Wielu czytelników bloga pyta mnie o karmę dla maltańczyka.
Dlatego postanowiłam omówić ten temat w poniższym poście. Jaka karma dla
maltańczyka będzie najlepsza? Jak czytać skład i który produkt spełni
oczekiwania psich podniebień?
Czy istnieje idealna karma dla maltańczyka?
Pytając o karmę dla maltańczyka często oczekujemy gotowej
recepty. Niestety nie istnieje jedna, najlepsza z najlepszych karma, która
spełni oczekiwania wszystkich czworonogów. To co u jednego będzie rozwiązaniem
idealnym, u drugiego może wywoływać problemy żołądkowe. Dlatego zawsze warto
samodzielnie testować kupując mniejsze opakowania karm. Tylko metoda prób i
błędów pomoże Wam wybrać produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb czworonoga.
W tym momencie pojawia się pytanie, czym sugerować się
wybierając karmy dla maltańczyka i innych ras miniaturowych? Wybór jest
ogromny, a producenci prześcigają się w coraz to wymyślniejszych reklamach.
Podstawą naszego wyboru będzie analiza tego, co znajduje się w środku
opakowania.
W tym linku znajdziecie krótką ściągawkę dotyczącą czytania składu
karmy
Karma sucha czy mokra?
Kolejnym krokiem w poszukiwaniach idealnego pożywienia dla psiaków jest wybór pomiędzy karmami suchymi, a mokrymi. Każde z tych rozwiązań posiada swoje odmienne wady i zalety:
Konsystencja: karmy suche są twardsze, będą odpowiadały psom ze zdrowym uzębieniem. Sucha konsystencja jest mniej atrakcyjna, dlatego psi niejadek może gardzić granulkami nawet najlepiej skomponowanej, suchej karmy. Konsystencja pokarmów mokrych lepiej odpowiada naturalnemu żywieniu, może być stosowana u psów w każdym wieku, w tym u psów starszych lub borykających się z problemami uzębienia (wymiana zębów mlecznych, ubytki starcze itp).
Przechowywanie: karmy suche są łatwiejsze do przechowywania i przewożenia.
Kaloryczność: sucha karma to wysokokaloryczny koncentrat. Pies nie musi mieć pełnej miski, aby zapewnić swoje potrzeby energetyczne. To spory problem w przypadku zwierzaków z tendencją do nadwagi. Karma mokra posiada znacznie większą, bardziej naturalną wilgotność, a w związku z tym mniejszą kaloryczność. Dzięki temu posiłki mogą być bardziej obfite, a pokarm nie pęcznieje w brzuchu, jak ma to miejsce w przypadku suchych granulek.
Stopień przetworzenia: tutaj nie ma co ukrywać, karmy mokre zdecydowanie wygrywają. Pokarmy suche są mocniej przetworzone, a niektóre z nich nie zapewniają wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Smakowitość: karmy mokre są szczególnie polecane dla psich niejadków. Wyższa smakowitość mokrych posiłków wynika wprost z ich mniejszego przetworzenia, intensywniejszego aromatu i przyjemniejszej dla psa konsystencji.
Co wybrać? Karma sucha czy mokra? Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań właściciela i upodobań kulinarnych psiaka. Ekipa Białych Maltanów przez większość swojego życia żywiła się karmami suchymi. Niestety wraz z wiekiem pojawiało się coraz więcej problemów - po pewnym czasie zjadania danej karmy pojawiały się wzdęcia, oczy zaczynały łzawić lub psiaki po prostu zaczynały odmawiać jedzenia. Mokre puszki przechowywane w nie wiadomo jakich warunkach sklepowych też nie budziły naszego zaufania. Dlatego od pewnego czasu Ekipa BM przeszła na catering dietetyczny, który przyjeżdża do nas regularnie co trzy tygodnie. Posiłki są spakowane w paczkach na każdy dzień, opatrzone datą produkcji (zazwyczaj wskazuje ona na kilka dni przed dostawą, dając mi pewność, że otrzymuje świeży produkt). Wystarczy umieścić je w zamrażarce (produkt przyjeżdża w pełni zamrożony) i stopniowo rozmrażać porcje na kolejne dni. Nie wiem czy pozostaniemy przy cateringu PsiBufet na stałe, ale na dzień dzisiejszy jest to najlepsza dla nas opcja żywieniowa.
Czego szukać w karmach?
Wiemy już jak czytać skład karmy, ale czego właściwie szukać
bądź, co wykluczyć? Docieramy tu do dość nietypowych potrzeb maltańczyków.
Analizując fora i grupy internetowe, szybko zauważycie, że większość
maltańczyków źle radzi sobie z trawieniem mięsa z kurczaka. Statystycznie jest
to najczęstszy alergen, który może powodować drapanie i łzawienie, a co za tym
idzie zwiększać zacieki pod oczami.
Tutaj
znajdziecie informacje, jak usunąć zacieki pod oczami maltańczyka.
Na drugim miejscu naszej czarnej listy znajdują się zboża,
stanowiące tani wypełniacz karm. Z oczywistych względów najgorzej zaprezentują
się karmy z GMO.
Osobną kwestią jest liczba białka w karmach dla dorosłych
psów. Niektóre, najlepszej jakości suche karmy posiadają białka w ilości
przekraczającej 30 %. Są to produkty przeznaczone dla psiaków większych ras lub
psów bardzo aktywnych. Im mniejszy pies oraz mniejsza aktywność, tym mniejsza
powinna być zawartość białka.
Przyjmujemy, że dorosły maltańczyk czy york powinien jeść
karmę o zawartości białka do 22 – 26 % (pamiętajcie, że jest to zawartość białka w karmach suchych, nie dotyczy to karm mokrych).
Żywienie maltańczyka, a zacieki
Zacieki pod oczami maltańczyka to jeden z częściej występujących problemów estetycznych. Przyczyn owego problemu może być naprawdę bardzo wiele. Jak już wspomniałam wcześniej, jedną z często występujących jest nietolerancja zbóż lub mięsa z kurczaka.
Karmy bogate w zboża (popularny wypełniacz) oraz mięso z kurczaka mogą zwiększać łzawienie. To z kolei doprowadza do pojawienia się rdzawych śladów, które skutecznie szpecą idealnie białą szatę maltańczyka.
Wskazówka: zacieki mogą być też wywołane bakteriami, niedrożnymi kanalikami łzowymi i wieloma innymi czynnikami. Dodatkowo alergenem pokarmowym może być nie tylko sam kurczak (którego odradzam także z przyczyn jakościowych), ale np. jagnięcina.
Wiemy już czego szukać i czego unikać w karmach. Następnym krokiem będzie poszukiwanie produktu, który sprawdzi się u naszego pupila.
Wiemy już czego szukać i czego unikać w karmach. Następnym krokiem będzie poszukiwanie produktu, który sprawdzi się u naszego pupila.
Z karm suchych polecamy Natures Protection w wersji z białą rybą i karmy Farmina.
Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK
i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.
Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!
Dzień dobry, mam 4,5 miesięczna maltankę, która karmie tylko karma brit Care puppy lamb&rice. Nie mam z nią żadnego problemu, ale zastanawiam się czy warto jej czasami dawać (i jak często) trochę jedzenia z puszki np. doliny Noteci (dostawała ja raz dziennie jak była jeszcze u hodowcy), lub czy warto kupić brit care salmon i dawać jej karmy na zmianę? Proszę o pomoc
OdpowiedzUsuńWitam. Dobrą praktyką jest nie mieszanie jedzenia suchego z mokrym (ze względu na inny czas trawienia w brzuszku). Co jakiś czas można zmieniać smak karmy, ale łączenie sucha/mokra nie wydaje mi się najlepszym pomysłem. Dla urozmaicenia można czasem podać psiakowi odrobinę owocu, twarogu czy jajka (jako przysmak).
UsuńJeżeli chodzi o suchą karmę to czy próbowałaś Empire Dog Food? Skład ma dosyć ciekawy bo samego suszonego mięsa jest 49,5%.
OdpowiedzUsuńTeż mam maltańczyka (około 3 lata) i po analizie składów chyba wszystkich dostępnych na rynku polskim karm i testowaniu kilku najdroższych i teoretycznie najlepszych wybrałam tą i jestem zadowolona.
Ciekawa jestem opinii Twoich psiaków.
Jeżeli chodzi mieszanie suchego z mokrym to osobiście stosuję tą metodę od samego początku - codziennie rano do miski suche, a o 15 po powrocie z pracy mokre (czyli gotowana pręga wołowa lub udziec z indyka z ugotowaną marchewką i selerem - bez przypraw i chemii). Oczywiście poza tym twarożek bez soli, jogurt naturalny, przysmaki 100% mięsa itp. Tak samo karmię od 15 lat yorka (niestety on od szczeniaka jest na RC i już nie da się tego zmienić - za późno), który wciąż jest w świetnej formie, ma wszystkie zęby zdrowe, zero problemów zdrowotnych z wyjątkiem początków zaćmy i wciąż ma siłę by całymi dniami biegać po ogrodzie z nowym młodym kumplem :). Swego czasu potrafił przebiec ze mną po 10-15 km, a po powrocie do domu na słowo spacer znów warować przy drzwiach! Jak widać w przypadku moich psów ta metoda się sprawdza idealnie ale wiadomo każdy jest inny - jeden karmi tylko mokrym, inny tylko suchym a jeszcze inny w ogóle stosuje BARF... Dlatego uważam, że trzeba ostrożnie podchodzić do tego tematu i nie można jednoznacznie stwierdzić, że to jest zła praktyka i że nie powinno się jej stosować.
Pozdrawiam,
A
Ten komentarz został usunięty przez autora.
UsuńFaktycznie, u każdego psiaka może sprawdzić się coś innego. W tym punkcie się w pełni zgadzamy :)
UsuńWitam
OdpowiedzUsuńCzy moglibyscie polecic dobre dentalki dla maltanczyka? Jakie sa tez najlepsze smakolyki? Przekaski?
Przysmaki http://bialymaltan.blogspot.com/2018/10/przysmaki-orijen-testujemy.html#more
UsuńGryzaki http://bialymaltan.blogspot.com/2017/12/smacznie-zdrowo-kolorowo-czyli-test.html#more
U nas fajnie się sprawdzają :)
Jaką karmą zastąpić Dolina Noteci Starter (mokra), którą piesek był karmiony w hodowli i teraz w naszym domu ? Chcemy zmienić , ze względu na zawartość drobiu w karmie. Oprócz tego jest karmiony suchą karmą Taste of the Wild High Prairie Puppy. Czy sama sucha karma wystarczy, jeśli maluch przywykł do mieszanego menu ?
OdpowiedzUsuńMyślę, że sama karma sucha będzie ok :)
UsuńJaką karmę stosujesz
OdpowiedzUsuńRóżnie. Taste of The Wild, Green Pantry, Nordic Gold, Brit Care... W zależności od aktualnych potrzeb.
UsuńMam kłopot: moja 8 miesięczna suczka , która jako szczeniak jadła suche karmy (Acana, Brit , Orijen) ostatnio zdecydowanie odmawia ich jedzenia i potrafi wytrwać na głodówce tak długo, póki nie dostanie czegoś "mokrego".Ma przy tym spory apetyt. Wygląda więc na to,że trzeba będzie zmienić dietę, ale nie jestem w stanie codziennie gotować jej świeżego pokarmu, więc bardzo proszę o polecenie mi najlepszej zdaniem Pani karmy mokrej. Zależy mi bardzo na tym, aby oczywiście była bezzbożowa i miała wszystkie składniki potrzebne małemu pieskowi- waga 4,5 kg, mieszaniec maltańczyka z pudelkiem.Cena nie gra roli, chodzi o jak najlepszą jakość. Z góry serdecznie dziękuję.
OdpowiedzUsuńBardzo fajną karmą bezzbożową jest Terra Canis oraz W ofercie tej firmy można znaleźć karmę bez zbóż i kurczaka dla dorosłych psiaków. Skład jest naprawdę bardzo dobry, może to będzie trafione rozwiązanie.
UsuńPolecam spróbować Od producenta Arion :) puppy lamb and Rice fenomenalne
OdpowiedzUsuńDzień dobry,
OdpowiedzUsuńMam 4 miesięcznego maltańczyka, jest na karmie taste of wild dla szczeniąt, smaczki podaję orijen z wołowiną oraz caniwild z rybami, żwacze wołowe,czasem poroże Jelenia,od kilku dni wprowadziłam ciasteczka little big paw też z rybami, olejami, itp. Bez żadnej chemii. I mam problem, ponieważ pies zaczął na spacerach jeść wszystko co popadnie (łącznie z odchodami innych psów). Robiliśmy badania ogólne na pasożyty i gargie i nic nie wyszło. Pies jest radosny, bawi się, ładnie śpi. Czasem nie ma ochoty jeść tej suchej karmy, smaczki natomiast zawsze chętnie :) ale te spacery są dla mnie dużym stresem, pies chodzi przy nodze, bo boje się już go puszczać na długiej smyczy, zawsze coś znajdzie, jakby był ciągle głodny? Dużo chodzimy, 5 spacerów dziennie, pięknie się załatwia na zewnątrz, jednak ciągle coś udaje mu się upolować nie wiem, co na to poradzić. Zakupiłam tabletki rumem tabs, które też chętnie zjada, ale nic to nie daje. Czy to może nieodpowiednia karma? Za mało kalorii? A może dawać mokrą lub jakieś warzywa, owoce? Proszę o radę, bo już nie wiem co robić.
Dzień dobry. W tym wieku dotyka to wiele psiaków i przechodzi z czasem. Myślę, że kombinowanie z karmą niewiele da (szczególnie, że w diecie znajdują się już żwacze). Polecałabym pójść inną drogą - nauczyć komendy zostaw, która przydaje się w całym życiu pupila i czasem może mu nawet uratować życie. Szkolenie warto zacząć w domu, a dopiero później na spacerach. I oczywiście nagrodą powinny być ulubione smaczki, które wynagrodzą pozostawienie "zdobyczy". Samo zwiększone zainteresowanie "skarbami" na spacerach powinno przejść samoistnie, gdy psiak trochę podrośnie.
Usuń4 miesięczny szczeniak poznaję w ten sposób świąt, na swojej kupiłam taki kaganiec z siateczką, mogła wziąć do pyszczka, ja miałam czas na spenetrowanoe co to jest i nie miała możliwosci połknięcia
UsuńDziękuję za odpowiedź! :) Zaczniemy się uczyć komendy od jutra. Zamówiłam już karmę konina z wołowiną dla szczeniąt o świetnym składzie, więc spróbujemy powolutku podawać. Dostał też dziś pierwszy raz odrobinę obranego eko jabłka. Czy może Pani podpowiedzieć co podawać na przekąskę, zamiast psich smaczków? Może owoce, warzywa, jajko, twarożek? I jak często można podawać coś "ludzkiego"? Chciałabym jakoś urozmaicić małemu dietę.
OdpowiedzUsuńMy podajemy jabłko, marchewkę, jajko, twaróg, czasem odrobinkę jogurtu naturalnego, banana, pomidora czy gruszki. Można testować i sprawdzać co psiakowi zasmakuje (naszym hitem jest ugotowane jajko). Nie ma jednoznacznego wyznacznika, jak często podawać. Kilka razy w tygodniu będzie ok. może nie za często, aby psiak nie zniechęcił się do normalnej karmy :)
UsuńBardzo dziękuję za pomoc! :)
UsuńWitam
OdpowiedzUsuńNasz maltan ma skończony rok w grudniu.
Kończy w tym momencie karmę Brit Lamb&Rice i myślałam mu kupić inną ale nie wiem jaką. Czy powinnam mu zmienić a jeśli tak czy mam znowu wprowadzać ją pomału czy mogę tak odrazu ? A może lepiej mieć dwie różne i co drugi dzień zmieniać ?
A i jeszcze jedno pytanie. Czy sama sucha karma jest wystarczająca czy codziennie piesek powinien dostawać np. biały serek, owoc czy jajko?
Proszę o doradzenie bo nie chcę swojego maltana utuczyć jak to robi wiele osób podając szyneczki, paróweczki, itp.
Pozdrawiam
Witam. Jest wiele dobrych, suchych karm. Trzeba czytać skład - jak najwięcej mięsa, jak najmniej zbóż. Można spróbować z karmami Taste of The Wild, Wiejska Zagroda czy Greeen Pantry. Nową karmę wprowadzamy stopniowo przez ookło tydzień. Jedna, dobrej jakosci sucha karma zapewni wszystkie potrzeby żywieniowe maltusia, ale np. jajko czy biały ser można podać raz na tydzień w formie przysmaku. Co do parówek czy szyneczek - stanowczo odradzam tego typu przysmaki. Wiecej z nich szkody niż pożytku :)
UsuńDziękuję:)
UsuńWitam. Mam 9 tyg Maltańczyka, od hodowczyni dostaliśmy karmę Royal ale zmienilam stopniowo na Arion, no i zaczął się problem drapania, najbardziej w nocy. Na jaką mogę zmienic karmę, żeby to drapanie stanęło?
OdpowiedzUsuńWitam. Proponuję Wiejska Zagroda, Taste of The Wild, Brit Care w wersji z jagnięciną lub Farminę. W składzie nie powinno być zbóż ani mięsa z kurczaka.
UsuńWitam. Podobnie zmieniłam karmę. I problem duży z drapaniem. Nie umiem sobie poradzić. Porada weterynaryjna podać karmę Hills z/d. Ale piesek nie chce jeść. Proszę o sugestię co do karm.
UsuńDzień dobry, właśnie zostałam właścicielką 2 miesięcznego maltańczyka. U hodowcy jadł karmę firmy VET EXPERT Starter, ale ten starter jest z kurczakiem. Mam pytanie co Pani myśli o karmie Vetexpert RAW PALEO PUPPY MINI (tutaj link: https://zooart.com.pl/product-pol-24285-Vetexpert-RAW-PALEO-PUPPY-MINI-2-5KG.html )? Jest dobra czy lepiej mu kupić Brit Care, która jest tak tu polecana ?
OdpowiedzUsuńDzień dobry :) Myślę, że jeśli w hodowli piesek jadł vet expert to należy zostać przy tej karmie - przynajmniej do ostatnich szczepień. Ja osobiście nie polecam karm, które mają w składzie kurczaka, ale jeśli piesek nie ma zacieków to może akurat u niego takie rozwiązanie dobrze służy. Mimo wszystko za jakiś czas można pomyśleć np. o karmie na bazie jagnięciny np. Taste of The Wild.
UsuńWłaśnie ma zacieki, przemywam mu oczka specjalnym płynem lecz i tak się pojawiają, może nie masakrycznie duże ale są 😔 dziś kupiłam karmę Brit Care Mini Puppy Grain Free Lamb, mam ją wymienić na Taste of The Wild ? Chcę mojemu psiakowi zapewnić jak najlepszą karmę dlatego proszę w miarę możliwości Panią o pomoc.
UsuńJeszcze jedno pytanie jakie Pani proponuje przysmaki dla takiego maleństwa ?
Myślę, że brit też będzie ok. Elza była na niej przez cały wiek szczenięcy i bardzo dobrze jej służyła. Ale u każdego psiaka może sprawdzić się coś innego, więc trzeba testować. Proszę wprowadzić brita na początek w bardzo małych ilościach i obserwować pieska. Jeśli pojawią się gazy czy zbyt luźna kupa to znaczy, że karma się źle trawi. Jeśli natomiast wszystko będzie ok. to można zostać przy bricie na dłużej. Z karmami jest niestety tak, że każdemu psu może służyć coś innego, więc trzeba samodzielnie testować, sprawdzać reakcje i dobrać idealną karmę indywidualnie do swojego pupila. Co do przysmaków - w tym wieku zamiast przysmaków proponuję podawać w nagrodę granulki karmy. To jeszcze zbyt wcześnie na wprowadzanie nowości.
UsuńDziękuję bardzo za pomocne porady.
UsuńMam pytanie przechodzimy,z Royala na karmę z Wiejskiej zagrody jagniēcina że szpinakiem czy to dobry wybór. Nasz maltan w hodowli był na Royalu
UsuńPorównując składy dwóch karm - to bardzo dobry wybór. Wiejska Zagroda jest często polecana przez hodowców i właścicieli maltusi. Oczywiście każdy pies reaguje inaczej na daną karmę więc trzeba obserwować.
UsuńWitam
OdpowiedzUsuńCzy stosował już ktoś u maltańczyków karmu pół-wilgotne, Eden, Platinum czy Luger's?
Moja maltanka je ( mało chętnie)karmę acan połączona z wilgotną karmą, może to byłby lepszy zamiennik.
Witam. Półwilgotne karmy są zazwyczaj dla psiaków bardziej smakowite, więc to całkiem dobry pomysł. My stosowaliśmy kiedyś Platinum ze świnią iberyjską, ale powodowała zacieki. Myślę, że Eden sprawdziłby się lepiej.
UsuńWitam mam pytanie,która z karm byłaby lepsza dla maltank: Prize Maltese Adult Lamb, Arion Hypoallergenic Small Breed. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy wgl Pani by inna karmę poleciła? Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńPrize ma świetny skład.
UsuńA lepiej podawać jagnięcinę czy łososia?
UsuńJa stawiam na jagnięcinę :)
UsuńWitam mogłaby mi Pani powiedzieć jak czytać skład karmy, na co zwracać uwagę i skąd wiedzieć, że akurat dana karma jest dobra. Z góry dziękuję za wiadomość
OdpowiedzUsuńWszystkie najważniejsze informacje o czytaniu składu można znaleźć w tym poście :) http://bialymaltan.blogspot.com/2015/09/jak-czytac-skad-suchych-karm-zeby-nie.html
UsuńWitam!
OdpowiedzUsuńCo Pani myśli o karmie: Nature's Protection WHITE Dogs Superior Care
Czy nadawała by się na zacieki u mojego maltańczyka?
Pozdrawiam :)
Witam. Jeśli Natures Protection to tylko ta wersja bez zbóż, rybna. Właśnie ją testuję i sprawdza się całkiem dobrze - o niebo lepiej od wersji zwykłej ze zbożami.
UsuńWitam, może Pani napisać coś więcej na temat testowanej karmy Natures Protection. Czy warto ją kupić, czy ma dobry skład właśnie zastanawiam się nad jej kupnem.
UsuńPozdrawiam
Pisałam o tej karmie w innym poście. Ogólnie jestem z niej zadowolona i polecam wersję z białymi rybami :) http://bialymaltan.blogspot.com/2020/09/natures-protection-white-dog-karma-dla.html
UsuńDzień dobry mam roczne maltanczyka zmieniliśmy karmę dla dorosłego psa Wiejska zagroda Ale pies jej nie toleruje. Jako szczeniak jadł również wiejska zagroda. Co by nam Pani poleciła za karmę?
OdpowiedzUsuńDzień dobry mam rocznego maltanczyka zmieniliśmy karmę dla dorosłego psa Wiejska zagroda Ale pies jej nie toleruje. Jako szczeniak jadł również wiejska zagrode. Co by nam Pani poleciła za karmę?
OdpowiedzUsuńW tym linku znajduje się wynik naszej ankiety - ranking karm najczęściej polecanych przez właścicieli maltusi. Każda z nich może okazać się dobrym wyborem :) http://bialymaltan.blogspot.com/2020/05/maltanczykowe-abc-czesc-ii-pielegnacja.html#more
UsuńDzień dobry,
OdpowiedzUsuńCzy można prosić o link do drugiej części z wspomnianą subiektywną listą wartych uwag karm? Dodatkowo chciałam zapytać od jakiego wieku mogę dolewać do wody płyn dental fresh - preparat do higieny jamy ustnej i zębów? na opakowaniu niestety nie napisali :/ moja Sheala ma prawie 5 miesięcy i już kilka zębów stałych na przodzie z góry i z dołu. I czy mogę jej już próbować zacząć je myć :)
Jako taka lista jeszcze nie powstała, ale zrobiliśmy ranking karm wśród właścicieli maltusi. W tym artykule znajduje się tabela z najczęściej polecanymi karmami Co do tego płynu to myślę, że już można bezpiecznie stosować. Tak samo z myciem zębów - na początek tak przynajmniej dla przyzwyczajenia :)
Usuńhttp://bialymaltan.blogspot.com/2020/05/maltanczykowe-abc-czesc-ii-pielegnacja.html
Dziękuję bardzo :)
UsuńDzień dobry,
OdpowiedzUsuńMam 9 tygodniowego maltańczyka (suczkę). U poprzedniego właściciela była karmiona karmą mokrą (z Biedronki) i suchą (nie znam nazwy producenta). Ma zacieki pod oczami i czasem się drapie przy szyi. Takiego malucha można karmić suchą karmą czy lepiej mokrą oraz karmę jakiej firmy wybrać, proszę o radę. Pieska mamy dopiero od 5 dni, dziękuje i pozdrawiam
Dzień dobry. Przy tak malym piesku zostałabym jeszcze przy karmieniu takim jak u hodowcy. Za tydzień - dwa można stopniowo przechodzić na inną karmę. Można spróbować suchej, ale nie wiem czy dla psiaka będzie wystarczająco atrakcyjna. Z suchych przeważnie dobrze sprawdza się Brit Care Puppy, Farmina czy TOTW. Trzeba czytać skład - najlepsze będą karmy bez dodatku zbóż.
UsuńOptimanova Adult Mini Digestive Rabbit 2kg - jedyna karma którą moja maltanka 3 letnia wybredna lubi jeść - co jest ważne w składzie nie ma wcale kurczaka i jest sporo mięsa. Mogę polecić dla wybrednych maltasiów. No i ważne nie ma po nich żadnych palpitacji żołądkowych ......jedyna która się sprawdziła - a testowalismy masę karm przez 3 lata. W naszym odczuciu maltasie nie zawsze lubią gryźć a ta karma ma małe granulki trójkątne które się sprawdziły. Wcześniej każdą karmę musieliśmy mielić w młynku do kawy i zalewać przegotowana wodą by chciała jeść, a tu nie ma takiego kombinowania.
OdpowiedzUsuńCześć, mój maltan ma problemy skórny (okolice oczu i łapek). Jaką karmę polecasz? Myślę o Prize Maltese bądź Wiejskiej Zagrodzie z jagnięciną. A może jeszcze inna? Z góry dziękuję za pomoc!
OdpowiedzUsuńJakie to problemy skórne? Zacieki? przebarwienia łąpek? To może być wina alergii pokarmowej, ale równie dobrze drożdżaków. Warto wybrać się do weterynarza i to skonsultować. A w kwestii wyboru karmy - jeśli psiak ma alergię pokarmową to trzeba wybrać produkt z innym źródłem białka niż obecny. Może to być np. Wiejska zagroda
UsuńTak, tak... przebarwienia łapek i zacieki. Wet polecił smarować łapki maścią, ale przy dłuższych włoskach jest to raczej trudne. Wolałabym zaatakować potwora od środka, stąd pomysł na zmianę karmy. Wiejska Zagroda? A któraś z nich jest bardziej wskazana? Bo wiem, że mają kilka odmian.
OdpowiedzUsuńłapki warto kilka razy wymyć szamponem przeciwgrzybicznym. Do tego koniecznie zmiana karmy - może być Wiejska Zagroda z jagnięciną. Trzeba przeanalizować skład karmy, którą teraz zjada psiak i porównać z nową. Źródła białka muszą być inne, najlepiej żeby nowa karma nie miała też tłuszczu drobiowego.
UsuńDobrze, że szukasz karmy odpowiedniej do rasy Twojego psa. Czasami ta karma, która jest dla danej rasy nie będzie dobrze tolerowana przez psy z zupełnie innej rasy. Warto skonsultować się z weterynarzem i dobrać wysokiej jakości karmę dla psa.
OdpowiedzUsuńMam pytanie, mój dwumiesięczny maltańczyk w hodowli jadł karmę Purina Friskies Junior, już mi się kończy i nie wiem jaka mam teraz kupić, jaka będzie najlepsza?
OdpowiedzUsuńBędę wdzięczna za radę.
2 miesięczny psiak to jeszcze maleństwo. Aktualnie nie zjada najlepszej karmy, więc można zmienić na coś z lepszym składem. Np. Farmine Puppy z jagnięciną i dynią. Samą Purine też warto jeszcze kupić (malutkie opakowanie) żeby stopniowo przechodzić na nowe żywienie. Karmy (szczególnie u takich maluszków) nigdy nie zmieniamy z dnia na dzień tylko przez przynajmniej tydzień.
Usuńdziękuję za pomoc :)
OdpowiedzUsuńDzień dobry. Mam 3 miesiecznego szczeniaka maltańczyka,któremu strasznie wypada sierść i jest jej pełno wszędzie. Weterynarz kazał podawac witaminy i po dwóch tygodniach podawania nic sie nie zmieniło. Czym moze byc to spowodowane.Podaje karmę Brit care Mini grain free puppy Lamb.Dodam ze piesek tez czesto sie drapie.
OdpowiedzUsuńMoże warto rozważyć wizytę u innego weterynarza. Nadmierne wypadanie sierści u maltańczyka nie jest normalne. Może zwyczajnie nie służyć karma, może to być wina źle dobranych kosmetyków (np. szampon wybielający) a mogą być np. problemy z wątrobą. Co do samych witamin - pierwsze efekty stosowania są przeważnie widoczne po około miesiącu, także można się jeszcze wstrzymać kilka dni. A jeśli nie będzie widać poprawy to zrobić kompleksowe badania organizmu.
UsuńTo jaka karma będzie najlepsza?
OdpowiedzUsuńProszę o informację która karma z tych podanych będzie najlepsza dla maltańczyka który ma 4 miesiące. Obecnie jest na Brit Care z jagnięciną. Czy 1.Carnilove Fresh Ostrich & Lamb Small Struś 2.ACANA PACIFIC PILCHARD 3.ACANA Pacifica 4.Carnilove Dog True Fresh Adult Fish Dziękuję za doradzenie.
OdpowiedzUsuńZ tego co przeczytałam to wszystkie z wymienionych karm są dedykowane dla dorosłych psów. 4 miesięczny maltuś powinien jeść jeszcze karmy rangi junior/puppy, które posiadają składniki gwarantujące prawidłowy rozwój. Do fajnych karm dla maluszków należy między innymi Natures Protection White Dogs Grain Free White Fish Junior Small Breeds
UsuńMam pytanie ponieważ karma Farmina z jagnięciną i dynią zawiera chrząstkę z kurczaka źródło glukozaminy i siarczanu chondroityny czy ta chrząstka z drobiu nie będzie uczulać. Myślałam o tej karmie, szkoda że zamiast chrząstki z kurczaka nie dali skorupiaków. A karma znowu Natures Proctection White Dogs Free White Fish Junior Small Breeds zawiera słodkie ziemniaki. Proszę o doradzenie jakieś lepszej jakościowo niż Brit Care z jagnięciną dla 4 miesięcznego maltańczyka. Myślałam o acanie Pacifica tylko to dla dorosłych, ale nie wiem czy lepsza od Brit Care z jakością. Dziękuję
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem karma Natures Protection (w wersji z białą rybą) jest całkiem ok. U nas świetnie sprawdziła się w wersji dla szczeniąt i dorosłych psów - także polecam. Co do chrząstki z kurczaka - głównie uczula białko/mięso, więc chrząstka byłaby problemem jedynie w przypadku bardzo silnej alergii.
UsuńProszę o doradzenie karmy tłoczonej na zimno dla szczeniaka. Znalazłam takie Black Forester jagnięcina, Lukullus jagnięcina i kaczka lub jakąś inną. I czy karma mokra Lukullus Natural królik i dziczyzna jest dobra dla maltańczyka czy polecasz jakąś inną. Myślałam też o tej karmie Farmina N&D Quinoa Adult Mini Skin & Coat ze śledziem dla psa 2,5kg, ale z tego co czytam to te karmy tłoczone na zimno są zdrowsze. I czy można mieszać tą tłoczoną na zimno z karmą mokrą. Dziękuję za radę.
OdpowiedzUsuńKarmy Lukullus mają fajny skład i u nas dobrze się sprawdzały. Blac Forester nie testowaliśmy. Co do Farminy - to też super wybór, wersja ze ślediem jest często chwalona przez właścicieli maltusi.
UsuńJa mam Bichona alergika. Działała się po WSZYSTKIM, TJ. Royal wet, brit bezzbożowy jagnięcina, dolina Noteci, Nature protection dla białych, farmina, a najgorsza była Wiejska Zagroda z białych ryb dla alergików. W końcu znalazłam karmę od Empire i problemy się skończyły. Odchowuje też na niej szczeniaki od 6 tyg. Życia.
UsuńProszę o opinię ma temat Brit Care Minigrain Free Hair & Skin. Tu chwalona jest wersja z jagnięciną, a w teorii ta jest dedykowana dla piesków z długim włosem :)
OdpowiedzUsuńZ tego co sprawdziłam to karma ma 32% białka. Większość hodowców rekomenduje podawanie maltańczykom karm z zawartością do około 26%. U nas karmy wysokobiałkowe też nigdy się nie sprawdzały, więc nie testowaliśmy tej wersji Brita
UsuńDziękuję bardzo za odpowiedź. Piesek był na Natures Protection z jagnięciną, ale przeczytałem u Pani, że skład nie należy do najlepszych. Na Brit za to występuje luźna kupa i trzeba chyba znowu zmiany... Bez kurczaka i zboża, co tu spróbować? 🙈
Usuńmoże spróbować Natures protection w wersji z białą rybą? Skład jest bez porównania lepszy niż w wersji jagnięcej. Ewentualnie coś z Farminy, też mają świetne bezzbożowe karmy
UsuńBardzo ciekawy artykuł, jednak ja nadal nie wiem jaką karmę powinnam kupić dla mojego psiaka. Wiem, że rasy mają wymagania ale kundel to chyba nie. Przeglądałam nawet kilka propozycji tutaj http://bialymaltan.blogspot.com/2019/04/jaka-karma-dla-maltanczyka-odpowiadamy.html i coś może w rezultacie wybiorę.
OdpowiedzUsuńU nas sprawdza się karma z John Dog, szczególnie często kupujemy tą https://johndog.pl/produkt/karma-sucha-berry-line-wolowina-z-krylem/ . Głównie szukałem karmy bez zbóż i bez kurczaka bo mój pies ewidentnie ma po nim problemy jelitowe. Nie wiem czy na cały drób ale na wszelki wypadek już unikamy. Z resztą wiadomo, że dla psa najlepsza wołowina a w ten karmie jest głównie ona.
OdpowiedzUsuńProszę o pomoc o wyborze karmy dla maltańczyka żeby nie miała alergii ani uczulenia
OdpowiedzUsuńNajlepiej rozpocząć od karmy monobiałkowej. Np. natures protection z rybą. Jeśli się nie sprawdzi to testować z innym źródłem białka (np. wybrać karmę z jagnięcina).
UsuńWitam proszę doradzić mi jaka karmę mogę podać mojej suczce maltańczyk. Ma 12msc jest na karmię taste of the wild i mamy problem z zaciekami pod oczami.
OdpowiedzUsuńMożna spróbować Natures Protection z białą rybą. Często pomaga. Trzeba tylko pamiętać, że zacieki nie muszą być wywoływane dietą. jeśli zmiana karmy nie pomoże to warto udać się do psiego okulisty, który wskaże przyczynę problemu.
UsuńWitam, moja 5 letnia suczka jest na karmie Animonda. Najczęściej w formie pasztecików. Od pewnego czasu ze smakiem zjada również dolinę noteci dla małych ras różne smaki. Zamierzam włączyć wiejską zagrodę. Co pani sądzi o pasztecikach Animondy ?
OdpowiedzUsuńWitam. Nigdy nie podawałam psom Animondy więc niewiele mogę powiedzieć. Może jedynie odniosę się do składu przykładowej wersji smakowej, którą znalazłam "63% mięsa oraz produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (35% wołowiny, wieprzowina, 8% serc indyczych), minerały". Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego to skóry, oczy, kopyta, pióra i różne mało ciekawe wnętrzności.
UsuńDziękuję za odpowiedź. Proszę zatem podać mi kilka nazw karm, najlepszych dla tej rasy. Potestujemy i zdecydujemy co najbardziej będzie odpowiadać małej. Jednocześnie dodam, że 2 lata temu została wysterylizowana i skutkiem ubocznym tego zabiegu jest niestety przybieranie na wadze. Jest dość wybredna.
OdpowiedzUsuńMy aktualnie jesteśmy na PsimBufecie, który polecam (po lewej stronie bloga jest ikonka ze specjalną promocją dla naszych czytelników). Można też poszukać wśród takich produktów jak Brit Mono Protein, Wolf of Wilderness, Lukullus itp.
UsuńU nas fajnie się sprawdzają przekąski od https://rawpaleo.eu/pl/ wcześniejsze nasze karmy niestety, ale nie służyły pieskowi.
OdpowiedzUsuńNaprawdę super wpis, dzięki za wszystkie porady ;) Ja ostatecznie zdecydowałem się na wizytę w sklep zoologiczny wrocław i tam kupiłem poleconą karmę przez sprzedawców.
OdpowiedzUsuńja ci mogę polecić karmę od rawpaleo ma mega fajny skład i dobrą cenę idealnie sprawdzi się dla psów z problemami żołądkowymi.
OdpowiedzUsuńTwój piesek wygląda przecudownie!!
OdpowiedzUsuń