środa, 30 września 2020

Maltańczyk w typie korea i miniaturka – obalamy mity. Prawidłowa waga i wygląd maltańczyka

Polska moda na miniaturyzacje maltańczyków doprowadziła do pojawienia się wielu mitów, o których warto pamiętać przed zakupem szczeniaka. Dlatego dziś podpowiemy jak właściwie wygląda maltańczyk w typie koreańskim i udowodnimy, że tak zwany „maltańczyk miniaturka” jest jedynie wymysłem stworzonym na potrzeby szybkiej sprzedaży. Pokażę Wam krok po kroku jak przejść przez podstawowe pojęcia kynologiczne, a także obalę kilka mitów, które są dla rasy mocno krzywdzące.

maltańczyk miniaturka


Maltańczyk, hodowla, wzorzec rasy – mini słowniczek pojęć

Wkraczając w świat kynologii, trafiamy na różne pojęcia, których nie spotkamy w codziennym życiu. Niektóre z nich mogą być niezrozumiałe dla osoby nieposiadającej żadnego doświadczenia. Dlatego poniżej wskaże mini, bardzo uproszczony słowniczek pojęć, które pozwolą nam w sposób jasny i przejrzysty obalić mity dotyczące rasy.

Linia hodowlana/typ maltańczyka – w dużym uproszczeniu, pojęcie linii hodowlanej oznacza pochodzenie zwierzęcia. Linie hodowlane mogą tworzyć sami hodowcy, dopuszczając do rozrodu osobniki o pożądanych cechach wyglądu. Linia hodowlana może być też pojęciem szerszym, oznaczającym cały region. Stąd wywodzi się linia koreańska (czyli maltańczyki pochodzące z Korei), linia amerykańska czy linia europejska. Typ maltańczyka to pojęcie zamienne, które oznacza dokładnie to samo. Czyli mamy tu koreański typ maltańczyka, amerykański typ maltańczyka czy europejski typ maltańczyka. Różnicami pomiędzy liniami/typami maltańczyka zajmiemy się w dalszej części tekstu.

Miniaturyzacja rasy – czyli celowe dążenie do ograniczenia rozmiarów psów. Nieprzemyślana i niestety powszechna w naszym kraju miniaturyzacja może prowadzić do rozwoju wielu chorób – w przypadku maltańczyków często jest to ciężka wada ZWO.

Wzorzec rasy – każda rasa psa posiada własny wzorzec. Jest to spis najważniejszych cech, które powinien spełniać dany pies. Wzorzec możemy określić jako opis ideału, do uzyskania którego dąży się w hodowlach. Psy wystawowe powinny spełniać standardy stawiane przez wzorzec. Zbyt duże wady w wyglądzie czy charakterze uniemożliwiają im branie udziału w wystawach. Co za tym idzie, w przyszłości takie psiaki nie będą dopuszczone do celów rozrodczych. Maltańczyki mają kilka wzorców, wydanych przez znane federacje kynologiczne. W europie korzysta się międzynarodowego wzorca FCI, w Ameryce ze wzorca AKC.

Maltańczyk miniaturka – wbrew pozorom nie jest to żadne pojęcie kynologiczne. Maltańczyk występuje wyłącznie w standardowych rozmiarach. Pojęcie maltańczyk miniaturka jest natomiast typowe dla pseudohodowli, które wykorzystują nieświadomość swoich klientów i polski trend do zakupu psów o mniejszej masie ciała. Warto podkreślić to raz jeszcze „maltańczyk miniaturka” nie jest wyodrębniony przez żaden wzorzec rasy, nie jest to oddzielna rasa, ani tym bardziej linia hodowlana. Oczywiście nawet w najlepszych hodowlach odnajdziemy psiaki o mniejszej wadze. Nie są to jednak „miniaturki”, a np. pieski, które były najmniejsze z miotu. Więcej na temat maltańczyków miniaturek znajdziecie w osobnym poście Maltańczyk miniaturka czyli kilka słów o miniaturyzacji miniaturowej rasy


Maltańczyk koreański, a maltańczyk miniaturka

Maltańczyki z linii koreańskiej czy innymi słowy maltańczyk w typie korea są ostatnio bardzo popularne. Każdy chce mieć „koreańczyka”, a w rzeczywistości niewiele osób wie, jak on faktycznie wygląda. I tutaj sięgamy do pierwszego pojęcia z naszego słowniczka. Linia koreańska oznacza, że zwierze pochodzi z Korei lub miało Koreańskich przodków. A teraz po nitce do kłębka…

W Korei działa jedna czołowa federacja kynologiczna o nazwie Korea Kennel Federation (KKF), dla wnikliwych link do strony znajduje się tutaj Korea Kennel Federation KLIK

Koreańska Federacja Kynologiczna (KKF) współpracuje z europejską federacją (FCI) na zasadzie partnerstwa. Hodowle maltańczyków w Korei bazują na wzorcu FCI, który mówi, że wzorcowa waga maltańczyka mieści się pomiędzy 3 – 4 kg. Tutaj link – wzorzec maltańczyka

Jak to się ma do powszechnego przekonania o tym, że maltańczyk z linii koreańskiej to miniaturka? Odpowiedź jest prosta – nijak. To bardzo powszechny, powtarzany w naszym kraju mit, który sprawia, że cena pieska o mniejszych rozmiarach ulega zwiększeniu jedynie przez chwytliwe, modne hasło reklamowe. Dlatego warto pamiętać – typowy maltańczyk z linii koreańskiej czy w typie koreańskim bardzo często osiąga wagę 4 kg, nigdy nie jest nadmiernie wątły, a jego waga nie może być zbyt niska. Prawdą jest to, że w hodowlach bazujących na linii koreańskiej zdarzają się też mniejsze osobniki, ale nie może to być traktowane jak standard czy cecha charakterystyczna danej linii. Co więcej, żaden szanujący się hodowca nie będzie mówił potencjalnym klientom, że jest to „maltańczyk miniaturka”, bo jest świadomy tego, że nie jest to żadne pojęcie kynologiczne.

Jak zatem wygląda idealny maltańczyk w typie koreańskim?

Odpowiedzi na to pytanie odnajdziemy, podglądając koreańskie wystawy. Tutaj znalazłam dla Was świetny filmik z wystawy w 2016 roku. Możecie podejrzeć maltańczyki w 100 procentach koreańskie. Z pewnością nie zauważycie tutaj psiaków zminiaturyzowanych.Maltańczyk koreański czy innymi słowy maltańczyki z linii koreańskiej znajdują się w ofertach niektórych krajowych hodowców. Jednak dobry hodowca nie użyje słowa „miniaturka”, a jego pies prawdopodobnie będzie ważył minimum 3 kg. W hodowlach odnajdziemy także psiaki o mniejszej masie ciała (np. szczeniaczki najmniejsze z miotu), jednak zbyt wątłe i delikatne osobniki nie powinny być używane do dalszego rozrodu.

Linia koreańska często posiada lalkowaty typ urody, duże
oczy i bardzo krótką, a jednocześnie szeroką kufę (pyszczek). Jednak nie jest to nadrzędnym wymogiem, bowiem w linii koreańskiej odnajdziemy także pieski z nieco dłuższą kufą. Różnic w wyglądzie pomiędzy danymi liniami jest całkiem sporo, a wymienienie ich wszystkich to zadanie trudne nawet dla niektórych hodowców. Nie będziemy wgłębiać się tu w szczegóły. Wystarczy, że zapamiętamy, że maltańczyki z linii koreańskiej to psy bardziej masywne od europejskich czy amerykańskich i wyposażone w przepiękną ale i trudną w pielęgnacji okrywę włosową.
koreańskiej odnajdziemy także pieski z nieco dłuższą kufą. Różnic w wyglądzie pomiędzy danymi liniami jest całkiem sporo, a wymienienie ich wszystkich to zadanie trudne nawet dla niektórych hodowców. Nie będziemy wgłębiać się tu w szczegóły. Wystarczy, że zapamiętamy, że maltańczyki z linii koreańskiej to psy bardziej
masywne od europejskich czy amerykańskich i wyposażone w przepiękną ale i trudną w pielęgnacji okrywę
włosową.

maltańczyk korea


Jeśli traficie na tanie, zminiaturyzowane pieski „z linii koreańskiej”, możecie dopytać, który przodek szczeniaka pochodzi z Korei. Osoba, która importuje psa z Korei czy Ameryki (dając tym samym podstawy do stworzenia linii koreańskiej czy amerykańskiej we własnej hodowli) z pewnością jest w stanie jasno określić pochodzenie swojego psa i odpowiednio je udokumentować. To samo dotyczy krycia psem reproduktorem. Nie ma tu mowy o przypadkowości, wszystko jest udokumentowane i możliwe do zweryfikowania.

Ile kosztuje maltańczyk w typie koreańskim? Cena szczeniaka 100% Korea

Pieski z linii koreańskiej nie są tanie w zakupie. Wiąże się to z kilkoma prostymi kwestiami. Po pierwsze z niewielką dostępnością połączoną z większym popytem, po drugie z dużymi kosztami importowania psów hodowlanych.

Prawdziwy maltańczyk w typie Korea z pewnością nie będzie kosztował 3 000 czy 5 000 zł. Stawka zależy oczywiście od konkretnego hodowcy, jego osiągnięć czy eksterieru małego szczeniaka. Jednak nie możemy się łudzić, linia koreańska jest droga, a ceny zakupu niejednokrotnie dochodzą do kwoty 10 000 zł (szczególnie za wystawowe suczki). Oferowane za 3 000 czy nawet 5 000 zł, zminiaturyzowane pieski „z linii koreańskiej” czy „mini maltańczyki koreańskie” bez potwierdzenia koreańskiego pochodzenia mają tyle wspólnego z Koreą, co Białe Maltany z baletem. Oczywiście nie ujmuje to ich uroku, jednak wprowadza potencjalnego nabywcę w błąd i często winduje cenę w górę, bez żadnego realnego powodu. Warto o tym wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup małego pupila.


A może maltańczyk w typie amerykańskim?

Tutaj obalamy kolejny bardzo popularny mit. Wiele osób twierdzi, że maltańczyki z linii amerykańskiej posiadają większe rozmiary ciała. W tym miejscu ponownie sięgamy do podstaw z naszego słownika, czyli do wzorca rasy. Na samym początku pisałam Wam, że w Ameryce obowiązuje wzorzec AKC. Jest to renomowana federacja, która współpracuje z FCI. Wzorce AKC i FCI są wzajemnie honorowane.

I ciekawostka – to właśnie wzorzec AKC dopuszcza psiaki o mniejszych rozmiarach ciała. Niektóre krajowe hodowle bazują na owych wytycznych, a w ich ofertach znajdują się pieski o mniejszej masie. Natomiast nigdy nie jest to tak zwany „maltańczyk miniaturka” tylko na przykład maltańczyk z linii amerykańskiej. I tutaj ponownie wracamy do konieczności udokumentowania amerykańskiego pochodzenia. Prawdziwy, importowany z ameryki psiak z pewnością posiada udokumentowane pochodzenie, o które można zapytać hodowcy i łatwo zweryfikować.

Miniaturyzacja rasy – dlaczego to takie groźne?

Post o linii koreańskiej najprawdopodobniej nigdy by nie powstał, gdyby nie jedna, bardzo przykra rzecz. Moda na małe pieski rozkręciła popyt na „miniaturki”, co z kolei stało się groźne dla samej rasy. Jeszcze do niedawna maltańczyki były uważane za psy odporne, którym rzadko towarzyszą ciężkie choroby, a i waga w okolicach 4 kg nie była niczym dziwnym. Dziś coraz częściej słyszy się o problemach z sercem, narządami wewnętrznymi itp, a niektóre oferty sprzedaży prześcigają się w sloganach typu „miniaturka”, „super mini”, „mini korea” czy „maltańczyk XXS”. Brzmi śmiesznie, ale niestety historia pokazuje, że moda na daną rasę często sieje ogromne zniszczenia (np. jak niegdyś miało to miejsce przy popularnych dziś Yorkach).

Nie chcę twierdzić, że każdy, kto posiada w swojej ofercie maltańczyki o mniejszych rozmiarach ciała robi to nieodpowiedzialnie. Z pewnością tak nie jest, jednak skala problemu okazuje się bardzo duża, a dopuszczanie do rozrodu 2 kilogramowej suczki często wiąże się z brakiem wiedzy i nieznajomością ryzyka. Dlaczego? Ano dla tego, że najpopularniejszą metodą na osiągnięcie małych psiaków jest skojarzenie ze sobą osobników o niewielkich rozmiarach. Ot takie to proste.


W każdym miocie może trafić się piękny, uroczy, ale i bardzo malutki osobnik. Aby to maksymalnie uprościć, przyjmijmy, że jest to piesek z genem karłowatości. Najprostszym i jednocześnie najbardziej ryzykownym sposobem na szybkie uzyskanie maleńkiego potomstwa jest skojarzenie takiego malucha z innym psem, który również posiada gen karłowatości. I tak o to zyskujemy parkę - pieska i suczkę o wadze powiedzmy 2 kg każdy. Owa parka często nie posiada kompleksowych badań i nikt nie wnika w to, czy suczka poradzi sobie z porodem – ale to już temat na oddzielny post.

W efekcie takiej krzyżówki szybko uzyskujemy równie piękne, a jednocześnie drobniutkie pieski. Wszystko byłoby wspaniale gdyby nie szczegół, że pieski posiadające wspomniany gen karłowatości często są najdelikatniejsze i najbardziej chorowite. Skojarzenie ze sobą najdelikatniejszych osobników doprowadza do pojawienia się równie wątłych lub jeszcze delikatniejszych szczeniaczków. I wtedy pojawiają się choroby typu zespolenie wrotno oboczne, problemy genetyczne i cały szereg innych trudności, które mogą ujawnić się w dorosłym życiu psiaka. Choroby kiedyś mało znane, dziś już coraz bardziej powszechne… Sami oceńcie, czy takie działania prowadzone wyłącznie w imię mody oraz szybkiej sprzedaży (bo z pewnością nie dla dobra i doskonalenia rasy) są odpowiedzialne i bezpieczne dla psiaków.

Dlatego jeśli planujesz zakup małego, drobniutkiego pieska, szukaj szczeniaczka najmniejszego z miotu, a nie „miniaturki” czy „mini koreana”. Będzie to najbezpieczniejsze rozwiązanie, które może pomóc Ci w zakupie wymarzonego, zdrowego, a jednocześnie niewielkich rozmiarów szczeniaka. Jeśli natomiast interesuje Cię maltańczyk koreański czy maltańczyk z linii amerykańskiej, poszukaj dobrych hodowli, które oprócz chwytliwego hasła reklamowego będą w stanie udokumentować zagraniczne pochodzenie pupila. W osobnym poście znajdziesz kilka uniwersalnych wskazówek, jak wybrać hodowlę.

------------------------------------------------------------------

Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK


i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.

Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

art