piątek, 10 grudnia 2021

Maltańczyk suczka czy piesek. Wybór płci szczeniaka

Pies czy suczka? To decyzja, przed którą staje wielu przyszłych właścicieli czworonogów. Wybór wcale nie jest oczywisty, bowiem ciąży nad nim wiele mitów i mało sprawdzalnych historii. Jak to jest w przypadku maltańczyków? Czy prawdą jest, że suczka jest grzeczniejsza, a pies to wieczny uciekinier? Czy suczka lub pies kocha bardziej? A może wybór płci jest ważny z zupełnie innych względów?


Charakter pieska i suczki – jaki jest maltańczyk?


Maltańczyki to psy z grupy ozdobnych i do towarzystwa. Ich zadaniem od stuleci było towarzyszenie człowiekowi. Prawdopodobnie to właśnie dlatego maltańczyki to psy-cienie. Będą chętnie podążać za swoim właścicielem, krok w krok, do kuchni, łazienki, sypialni. Wszędzie, oby być zawsze w pobliżu. Typowy maltańczyk jest też prawdziwym wulkanem miłości. Właściwie miłość i potrzeba przytulania to jego drugie imiona.

Zatem wybierając pomiędzy psem, a suczką, nie musicie martwić się, który z nich będzie bardziej towarzyski. Ta rasa jest towarzyska z natury. Sam charakter maltańczyka i każdej innej, dowolnie wybranej rasy nie jest podyktowany płcią. Znacznie istotniejszy okaże się charakter rodziców, czyli to, co szczeniaki otrzymały w genach.

Warto także zauważyć, że charakter u psów z jednego miotu może się od siebie mocno różnić. Dobry hodowca wskaże nam psy najspokojniejsze (o ile można mówić o spokoju w przypadku szczeniąt). Dzięki niemal całodobowemu kontaktowi ze szczeniakami, dobry hodowca będzie też w stanie wyodrębnić psy najbardziej przebojowe i najodważniejsze. Małe, bardziej wycofane i delikatne kulki futra też nie umkną jego uwadze.Czy suczki są grzeczniejsze? To jeden z częstych mitów, który sprawia, że wiele osób wybiera właśnie osobniczki płci żeńskiej. W rzeczywistości zarówno pies, jak i suczka mogą być bardzo posłuszne lub niesforne. Duży wpływ ma tutaj szkolenie i relacje pomiędzy człowiekiem, a pupilem. Maltańczyk to taki pies, który z łatwością wychwyci słabości swojego opiekuna, a dzięki pięknym oczom i niewinnie wyglądającej mordce, jest w stanie okręcić sobie właścicieli dookoła małego pazurka. I ba, właściciele jeszcze się z tego cieszą, czego jestem najlepszym przykładem.

Maltańczyk piesek – wady i zalety


Pierwszą i najbardziej oczywistą wadą posiadania psa jest możliwość znaczenia terenu. Na szczęście nie dotyczy to każdego zwierzaka. Przykładowo, nasz Kolo nigdy nie sika w domu, natomiast drzewka i kwiatki w ogrodzie nie umykają jego uwadze – zawsze są starannie i równo podlane. Instynkt znaczenia terenu może ustać po kastracji pupila.

Drugi minus to możliwość „zakochiwania się” w suczkach sąsiadów. Każdy zdrowy pies silnie reaguje na suczki, które znajdują się w trakcie cieczki. Jest to absolutnie normalne zachowanie, z którym niewiele zrobimy. Rozwiązaniem będzie pełne odseparowanie psa od zapachów suki, a docelowo również kastracja. Problem z chęcią do „nawiązywania romansów” może też skutkować tendencją do włóczęgostwa. Jednak nie oszukujmy się – pies na spacerze zazwyczaj znajduje się na smyczy, a prawidłowe zabezpieczenie posesji to podstawa zarówno w przypadku psów, jak i suczek.

Wiele psów wykazuje się nieco większą pewnością siebie niż suczki. Dodatkowo pies nie przechodzi męczących cieczek, a huśtawka hormonów nie zmienia jego nastroju. Samiec rasy maltańczyk jest zatem idealnym wyborem dla osób, którym nie przeszkadzają obsikane drzewka w ogrodzie. Wiele psów rasy maltańczyk okazuje się też wyjątkowymi pieszczochami. U nas to właśnie Kolo jest największym przytulasem w całym stadzie. Nie ma, że wstajesz bez przytulania. Każdego, ale to dosłownie każdego poranka trzeba poświęcić mu przynajmniej jedną minutę na przytulenie. To taki nasz niezbędny rytuał, który trwa od ponad 7 lat.

Kolejna zaleta z wyboru psa to atrakcyjniejsza cena. Maltańczyk to droga rasa, a w miotach na ogół pojawia się więcej psów niż suczek. W związku z tym cena szczeniąt płci męskiej na ogół okazuje się odczuwalnie niższa. Suczki rasy maltańczyk są droższe od psów i dotyczy to niemal każdej znanej mi hodowli. Różnice w cenach mogą sięgać nawet kilku tysięcy.

Maltańczyk suczka – wady i zalety


Piękna, drobna suczka rasy maltańczyk jest przedmiotem marzeń wielu osób. Sunie mogą być delikatniejsze od psów, a jednocześnie mamy możliwość wiązania kitek na głowie. Tak naprawdę, kitki to nie tylko domena suczek, ale i psów – długa szata zawsze wymaga odpowiedniej pielęgnacji, bez względu na płeć.

Pewnym problemem wynikającym z wyboru suczki jest cieczka. Suczki mogą przechodzić ją niemal niezauważalnie lub tracić humor, apetyt i chęć do zabaw na kilkanaście dni. Znaczącym utrudnieniem okazują się też ewentualne ciąże urojone, wymagające interwencji weterynaryjnej. W czasie cieczki może też występować problem zwiększonego łzawienia, co z kolei może powodować problem z przebarwieniami pod oczami. I nie szkodzi, że zdrowa łza nie barwi – wilgotne, ciepłe środowisko jest idealnym podłożem do namnażania się bakterii, które mogą pojawić się nie wiadomo skąd. Problemem jest także konieczność zapewnienia pełnej ochrony przed natrętnymi samcami, które zwabione zapachem mogą zaczepiać suczkę na spacerach. Najprostszym rozwiązaniem powyższych problemów jest kastracja.

Suczka maltańczyka będzie idealnym wyborem dla osób, które pragną przyjaznego, towarzyskiego pupila, a problemy związane z cieczkami nie są dla nich odstraszające. Suczka (podobnie jak i piesek) odwdzięczą się ogromną miłością oraz oddaniem.
maltańczyk szczeniak piesek czy suczka


Zaletą z posiadania suczki jest także brak znaczenia terenu i tendencji do włóczęgostwa. Maltanki mogą być bardziej dominujące lub uległe, wszystko zależy od danej linii hodowlanej i wyboru konkretnego pupila. Niestety cena suczki rasy maltańczyk jest odczuwalnie wyższa w porównaniu do stawek za pieski.

I na koniec obalmy jeszcze jeden mit, który twierdzi, że suczka kocha bardziej. Każdy pies kocha tak samo. Zarówno płeć, jak i rasa nie mają tu znaczenia. Kocha tak samo suczka rasy maltańczyk, szpic, samoyed czy pies rasy owczarek niemiecki. Psy z grupy ozdobnych i do towarzystwa okazują tą miłość bardziej niż inne, są przy tym silniej uzależnione od człowieka niż inne rasy. Dotyczy to zarówno psów, jak i suczek. Podstawą zawsze jest wprowadzenie prawidłowych relacji, bazujących na wzajemnym zaufaniu i więzi pomiędzy człowiekiem, a pupilem.
----------------------------------------------------------------
Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK
i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.


Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!

1 komentarz:

art