czwartek, 30 stycznia 2020

Maltańczykowe ABC – charakter, prawidłowa waga maltańczyka, miniaturka i żywienie maltańczyka

Postanowiłam, że na blogu pojawi się nowy cykl o maltańczykach. Będzie to tak zwane ABC dla początkującego lub przyszłego posiadacza tych miłych psiaków. W cyklu poruszymy wszystkie istotne tematy od charakteru, prawidłowej wagi, pielęgnacji, żywienia, aż po możliwe choroby, zacieki pod oczami itp. Znajdziecie tu także wartościowe odnośniki do innych, napisanych wcześniej postów. Maltańczykowe ABC będzie skryptem, pigułką wiedzy dla każdego. A więc, zaczynamy….


maltańczyk pielęgnacja, maltańczyk miniaturka
Molly. Fot. Alina SluzdakPrawdziwy charakter maltańczyka


Charakter psa to jedna z pierwszych kwestii, którą bierzemy pod uwagę podczas wybierania idealnej rasy. Tak jest również w przypadku naszych pupili do towarzystwa. Charakter maltańczyka okazuje się bardzo uległy, a jego łagodne usposobienie szybko zjednuje serca większości domowników.

Co ciekawe, niektórzy uważają, że maltańczyk jest psem o wysokim stopniu posłuszeństwa. Nie jest to do końca prawda i potwierdzi to większość właścicieli owych pupili. Maltańczyk będzie co prawda uczył się nowych sztuczek i chętnie spędzał czas z właścicielem. Jednak większość komend wykona tylko w zamian za nagrody. Z reguły najpierw oceni ich atrakcyjność, a jeśli nie okażą się warte uwagi, sam rozważy czy chce wykonywać daną komendę.
charakter maltańczyka
Rio. Fot. Dany Dan


Maltańczyk jest też mistrzowskim manipulatorem, który świetnie wykorzystuje swoje uroki. Bez wątpienia to pies bystry i wyjątkowo spostrzegawczy. Nasz maltańczyk mini szybko wyłapie, które zachowania chwytają nas za serca. W efekcie zacznie patrzeć na nas maślanymi oczami, lizać po twarzy czy radośnie skakać. Co z tym zrobimy? Większość właścicieli ulegnie czarującemu zachowaniu, da smaczek, poda piłeczkę, która znajduje się całe pół metra od pupila, czy poświeci mu swój czas, choćby nawet za kilka minut odjeżdżał ostatni autobus. O spaniu w legowisku zamiast na łóżku nawet nie ma mowy! Już jedno niewinne przyzwolenie wystarczy, że maltańczyk zajmie łóżko na stałe. I kto jest tu odpowiednio wychowany?


Waga maltańczyka i maltańczyk miniaturka


Kolejna kwestia do poruszenia to prawidłowa waga maltańczyka. W ostatnich latach możecie zauważyć lawinowe zainteresowanie psami typu mini. Zawsze będę podkreślać, że maltańczyk miniaturka nie istnieje. Nie jest to oddzielna rasa, podtyp czy jakiekolwiek pojęcie, które miałoby miejsce w prawdziwej kynologii.

Prawidłowa waga maltańczyka utrzymuje się pomiędzy 3 – 4 kg. Jest to ideał według wzorca FCI i tego należy się trzymać. Standardy innych wzorców dopuszczają także wagę do 5 kg. Co prawda zdarzają się też piękne, nieco większe lub nieco mniejsze zwierzaki, jednak ideałem wagi zawsze jest 3 – 4 kg.


waga maltańczyka
Snowy. Fot. Iryna Zarzecka


Zatem skąd wzięło się określenie maltańczyk miniaturka? To efekt mody, którą niegdyś obserwowaliśmy także u Yorków. Jak wiadomo, moda rzadko idzie w parze ze zdrowiem naszych pupili. Dlatego tak zwane maltańczyki mini są często bardzo chorowite, a rozmnażane po zbyt małych rodzicach, mogą być obarczone wadami genetycznymi. Co więcej, karzełek ważący 1,5 kg statystycznie będzie znacznie bardziej chorowity, niż maltańczyk ważący 6 kg. 


W każdym miocie zdarzają się większe i mniejsze szczeniaki. Jednak nie są to maltańczyki miniaturki, lecz pupile o mniejszej, wcale nie wzorcowej masie ciała. Więcej informacji na temat maltańczyków miniaturek znajdziecie klikając w ten artykuł. Serdecznie polecam szczególnie tym, którzy dopiero przymierzają się do zakupu mini maltańczyka 

maltańczyk miniaturka, kilka słów o miniaturyzacji miniaturowej rasy

Prawidłowe żywienie maltańczyka


Żywienie maltańczyka to kolejny temat rzeka, który można poruszać bez końca. Faktem jest, że większość psiaków tej rasy posiada tendencję do alergii. Właściciele radzą sobie z nimi na wiele różnych sposobów – i uwaga, nie istnieje jedyna słuszna droga żywienia.

Najczęściej występującym alergenem u maltańczyków jest kurczak oraz zboża. Dlatego warto wybierać karmy, które nie posiadają w składzie tego typu produktów. Ciekawostką jest chociażby tłuszcz z kurczaka. Produkt sam w sobie nie uczula, jednak podczas oddzielania mechanicznego w fabryce, wraz z tłuszczem do karmy przedostają się śladowe ilości mięsa. W efekcie silnie uczulony maltańczyk może reagować drapaniem i zaciekami.
Sisi. Fot. Joanna Ogórczyk-Hupka


Jeśli interesuje Cię karma dla maltańczyka, zapoznaj się z listą produktów, które testowaliśmy, a większość z nich także polecamy.
To oczywiście tylko nieliczne karmy dla maltańczyka. W praktyce znajdziesz dziesiątki o ile nie setki pozycji, które mogą zaspokoić potrzeby żywieniowe białego pupila. Dlatego zastanów się dobrze i naucz czytać skład podany na opakowaniu.

Tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego, jak czytać skład suchych karm.
Jak czytać skład suchych karm

W kolejnych częściach maltańczykowego ABC przyjrzymy się kwestiom pielęgnacji, zacieków pod oczami, socjalizacji i innym tematom, które ciekawią początkujących miłośników tej rasy. Macie jakieś pytania, to jest właściwe miejsce do ich zadawania. Odpowiedzi może pojawią się w kolejnych częściach cyklu.


Elza. Fot. Natalia Toruń

W poście umieściłam gościnnie zdjęcia pupili z naszej grupy. Serdecznie dziękuję autorom wszystkich fotografii.

Jeśli jesteś miłośnikiem maltusi, chcesz uzyskać więcej porad i poznać innych miłośników czworonogów, odwiedź nasz profil na facebooku KLIK

i dołącz do naszej facebookowej grupy KLIK Biały Maltan: grupa sympatyków bloga o tej samej nazwie.

Uważaj na inną, podobnie brzmiącą grupę na facebooku, która "zainspirowała się" nazwą naszego bloga. Nie mamy z nią nic wspólnego!


6 komentarzy:

 1. Świetny post! Candy pozdrawia <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i również pozdrawiam całą rodzinkę :)

   Usuń
 2. Bardzo przyjemny i przydatny post. No i cudne psiaki. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie wyglądają jak maskotki :) Na zdjęciu Molly można łatwo pomylić :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć! Bardzo fajny blog. Niebawem powiększy się nasze stadko o takiego małego maltana :)
  W międzyczasie doczytujemy, edukujemy i wpadamy na Twój blog. Dzięki temu dużo już wiemy, np. co nasz piesek będzie jadł.

  W innym wpisie znalazłem, ze polecasz zawartość białka w karmie w zakresie 22-26% dla dorosłych psów. A jaki przedział jest odpowiedni dla szczeniaka? Czy dobrze rozumiem, że takie szczenię 11-12 tygodniowe powinno być karmione karmą dla szczeniąt do ukończenia 8-9 miesiąca - kiedy przeskakujemy na karmę dla dorosłych psów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć. Gratuluję wyboru najcudowniejszej rasy na świecie :) W przypadku karm dla szczeniaków ilość białka jest dowolna - musi być wyższa od tej dla dorosłych ze względu na to, że maluch intensywnie rośnie. Około 8 - 10 miesiąca można próbować przechodzić na karmę dla dorosłych.

   Usuń

art