ETYKIETY

wtorek, 16 lipca 2019

Karma dla szczeniaka maltańczyka. Testujemy produkty Brit Care


Wielu właścicieli psiaków zastanawia się, jaka karma dla maltańczyka będzie najlepsza. Korzystając  z okazji pojawienia się naszego nowego członka rodziny, przetestowaliśmy dla was karmy Brit Care Junior. Jest to dość popularna sucha karma w dwóch wariantach smakowych. Jaki jest jej skład i czy brit sprawdza się jako karma dla szczeniaka maltańczyka? Sprawdzamy.

mini maltańczyk żywienie maltańczyka

Jaka karma dla maltańczyka?


Żywienie maltańczyka nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Wrażliwe brzuszki, skłonność do alergii i pojawiania się zacieków skutecznie eliminują wiele karm z gorszym składem. Czy istnieje najlepsza karma dla szczeniaka maltańczyka? Niestety nie. U każdego pupila może sprawdzić się coś innego.

Zatem czym kierować się podczas wyboru? Sucha karma dla maltańczyka, yorka czy innego psiaka nie powinna zawierać kurczaka. Dlaczego? Kurczak to najczęściej pojawiający się alergen… ale na tym nie koniec. Pochodzące z hodowli kurczaki są silnie faszerowane różnego typu antybiotykami, to z kolei przekłada się na znaczne pogorszenie jakości mięsa. Ogólnie kurczak nie jest polecany zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Wyjątek może stanowić drób z hodowli ekologicznych – ale nie oszukujmy się, producent karmy skupuje produkty najtańsze, a trafiający do karmy kurczak z pewnością pochodzi z hodowli masowej.

Druga zasada to brak zbóż. Sucha karma dla maltańczyka nie powinna zawierać roślin modyfikowanych genetycznie, soi, kukurydzy czy innego typu śmieciowych zapychaczy. Nasz mini maltańczyk może za to spożywać posiłki z warzywami i różnego rodzaju mięsem. Co ciekawe, karma dla maltańczyka szczeniaka, zawierająca indyka często nie uczula. Dlaczego? Smutna prawda jest taka, że indyk jest delikatniejszy od kurczaka. Producenci nie mogą nafaszerować go tak dużą ilością antybiotyków ponieważ jego serce by tego nie wytrzymało. Z uwagi na większą wrażliwość, indyk wymaga też lepszych warunków hodowlanych. To z kolei przekłada się na znacznie lepszą jakość mięsa.

Jeśli zastanawiasz się jaka karma dla maltańczyka będzie najlepsza, możesz też skorzystać z kilku propozycji, które pojawiły się we wcześniejszym poście. Jaka karma dla maltańczyka
najlepsza karma dla szczeniaka maltańczyka


Brit Care Junior – sucha karma dla maltańczyka


Brit Care Puppy Lamb & Rice


Karma Brit Care Puppy Lamb & Rice nie zawiera typowych alergenów – pszenicy, soi ani kurczaka. Dzięki temu może sprawdzić się jako karma dla maltańczyka szczeniaka. Co znajdziemy w składzie?

„mączka mięsna jagnięca (45%), ryż (30%), tłuszcz z kurczaka (konserwowany tokoferolami), 
suszone jabłka, olej z łososia (3%), naturalne aromaty, drożdże browarniane, hydrolizat muszli skorupiaków (źródło glukozaminy, 320mg/kg), ekstrakt z chrząstki (źródło chondroityny, 190 mg/ kg), mannanooligosacharydy (180 mg/kg), zioła i owoce (rozmaryn, goździki, owoce cytrusowe, kurkuma, 180 mg/kg), fruktooligosacharydy (120 mg/kg), Jukka Schidigera (120 mg/kg), inulina (110 mg/kg), ostropest plamisty (90 mg/kg).”

Skład wydaje się całkiem w porządku. Bardziej dociekliwi czytelnicy mogą zwrócić uwagę na zawarty w składzie tłuszcz z kurczaka. Ale spokojnie – tłuszcz nie uczula, więc mini maltańczyk może go spokojnie spożywać. Problem pojawia się jedynie przy bardzo silnych alergiach na kurczaka (w składzie karm z tłuszczem drobiowym mogą znajdować się śladowe ilości mięsa).

Czy Brit Care Puppy Lamb & Rice to dobra, sucha karma dla maltańczyka? Brit Care Junior to typowy średniak wśród suchych karm dla psów. Spełni oczekiwania większości szczeniąt i umożliwi im prawidłowy rozwój. Oceniłabym ją na mocną czwórkę.

Ocena składu: 8/10

Karma dla szczeniaka maltańczyka Brit Care Puppy Salmon & Potato


Jaka karma dla maltańczyka będzie najlepsza? Z pewnością taka, która zasmakuje naszemu pupilowi. Dlatego w ofercie Brita znajdziemy także smak łososia z ziemniakami. Jest to druga dość interesująca propozycja, która może zainteresować właścicieli małych psiaków.
Sucha karma zawiera w swoim składzie:

„suszony łosoś (35%), ziemniaki (28%), białko łososia (15%), tłuszcz z kurczaka (konserwowany tekoferolami), olej   z łososia (3%), suszone jabłka, naturalne aromaty, drożdże browarniane, hydrolizat muszli skorupiaków (źródło glukozaminy, 320 mg/kg), ekstrakt z chrząstki (źródło chondroityny, 190 mg/kg), mannanooligosacharydy (180 mg/kg), zioła i owoce (rozmaryn, goździki, owoce cytrusowe, kurkuma, 180 mg/kg), fruktooligosacharydy (120 mg/kg), Jukka Schidigera (120 mg/kg), inulina (110 mg/kg), ostropest plamisty (90 mg/kg)”.

Hmm, określenie „suszony łosoś” jest mało precyzyjne, dlatego nie spodziewajcie się, że w składzie karmy znajdziecie mięso (które samo w sobie jest dość drogie i pewnie podwyższyłoby cenę produktu). Na drugim miejscu składu schował się ziemniak. To dość popularny zamiennik dla zbóż, występujący w karmach typu Grain Free.

Ocena składu: 7/10




Tutaj przeczytacie, jak czytać skład suchych karm. Jak czytać skład suchych karm

Czy Brit Care z łososiem sprawdzi się jako karma dla maltańczyka szczeniaka? W wielu przypadkach pewnie tak. To kolejny mocny średniak wśród suchych karm dla psów. Umożliwi zdrowe żywienie maltańczyka za rozsądne pieniądze. Moim zdaniem kompromis pomiędzy ceną, a jakością jest bardzo dobry. Oczywiście w ofertach sprzedaży znajdziemy też karmy dla psów z lepszym składem, jednak ich cena będzie zazwyczaj znacznie wyższa.

Cena i wielkość granulek


Obie karmy Brit Care Puppy są dostępne w dość podobnych cenach. Opakowanie 3 kg będzie kosztowało około 45 zł (czyli ok. 15 zł/kg). Im większa pojemność opakowania, tym niższa cena w przeliczeniu na 1 kg karmy. Tym samym, najkorzystniej wychodzą worki 12 kg. Kupimy je za około 150 zł (co daje cenę ok. 12,50 zł/kg).

Co ciekawe, karmy różnią się wielkością granulek. Jest to pewna podpowiedź w wyborze odpowiedniego produktu. Na poniższym zdjęciu zobaczycie różnice pomiędzy wielkością Brita z jagnięciną i z łososiem.
brit care junior


Ocena ceny i wielkości granulek: 8/10

Karma dla psa w praktyce


Ocena testerki Elzy

jaka karma dla maltańczyka szczeniaka

Hurra, Elza doczekała się własnego, pierwszego testu na blogu :) Musicie wiedzieć, że na chwilę obecną jest to dość wybredny piesek, zatem karma Brit Care musiała sprostać niemałym oczekiwaniom.

Nasz mini maltańczyk Elza zajada obecnie karmę Brit Care Puppy Lamb & Rice. Jest to produkt, którym była karmiona już w hodowli. Moim zdaniem był to bardzo dobry wybór. Karma ładnie się trawi, nie ma żadnych problemów z bólem brzuszka czy zwiększaniem się zacieków pod oczami.
W czasie zjadania Brit Care Elza ładnie przybiera na wadze, ma lśniący włos i wygląda na dobrze odżywioną.

Ocena Elzy: 10/10

Plus za opakowanie karmy


Szukając karmy dla psa często pomijamy jakość opakowania. Fakt, nie jest to najważniejszy wyznacznik wyboru, jednak ma pewne znaczenie. Jakie? Nawet małe opakowania karmy dla maltańczyka będzie zjadane przez dłuższy czas. W tym okresie karma musi być szczelnie zamknięta. Zatem bardzo fajną pomocą jest opakowanie z zamknięciem strunowym. Co ciekawe, niektóre karmy z górnej półki (nawet w dużych workach) nie posiadają takiego rozwiązania. W efekcie musimy kombinować i przesypywać granulki do opakowań zastępczych. Z Britem nie mamy takiego problemu. Nawet najmniejsze opakowanie posiada dobrej jakości zamknięcie strunowe. Dzięki temu codzienne zamykanie i otwieranie jest zwyczajnie wygodniejsze.

Ostateczna ocena karmy: 8/10


Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK

i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.

Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!




16 komentarzy:

  1. Świetna recenzja! My też byłyśmy jakiś czas na karmach Brit Care MINI i fajnie się nam sprawdzały z łososiem i królikiem, jagnięciną oraz łososiem i śledziem. Mają malutkie granulki i z tego, co wiem, jest też dostępna wersja dla szczeniaczków (z jagnięciną). Elza jest prześliczna!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie mój maltańczyk jest na karmie brit care od szczeniaka i co opakowanie to zmieniamy smak :-) raz z mięskiem a raz z rybką ale po za śledziem bo od niego dostał dużych zacieków pod oczkami :-( po odstawieniu wszystko wróciło do normy :-) właśnie skończył 4i pół roku i ma się świetnie nie choruje ma bardzo ładną i lśniącą sierść i co najważniejsze jest zdrowym i wesołym urwisem,którego kocham do szaleństwa <3

      Usuń
  2. jak zawsze świetna recenzja! bardzo proszę o więcej postów z małym maltańczykiem, bardzo mi się to przyda. proszę o jakieś rady dotyczące przyzwyczajania psa z kąpielą i innymi pielęgnacyjnymi czynnościami typu wyrywanie włosków z ucha czy czyszczenie okolic oczek. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej. może ten post Ci się przyda. Te same zasady przydają się też do przyzwyczajenia kąpielowego :) http://bialymaltan.blogspot.com/2018/02/jak-przyzwyczaic-psa-do-suszarki-i.html

      Usuń
  3. Witam, chciałabym zapytać o opinię na temat karmy Wiejska zagroda. Mój maltus w hodowli był karmiony Royalem ale chciałam zmienić mu karmę.. NA początku podawała Britt care ale nie chce jeść więc szukam innych suchych karm. Teraz testujemy Farmine ale też średnio mu smakuje. Dziś zaczęłam próbę właśnie wiejskiej zagrody ale nie jestem pewna czy jest dobra? Co sądzicie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Karma Wiejska Zagroda ma całkiem dobry skład. Jeśli smakuje psiakowi to super :)

      Usuń
  4. Witam, nasz szczeniak ma 3 miesiące i strasznie się zaczął drapać, zaczęły jej tez łzawić bardziej oczka... ma karmę z Royala więc koniecznie musimy ja zmienić. Doradźcie proszę, która Wam się najlepiej sprawdziła bez zbóż i kurczaka. Z góry dziękuję za pomoc! Nie mogę patrzeć jak się meczy ;(

    OdpowiedzUsuń
  5. Witam, nasz piesek ma 3 miesiące i zaczął się bardzo drapać, oczy tez zaczęły bardziej łzawić... ma karmę z Royala więc koniecznie musimy ją zmienić. Doradźcie która Wam się najlepiej sprawdziła? Nie mogę patrzeć jak się męczy :( z góry dziękuję za pomoc

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Na początek proponuję Taste of The Wild w wersji dla szczeniąt. Może być też Brit Care puppy, albo jakaś karma od Farmina. Trzeba testować, bo każdemu psiakowi służy coś innego.

      Usuń
  6. Dzień dobry
    Proszę o pomoc
    Mam 14 tygodniowego maltańczyka i podaje mu karmę Brit puppy lamb and rice
    Dostaje 3 razy dziennie czubate łyżki stołowe
    Czy to nie za mało ? Waga obecna pieska 2,05 kg
    Martwię się ze to za mało bo gdy zje to dalej szuka jakby jedzenia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Ciężko mi określić ile waży taka łyżka, ale dla pewności dałabym trochę więcej. W tym wieku znacznie bezpieczniej jest psa przekarmiać niż podawać zbyt mało.

      Usuń
    2. ja na początku ważyłam na wadze kuchennej a teraz to już na "oko" :-)

      Usuń
  7. Dzień dobry,
    Mój maluch (10tyg) jest obecnie na karmie royal canin gastro intestinal, mieliśmy problemy z jelitkami. Zgodnie z zaleceniam weterynarza, maluch miał ją jeść przez tydzień, żeby nie obciążać żołądka. Powoli kończymy puszki i chciałabym przejść na pokarm suchy. Od tej karmy dodatkowo zaczął się drapać i bardziej łzawić (podejrzewam, że to alergia bo w royal jest główie kurczak). Jak wprowadzać karmę suchą? Gdzieś na Pani blogu wyczytałam, że nie jest wskazane mieszanie karmy mokrej z suchą. Zamówiłam mu: Taste of the Wild High Prairie Puppy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry. W tej sytuacji nie ma lepszego rozwiązania niż mieszanie. Na początek odrobine granulek łączymy z mokrą karmą i przez tydzień zmieniamy proporcje. Później można już spokojnie podawać wyłącznie karmę suchą - jeśli psiak nie będzie jej chciał zbyt chętnie jeść (suche są przeawżnie mniej aromatyczne i mniej atrakcyjne dla psa), to można je dodatkowo namaczać.

      Usuń
  8. Co Pani proponuje dla 2 miesięcznego maltańczyka. Brit, karma dla psów, Care Puppy Lamb &, rice czy
    Brit care mini grain free jagnięcina?

    OdpowiedzUsuń