchą karmę, ale nie chce jeść wiejskiej zagrody, nie chce jeść brita ani royal canin. Próbowaliśmy moczyć mu suchą karmę wodą czy wywarem, ale niestety nic nie działa. Miskę mu zabieramy jeżeli nie zje, ale jest uparciuchem. Jaką karmę Pani poleca? Dodam też, że te zacieki niestety trochę się powiększyły, po tym jak wyjechaliśmy na sylwestra a piesek dostał parę razy ser żółty i jak biegnie do dziadków piętro niżej, to czasem skubnie coś z miski drugiego psa i a to nierzadko jest właśnie kurczak. Będę wdzięczna za każdą pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Psiaki, które skosztowały mokrego jedzenia często nie chcą wracać do suchej karmy - jest dla nich zdecydowanie mniej apetyczna. Szkoda, że weterynarz tak doradził bo "podtuczyć" pieska można również na karmie suchej - a te zazwyczaj mają więcej kalorii oraz nieco lepszy skład niż mokre. Można jeszcze spróbować zastosować jakąś karmę półwilgotną albo łączyć mokrą karmę z namoczonymi granulkami suchej i stopniowo zmieniać proporcje. Jeśli to też nie pomoże to w sumie można zostać na jakiś czas wyłącznie przy karmie mokrej, co jakiś czas ugotować mięsko, jajko itp.

      Zacieki nie zawsze są spowodowane nieodpowiednią dietą. Częstą przyczyną są również drożdżaki i różnego typu bakterie. Jeśli problem jest poważny to warto wybrać się do psiego okulisty i zrobić wymaz. Wtedy przynajmniej będzie wiadomo jak z tym walczyć. Więcej informacji o zaciekach można znaleźć tutaj http://bialymaltan.blogspot.com/2016/04/jak-usunac-zacieki-pod-oczami.html

      Proszę też bardzo uważać na przypadkowe jedzenie - ser żółty może przeciążać i stłuszczać wątrobę u psa. Przy maleńkim maltańczyku może też doprowadzić do problemów z sercem. Zdecydowanie jest to produkt szkodliwy, który zagraża zdrowiu malucha.

      Usuń
    2. A co w przypadku gdy rosną mu ząbki? Może faktycznie zostać póki co na mokrej. Kupiłam mu także dzisiaj britt ale z tuńczykiem, ale niestety powąchał ale nic więcej. Wiem, że była jedna karma, którą bardzo lubił, bardzo mu smakowała, niesamowicie drobna była, podejrzewam, że ją znalazłam, ale niestety była z kurczakiem, a kurczaka chcemy mu w diecie ograniczyć, albo całkiem wyeliminować.

      Usuń
    3. Wymiana ząbków może powodować ból dziąseł i zwiększone łzawienie. Wtedy też robią się większe zacieki. Ale na szczęście to tylko etap przejściowy.

      Usuń
    4. Witam, a jak stopniowo zmieniać pieskowi przejście z gotowanego jedzenia na suchą karmę? Nasz piesek jest uparciuchem, potrafi dwa dni nic nie jeść. Pani weterynarz powiedziała, że to taki typ pieska. Drugi maltuś - 11 tygodniowy szczeniak je suchą karmę, aż mu się uszy trzęsą. Starszy piesek w ogóle na to nie reaguje.

      Usuń
    5. Takie przejście może być trudne, bo gotowane jedzenie jest dla psa atrakcyjniejsze. Można na początek łączyć w suchą karmę w gotowanym i poczekać, aż granulki nasiąkną płynem - dopiero wtedy podać. I powoli systematycznie zmniejszać ilość udziału gotowanego jedzenia na rzecz suchego. Można też dosmaczać same suche np polewając je bulionem.

      Usuń
  56. Witam moja sunia maltanczyk kończy 6 miesięcy czy już mogę przejść na karme dla adult pytam bo różni producenci różnie opisują podawanie jedzonka dodam że od początku je tylko Sucha karmę royal canin, ponieważ mieszkam za granicą ciężko o karme brit care za to bardzo tutaj polecane są james wellbolved która po ukończeniu 6 miesięcy przechodzi się na adult small bread czy to ok

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Osobiście zaczekałabym ze zmianą karmy przynajmniej do momentu skończenia pierwszej cieczki. Wtedy większość suczek przestaje rosnąć i przybierać na wadze. 6 miesięcy to jednak troszkę za wcześnie na karmę dla dorosłych psów (za mało białka i mikroelementów potrzebnych do prawidłowego wzrostu)

      Usuń
  57. Co sądzisz o tej karmię dla 8miediecznej suczki https://www.maxandmrau.pl/product-pol-2974-Brit-Care-Mini-Grain-Free-Adult-Lamb-7-kg-hypoalergiczna-bezzbozowa-karma-dla-doroslych-psow-ras-miniaturowych-z-jagniecina-7kg-uniw.html?gclid=CjwKCAiAqt7jBRAcEiwAof2uK-FixOMhf6KDPxIfE-BQpDJeQlfkRN4kPYVtMzWLwovLJOEspQhCORoC-sQQAvD_BwE

    OdpowiedzUsuń
  58. Karmię mojego maltańczyka karmą z linii Brit Care. Chciałam się zapytać czy można podawać psu na zmianę karmę z tej samej firmy ale różne smaki np. jeden miesiąc Lamb and Rice a następny Dog Show Champion. Jeśli tak to czy trzeba za każdym razem ten nowy smak wprowadzać jak nową karmę przez tydzień?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Karmy Brita mają bardzo zbliżony skład, więc myślę, że taka rotacja nie będzie dla psa żadnym problemem. Na początek spróbowałabym z przestawieniem przez jeden-dwa dni, mieszając starą z nową. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie to podczas kolejnego przestawiania na drugi smak spróbowałabym już całkiem bez mieszania.

      Usuń
  59. Czy poleciłaby mi Pani dla rocznego maltańczyka " niejadka " mokra karmę o dobrym składzie. Niestety suche karmy je bardzo opornie bez dodania kurczaka czy marchewki nie zjada próbowaliśmy już głodzenia, tabletki na pobudzenie apetytu od weterynarza i niestety skutek marny. Jak jej nic nie dorzucimy to nie zje. Suczka jest drobna waży 1,8 kg , 20 marca skończyła rok.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moim zdaniem karmy suche mają lepszy skład. Jednak z mokrych chyba najlepsze opinie posiada Dolina Noteci. Są różne smaki, myślę że posmakują nawet małemu niejadkowi :)

      Usuń
  60. Mam pytanie czy dobra bedzie karma josera mini junior bardzo prosze o szybką odpowiedź?🙏

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Josera mimni junior to taki "średniak". Z pewnością znajdą się i karmy lepsze i dużo gorsze. Warto sprawdzić jak sprawdzi się w przypadku konkretnego pieska - dla każdego psiaka sprawdza się coś innego.

      Usuń
  61. Witam :) Mam pytanie, jaką półwilgotną/półmiękką karmę z dobrym składem mogłaby Pani polecić dla 8 miesięcznego maltańczyka (suczki) ? Próbowałam kilku suchych karm ale zje tylko kilka granulek i na tym tyle. Dlatego stąd moje pytanie odnośnie karmy półwilgotnej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Może sprawdzi się Platinum Iberico Greens, sporo osób ją chwali. Można też spróbować z półwilgotną karmą Eden lub pół wilgotną karmę z Alpha Spirit (te ostatnie mają chyba najlepszy skład).

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Będziemy próbować tych karm ☺

      Usuń
  62. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  63. Witam,
    Mój piesek ma skończone 6 miesięcy. Jest na karmie Brit Care MINI Puppy Lamb od samego początku stosowanej wg tabelki na opakowaniu. Dodatkowo raz za czas dostaje biały serek(bardzo rzadko) i dodatkowo również jako nagrody dostaje smakołyki(np. za załatwianie się na polu, czy za posłuszeństwo).
    Jest bardzo ruchliwy i wiecznie głodnym psiakiem . Gdy wypuszczam go na ogród to leci jeść poziomki, truskawki, jabłka(te które leżą pod drzewem-niedorośnięte i zgnite). Nawet sprawdza garnek psa mieszkającego na dworze czy nie ma resztek a nie może tego jeść co on. Jak go wołam to wogóle nie reaguje bo pędzi aby tylko coś zjeść. Jakaś rada na takiego łakomczucha ?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      W tak młodym wieku to dość powszechne. Dla pieska wszystko jest atrakcyjne i świetne do spróbowania. Warto uczyć go komendy zostaw/oddaj. Na początek w domu, a później na dworze. W nagrodę musi być jakiś ulubiony smaczek, który okaże się bardziej atrakcyjny niż pokusy. Dzięki temu psiak pojmie, że posłuszeństwo bardziej mu się opłaca niż pałaszowanie czegoś na dworze. Z biegiem czasu apetyt na wszystko też troszkę się zmniejszy i spacery będą mniej stresujące :)

      Usuń
  64. Witam
    A jeszcze takie mam pytanie bo ta karma Brit Care MINI Puppy Lamb skończy się nam gdy piesek będzie miał 7 miesięcy. Jaką karmę powinnam mu kupić z Brita i czy powinnam ją mieszczać z tą starą ?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na razie kupiłabym jeszcze taką samą, jeśli się dobrze trawi. A w wieku 10 - 12 miesięcy przeszła już na karmę dla dorosłych psów. Przejście między karmami (jakimikolwiek) musi odbywać się stopniowo przez ok. tydzień. Każdego dnia wrzucamy do miseczki coraz więcej nowej karmy, a coraz mniej starej. Dzięki temu unikamy problemów żołądkowych u psiaka.

      Usuń
    2. Bardzo dziękuję 😊😊😊

      Usuń
  65. Witam mam 7 miesięcznego maltanczyka od urodzenia jadl karme royal puppy i bardzo sie drapie czy to jest mozliwe ze ma yczulenie na kurczaka bo slyszalam ze w tej karmie jest duzo drobiu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Tak, to możliwe. Można zmienić karmę na taką bez zbóż i kurczaka. Po miesiącu można zobaczyć czy jest różnica.

      Usuń
  66. A jakie pani podaje smakołyki dla maltasia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Aktualnie podaje smaczki firmy Orijen, ale jest też sporo innych, ciekawych. Trzeba tylko analizować skład.

      Usuń
  67. Mój mAltanczyk Leo ma 9 tyg
    Czy mogę wdrożyć karmę sucha bosch junior???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja poczekałabym jeszcze z tydzień - dwa. Maleństwo pewnie jest dopiero po drugim szczepieniu i dopiero przyszło do nowego domu. Warto dać mu trochę czasu na akceptacje wszystkich zmian. Samą karmę też należy wprowadzić stopniowo - mieszając ze starą przez ok tydzień. W ten sposób unika się problemów żołądkowych.

      Usuń
  68. mój maltanczyk (2 lata) uwielbia tylko karmę Wiejską zagroda indyk z królikiem. Co sądzi Pani o tej karmie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy jej nie testowaliśmy, ale skład jest całkiem dobry :)

      Usuń
  69. Witam, od 2 tygodni posiadam Maltanczyka, ma 2,5 miesiąca od początku dostaje karme royal canin starter i czasami jakies warzywa i owoce, ma dość mocne zacieki pod oczami i czasami drapie sie po grzbiecie, polecano mi karme royal dla alergików, ale na forach duzo ludzi odradza karmy z royala dlatego chcialbym sie poradzic Pani jaka karme wybrac dla swojego szczeniaczka, czy moze pani polecić jakas konkretną karme zebym nie mial dylematu ze smakiem 🙂

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Royal faktycznie ma słaby skład. Można stopniowo zmienić go na coś innego. Może na początek Brit Care Puppy - są dwa smaki. U nas Elza wcinała wersję z jagnięciną.

      Usuń
    2. A co Pani powie o karnie FARMINA N&D PUMPKIN Mini PUPPY Lamb dyni?

      Usuń
    3. Osobiście nie testowałam, ale karma ma fajny skład i bardzo dużo dobrych opinii. Z pewnością to warta uwagi pozycja.

      Usuń
    4. A moze pani ocenic ktora karma jest lepsza i zdrowsza wzgledem skladu? Brit care czy ta Fermina?

      Usuń
    5. Jeśli miałabym oceniać wyłącznie skład, to Farmina będzie lepsza. Z kolei Brit ma najlepszy stosunek ceny do jakości.

      Usuń
  70. A jeszcze jedna, ta karma brit to w bialo zoltym opakowaniu z jagnecina i ryzem czy w bialo rozowym puppy mini z sama jagnecina?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. z samą jagnięciną ma nieco lepszy skład, ale ta żółta z ryżem też ma dobre opinie.

      Usuń
  71. Dziękuję bardzo🙂 pozdrawiam 🙂

    OdpowiedzUsuń
  72. Mam do pani pytanie, ile posiłków i o której powinien dostawac 3 miesięczny maltanczyk i wychodzić na spacery przed jedzeniem czy po?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Takiego malucha przeważnie karmi się 3-4 razy dziennie. Wyjście bezpośrednio po posiłku.

      Usuń
  73. Witam,moja roczna maltanka bardzo grymasi,nie potrafi nawet sama jeść....mięso podaję jej na dłoni a czasem muszę otwierać pyszczek żeby cokolwiek zjadła.Czy takiemu pieskowi można dawać wątróbkę,mięso z kaczki,masło?Ostatnio po wątróbce indyczej lub kaczce wymiotowała i miała begunkę.Bardzo lubi masełko,smaczki.Podaje jej trochę jogurtu naturalnego.W rezultacie już sama nie wiem czym ją karmić.Karm mokrych najlepszych firm nie je,sucha Brita tylko z głodu....pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. A może dieta barf będzie odpowiednia? oczywiście przy wprowadzaniu małymi kroczkami. W diecie barw podaje się właśnie surowe mięsko i podroby z niewielkim dodatkiem warzyw. Z reguły jest dla psiaków znacznie bardziej atrakcyjna niż gotowe karmy.

      Usuń
  74. Witam moj 5 miesieczny maltanczyk przestal przepadac za sucha karma, dlatego mysle o podaeaniu mu mokrej karmy dolina noteci junior, jest pare smakow, moze orientuje sie pani czy sa to dobre karmy dla maltanczykow icktore smaki sa najzdrowsze?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Z tego co pamiętam to Dolina Noteci ma całkiem fajny skład. Nie pamiętam konkretnych smaków, ale stawiałabym na jagnięcinę lub rybę.

      Usuń
  75. Proszę o poradę. Mamy prawie rocznego maltanczyka (rok skończy w maju) od wczoraj. Przeczytałam już tyle porad, przejrzałam tyle stron że nie poskładać wszystkich tych informacji na temat żywienia. Dobrze rozumiem, że pies powinien jeść tylko karmę sucha bądź tylko mokrą? Nie tak jak radziła nam znajoma, że na śniadanie mokrą by piesek miał energię na dzień a później karmę suchą? Chciałabym przyzwyczaić pieska do stałych godzin jedzenia, oraz ustabilizowac mu menu😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak naprawdę ile ludzi, tyle opinii :) ja nie jestem zwolenniczką mieszania karm suchych i uważam, że albo jedno, albo drugie. Wszystkie karmy dostępne na rynku są produkowane z myślą o tym, żeby stać się jednolitym źródłem pożywienia. Ponadto czas trawienia karm mokrych i suchych jest różny, więc mieszanie jest dodatkowym obciążeniem dla brzuszka. Moim zdaniem warto skoncentrować się na jednej, dobrej jakosci karmie suchej lub karmie mokrej :)

      Usuń
  76. Witam. Chciałabym prosić o poradę jaka karmę z dobrym składem dla dorosłego maltańczyka mogłaby mi Pani polecić? I jak czytać składy karm?na co patrzeć i wgl bo nie znam się na tym.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Jest wiele fajnych karm - GreenPantry z łososiem i warzyawmi, Taste of the wild, czy Wiejska Zagroda. A co do czytania składu, polecam tutaj: http://bialymaltan.blogspot.com/2015/09/jak-czytac-skad-suchych-karm-zeby-nie.html

      Usuń
  77. Witam moj maltanczyk skończył wlasnie 7 miesięcy i zaczal grymasić przy karmie mokrej dolina noteci junior i mysle o zmianiekkarmy, słyszała pani cos może o karmie ANIMONDA?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. O ile dobrze pamiętam to dolina noteci ma chyba nieco lepszy skład, ale zawsze można spróbować i zobaczyć jak piesek reaguje. W tym wieku grymaszenie przy jedzeniu jest niestety dość częste.

      Usuń
  78. Dzień Dobry,

    Mam trzymiesięcznego maltańczyka (ma ważyć jako dorosły do 3kg). Od hodowcy dostał karmę Royal. Zacząłem ją mieszać z karmą brit care puppy lamb&rice. Od tego tygodnia podaję tylko brita. Zastanawia mnie ile podawać mu karmy. W tabeli jest podane 75g. Nie wiem czy to nie zadużo. Ja podaję mu 60g trzy razy dziennie. Oczywiście cały czas jest głodny. Zastanawiam się czy powinnienem zwiększyć ilość podawanej karmy. Mój pies dość często się drapie. Nie wiem czy to przejaw alergii czy normalna sytuacja u psa w tym wieku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry. Dawka 60 gram powinna wystarczyć. Proszę obserwować pieska, czy nie robi się zbyt chudy, jeśli ilość tłuszczyku na boczkach będzie spadać, wówczas trzeba zwiększyć dawkowanie. Co do drugiego pytania, to tak, drapanie może być objawem alergii (np. od spożycia kurczaka). Może to być spowodowane jeszcze starą karmą - jeśli to faktycznie alergia to objawy powinny zniknąć w przeciągu ok. miesiąca od odstawienia alergenu.

      Usuń
  79. Witam, moj maltanczyk ma 9 miesięcy, na poczatku jadl sama sucha karme bezbozowa farmina, jak przestal ja zjadac chetnie, zaczalem nu podawac karme mokra doliny noteci, ktora tez nie chętnie zjada, probowalem również inne karmy polecane jako najlepsze typu animonda itp. Nic niestety nie przypasowało mojemu pieskowi i coraz czesciej zaczął glodowac, podchodząc do miski, wąchając tylko i odchodzić, az do momentu kiedy spróbowal u znajomych saszetki pedigree adult, wcina je jak szalony, moj piesek znowu zaczal chętnie zjadac i ma sile na zabawy, z opini wiem ze nie jest to polecana karma, co Pani o tym myśli? Prosze o pomoc bo boje sie ze ta karma nie jest zbyt wartościowa a tylko ja chce jeść

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to tak jak z ludzkim fastfoodem, jest niezdrowy, a mimo to stanowi ulubione jedzenie wielu osób. Pedigree ma bardzo słaby skład, raczej zalecałabym zmienić karmę na inną, ewentualnie mieszać ją łącznie z kawałkami mięsa.

      Usuń
  80. Witam. jestem opiekunem 3.5 miesiecznego owczarka aktualnie wazy 16kg od tygodnia przeszedłem z karmy hodowcy Tropidog junior na Brit care puppy. poprzedniej karmy według tabeli miałem dawać 400g dziennie a tej nowej według tabeli 160g. karma mu smakuje i stopniowo zmniejszam poprzednią karmę a zwiekszam tą nową aktualnie dostaje 150starej i 140nowej. pies chodzi głodny. od przyszłego tygodnia planuje dawać tyle ile napisane jest czyli 160g podzielone na 4 porcje po 40g. dodaje mu czasami warzywa jajko czy owoce ale widzę że itak chodzi wygłodniały. czy nie powinienem mu zwiekszyć ilosci?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że 160 gram to zdecydowanie zbyt mało. Tabelki mają charakter orientacyjny, więc sugeruję zwiększyć dawkowanie. W okresie dorastania znacznie lepiej jest nawet podawać zbyt dużo niż zbyt mało, bo psiak jest w okresie intensywnego wzrostu i musimy zapewnić mu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

      Usuń
  81. Witam.
    opiekuję się 3 miesiecznym owczarkiem
    aktualnie 16kg
    przechodzę z karmy tropidog junior na britt care puppy.
    trudno mi uwierzyć że przy tej wadzę pies ma jeść 160g na cały dzień.
    ma okres przejściowy wiec mieszam jedną karmę z drugą ale widzę że piesek chodzi wiecznie głodny.
    Dostaje okresowo warzywa biały ser owoce czy jajko ale diete opieram na suchej karmie i dziwie się że ma 16kg pies ma jesc 160g na cały dzień.
    https://zooserwis.pl/brit-care-puppy-lamb-rice-sucha-karma-z-jagniecina-12kg.html

    OdpowiedzUsuń
  82. Witam proszę mi doradzić jaką karmę podawać 4 letniej suni po sterylizacji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Sunia może jeść taką karmę, jaką jadła przed sterylizacją. Może to być np. Taste of The Wild. Nie ma sensu kupować specjalnych karm dla psiaków po sterylizacji.

      Usuń
  83. Dzień dobry
    Jestem właścicielem 4 miesięcznej suni maltańczyka. Czytałem na wielu forach jak również na tym powyższym na temat ilości pożywienia dla takiego pieska i cały czas nie wiem ile go powinno być ponieważ za jednym razem podawana jest ilość 60 g dziennie, a kiedy czytam dalej to z tekstu w innych zapytaniach wynika że powinno to być 60g na jeden posiłek czyli w wypadku szczeniaka który jest karmiony 3 razy dziennie wychodzi 180g gdzie przyzna Pani że obie wartości są zdecydowanie odbiegające od siebie.
    Z pytań które padły do Pani dowiedziałem się już że karma Royal Mini Puppy nie jest najlepszym wyborem, ale akurat w moim przypadku chciałbym całkowicie przejść na "domowe" gotowanie dla psiaczka. Proszę o poradę co i w jakiej ilości powinna dostawać sunia w ciągu dnia tak żeby jej dieta była wartościowa i wystarczająca dla niej.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  84. Dzień dobry
    Jestem właścicielem 4 miesięcznej suni maltańczyka. Czytałem na wielu forach jak również na tym powyższym na temat ilości pożywienia dla takiego pieska i cały czas nie wiem ile go powinno być ponieważ za jednym razem podawana jest ilość 60 g dziennie, a kiedy czytam dalej to z tekstu w innych zapytaniach wynika że powinno to być 60g na jeden posiłek czyli w wypadku szczeniaka który jest karmiony 3 razy dziennie wychodzi 180g gdzie przyzna Pani że obie wartości są zdecydowanie odbiegające od siebie.
    Z pytań które padły do Pani dowiedziałem się już że karma Royal Mini Puppy nie jest najlepszym wyborem, ale akurat w moim przypadku chciałbym całkowicie przejść na "domowe" gotowanie dla psiaczka. Proszę o poradę co i w jakiej ilości powinna dostawać sunia w ciągu dnia tak żeby jej dieta była wartościowa i wystarczająca dla niej.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam.
      Co do dawkowania karmy to trzeba zapoznać się z tabelą producenta. Podana przez niego dawka będzie pokarmem na cały dzień - dzielimy go przez trzy posiłki dziennie. Dawkowanie zależy też od wagi psiaka, więc bez znajomości nazwy karmy i wagi nie mogę Panu odpowiedzieć konkretnie, ile karmy powinno być podawane. Jeśli myśli Pan o samodzielnym przygotowywaniu posiłków to proszę przemyśleć dietę BARF. To zdecydowanie najlepszy model żywienia, ale wymaga trochę wiedzy i zaangażowania.

      Usuń
  85. Żeby było mięso .jak będą niedopuszczone dla ludzi produkty.ludzie nie będą kupować karmy .

    OdpowiedzUsuń
  86. Witam!Za chwilę będę miała 2 miesięcznego maltańczyka.Czy należy go karmić tylko karmą suchą?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Na początku należy karmić tym, co psiak jadł w hodowli. Jeśli jadł tylko suchą karmę to przez jakiś czas warto przy niej pozostać. Dopiero później można powoli wprowadzać nowe smaki.

      Usuń